• Śladami legend regionu…
          • Śladami legend regionu…

          • Pod takim hasłem już po raz szósty odbył się Wieczór z Książką w bibliotece Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Maszkienicach. W głośnym czytaniu, w dniu 12 maja, wzięli udział uczniowie, absolwenci, nauczyciele, rodzice, pracownicy bibliotek publicznych oraz dziadkowie. Gościem specjalnym była przewodnik po Krakowie – pani Lucyna Nieć, z którą połączono się on line. Tłumnie zgromadzona publiczność z uwagą słuchała barwnych legend związanych z gminą Dębno, regionem tarnowskim oraz Krakowem. Dodatkową atrakcją było przedstawienie o Bazyliszku w wykonaniu uczniów klasy IV według scenariusza Wandy Chotomskiej. Nie zabrakło także turnieju wiedzowego oraz akcentów filmowych. Tym razem na ekranie pojawił się niezwykły alchemik i czarownik - pan Twardowski. Odpowiednia dekoracja i stroje uczestników stworzyły niepowtarzalny klimat spotkania, które zakończyło się upominkową loterią. Uroczystość stała się doskonałą okazją do poszerzenia wiedzy historycznej jak również do integracji środowiska lokalnego. Wszystkim uczestnikom oraz zaangażowanym w przygotowanie projektu serdecznie dziękujemy i zapraszamy za rok.

        • Święto Konstytucji 3 Maja
          • Święto Konstytucji 3 Maja

          • 29 kwietnia 2022 roku, w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia, poświęcona 231 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Celem apelu było kształtowanie wśród uczniów poczucia przynależności narodowej.

            Apel rozpoczęto wprowadzeniem sztandaru oraz odśpiewaniem hymnu państwowego. Uczniowie z klasy II i III przygotowali żywą lekcję historii, która przeniosła wszystkich w minione wieki. Słowem, pieśnią i tańcemdzieci  przybliżyłwydarzenia związane z uchwaleniem tej Ustawy Rządowej.

        • Wieczór z Książką
          • Wieczór z Książką

          • Serdecznie zapraszamy na Wieczór z Książką pod hasłem: "Śladami legend regionu". Spotkanie odbędzie się 12. maja 2022 r. w bibliotece Zespołu Szkolno -Przedszkolnego w Maszkienicach w godz. 17:00 - 20:00.

            W programie:

            - Czytanie fragmentów legend związanych z RegionemTarnowskim i Krakowem;

            - Oglądanie fragmentów legend w wersji filmowej;

            - Przedstawienie uczniów klasy IV;

            - Konkursy i zagadki;

            - Słodki poczęstunek.

            Zapraszają:

            Dyrektor, Nauczyciele oraz Samorząd Uczniowski

        • Dębiński Bieg Po Flagę
          • Dębiński Bieg Po Flagę

          • Po 3 trudnych latach Wójt gminy Dębno Wiesław Kozłowski ma przyjemność zaprosić Państwa na VII edycję Dębińskiego Biegu Po Flagę! Tradycyjnie wystartujemy już 3 maja spod szkoły podstawowej w Woli Dębińskiej, a dostępne dystanse pozwolą wziąć udział osobom w każdym wieku!

            • Bieg główny na 10 km
            • Bieg towarzyszący 2,5 km
            • Nordic Walking 4,5 km
            • Biegi dla dzieci:- 150 m - dzieci przedszkolne z roczników 2015 i młodszych,- 300 m - dzieci młodsze z roczników 2013 - 2014,- 600 m - dzieci starsze z roczników 2011 - 2012.

            Zapisy - https://chronotex.pl/opis-zawodow/?id_zawodow=773

            Zapisy do biegów dzieci w dniu imprezy.

            Bieg będzie połączony z piknikiem, na którym będą liczne atrakcje, dlatego zapraszamy całe rodziny do wspólnego świętowania na sportowo!

        • Baśń Marii Konopnickiej na scenie Domu Ludowego
          • Baśń Marii Konopnickiej na scenie Domu Ludowego

          • W czwartkowe przedpołudnie 21-go kwietnia sala Domu Ludowego w Maszkienicach zapełniła się po brzegi. Stało się to za sprawą dyrektora Dębińskiego Centrum Kultury pana Łukasza Przybyło, który zaprosił przedszkolaki oraz uczniów klas I-V na spektakl oparty na motywach baśni Marii Konopnickiej pt. „O krasnoludkach i o sierotce Marysi”. Na scenie wystąpili aktorzy Teatru Nie Teraz działającego od kilku lat w tutejszej instytucji. Tym razem zaprezentowano sztukę dla dzieci, a powstała ona we współpracy z Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu. Dzieciom bardzo podobał się spektakl, szczególnie za sprawą humoru obecnego w dialogach oraz dzięki barwnym kostiumom i lalkom teatralnym. Chociaż baśń powstała 126 lat temu, jej wartości takie jak: szacunek do pracy, uczciwość, wzajemna pomoc i  patriotyzm są nadal aktualne. Spotkanie zakończyło się warsztatami aktorskimi, które poprowadził dyrektor teatru odpowiedzialny za adaptację i reżyserię, pan Tomasz Antoni Żak.

            Dziękujemy za zaproszenie!

        • Najlepsi z ortografii
          • Najlepsi z ortografii

          • Na początku kwietnia odbył się szkolny konkurs ortograficzny dla klas: IV-VIII. w którym wzięło udział 28 uczniów. Uczestnicy turnieju pisali dyktando najeżone trudnościami ortograficznymi oraz rozwiązywali test sprawdzający znajomość zasad ortografii. W kategorii klas IV-V zwyciężyła Milena Wesołowska, drugą lokatę zajęła Aleksandra Kukla, a miejsce trzecie zdobyła Amelia Piwowarska. W kategorii klas starszych pierwsze miejsce wywalczyła Martyna Kralka, drugie Maja Wołek, zaś trzecie Weronika Błańska.

            Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział, a laureatom gratulujemy sukcesu i życzymy powodzenia w eliminacjach gminnych.

        • Drodzy uczniowie i rodzice !!!
          • Drodzy uczniowie i rodzice !!!

          • Nasza szkoła przystąpiła do projektu  “Wszystkie dzieci zbierają elektrośmieci”.
            Celem akcji jest podniesienie świadomości ekologicznej wśród dzieci i młodzieży, oraz zwrócenie uwagi na prawidłowe zagospodarowanie odpadami.

            W zamian za przyniesiony zużyty sprzęt elektroniczny i elektryczny szkoła otrzyma   bon, który wykorzysta na nagrody rzeczowe w postaci sprzętu sportowego lub materiałów biurowych. Jedynym warunkiem jest mobilizacja do działania, porządki domowe i chęci!

            Do akcji szkolnej mogą przyłączyć się również firmy i instytucje, które oddadzą zużyty

            sprzęt na rzecz wybranej szkoły. 

            ,,Im więcej sprzętu uzbieramy, tym wyższy bon otrzymamy!!!’’

             

             Termin Akcji: 22.04.22 r. -11.05.2022 r.

             

            Miejsce Akcji: obok sali gimnastycznej

             

            Operatorem Akcji jest Green Office Ecologic Spółka z o.o. 

            Siedziba Spółki - Warszawa 00-074, ul. Trębacka 4

            Kontakt telefoniczny: 669-482-511 ;  83 341 75 94 wew. 23;  w godz. 8:00 - 16:00

            e-mail: eko.szkoly@greenoffice.co / www.dzieci-zbieraja-elektrosmieci.pl

             

            ZBIERAMY: KOMPUTERY, DRUKARKI, MONITORY, TELEFONY, SPRZĘT RTV I AGD, BATERIE, AKUMULATORY, KABLE, TUSZE ATRAMENTOWE, ITP

            NIE ODBIERAMY TONERÓW  I ŚWIETLÓWEK

        • Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka
          • Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka

          • Od 2020 r. działa darmowy, całodobowy Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka 800 12 12 12 oraz specjalny czat internetowy czat.brpd.gov.pl, gdzie dzieci i młodzież mogą porozmawiać o swoich problemach, doświadczanych trudnościach, a także wspólnie ze specjalistami zastanowić się nad rozwiązaniami i sposobami radzenia sobie z kryzysem.Telefon i czat zapewniają młodym ludziom bezpieczną przestrzeń, w której wysłuchiwani i mogą bez obaw, nawet anonimowo, przedstawić swoją perspektywę sytuacji, w jakiej się znaleźli. Nasi specjaliści umożliwiają także włączanie rodzin dzieci lub szkoły w proces koniecznych zmian. Ponadto z uwagi na obecną sytuację w Ukrainie i przyjęcie do szkół dzieci i młodzieży ukraińskiej uruchomiono w ramach Dziecięcego Telefonu Zaufania dyżury psychologów w języku ukraińskim i rosyjskim. Przebywający na terenie Polski małoletni z Ukrainy wymagają specjalnych oddziaływań psychologicznych, a także wsparcia informacyjnego, które dzięki dyżurowi psychologa biegle mówiącego w ich ojczystym języku w stanie otrzymać. Lista dyżurów telefonicznych skierowanych dla dzieci i młodzieży z Ukrainy znajduje się na stronie: www.brpd.gov.pl. Kwietniowe dyżury psychologa w języku ukraińskim i rosyjskim:

            19.04 – godz. 8-15

            20.04 – godz. 8-14

            20.04 – godz. 14-22

            21.04 – godz. 8-14

            21.04 – godz. 15-22

            26.04 – godz. 9-14

            27.04 – godz. 9-14

            27.04 – godz. 14-22

            28.04 – godz. 15-22

            Także w każdy poniedziałek w godzinach od 18 do 20 dyżuruje prawnik specjalizujący się w prawach uchodźców i cudzoziemców.

        • Wyniki konkursu na Kartkę Wielkanocną
          • Wyniki konkursu na Kartkę Wielkanocną

          • Z radością przedstawiamy wyniki Szkolnego  konkursu plastycznego na Kartkę Wielkanocną.

            • Miejsce I: Leon Wróbel
            • Miejsce II: Wiktoria Lewandowska, Róża Jeziorek
            • Miejsce III: Lena Śledź, Ksawery Pałucki.

            Wszystkim uczestnikom konkursu  serdecznie gratulujemy.

        • Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci
          • Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci

          • H. Ch. Andersena kochają wszystkie dzieci, a nawet dorośli. 2 kwietnia jest okazją do uczczenia nie tylko urodzin sławnego baśniopisarza, ale także do świętowania Dnia Książki dla Dzieci. Z tej okazji najmłodsi zostali zaproszeni do biblioteki szkolnej, odświętnie przystrojonej w girlandy kwiatów i wystawki książek. Przedszkolaki poznali fragmenty baśni: „Ole Zmruż-Oczko” i „Świniopas”, a pierwszoklasiści uczestniczyli w zabawach związanych z Brzydkim Kaczątkiem. Dodatkowe atrakcje zapewniły dziewczynki z klasy IV, które przygotowały baśniowe stroje, zagadki oraz słodki poczęstunek.

        • Spotkanie z Patronem Roku 2022
          • Spotkanie z Patronem Roku 2022

          • Uczniowie klasy IV uczestniczyli w ciekawych zajęciach w Bibliotece Publicznej w Maszkienicach. Spotkanie było okazją do obejrzenia wystawy rycin i narzędzi pracy z czasów Ignacego Łukasiewicza, który „rozświetlił” nasz świat.  Pani Małgorzata Derus barwnie opowiadała o życiu polskiego farmaceuty i okolicznościach wynalezienia nafty, co przyczyniło się do rozwoju przemysłu.

            Dziękujemy za zaproszenie!

        • Patriotyczny projekt klasy III
          • Patriotyczny projekt klasy III

          • „Wędrówki bliższe i dalsze-wirtualne podróże” to tytuł projektu trzecioklasistów. W jego realizację włączyła się biblioteka szkolna, która zaprosiła uczniów do udziału w zajęciach poszerzających wiedzę na temat najbliższej okolicy. Lekcję wzbogaciła prezentacja multimedialna na temat historii zabytków gminy Dębno, a w szczególności Maszkienic. Zajęcia były doskonałą okazją do poszerzenia wiedzy o początkach nauczania w naszej wsi oraz przypomnienia wiadomości o patronie szkoły - profesorze Franciszku Bujaku. Największym zainteresowaniem cieszyła się najstarsza szkolna kronika, stare fotografie przedstawiające mieszkańców wsi i ich zajęcia oraz bezcenne listy żony profesora i członków polonijnego Klubu Maszkienice z Chicago, zaangażowanego w powstanie budynku obecnej szkoły. Uczniowie z wielkim zainteresowaniem słuchali opowiadania pani bibliotekarki o warunkach życia ludności wiejskiej w XIX-wiecznej Polsce.

        • Wycieczka do Krakowa
          • Wycieczka do Krakowa

          • 1 kwietnia 2022r. uczniowie klasy IV i V wyruszyli na wycieczkę do Krakowa. Pierwszym punktem programu był spektakl pt. „Przygody Tomka Sawyera” w teatrze Groteska. Wybór repertuaru okazał się strzałem w dziesiątkę, ponieważ przedstawienie spotkało się z aplauzem publiczności. Uczniowie siedzieli jak zaczarowani i z wielkim zainteresowaniem śledzili niesamowite, często mrożące krew w żyłach sceny.  Niekiedy rozlegały się salwy spontanicznego śmiechu wywołane zabawnymi sytuacjami i humorystycznymi dialogami. Scenografia, stroje i doskonała muzyka dopełniły całości. Uczniowie opuścili salę z przekonaniem, że dobro i prawda zawsze zwyciężają, a dzięki przyjaźni łatwiej pokonywać trudności. Mimo śnieżnej pogody bez ociągania pomaszerowali uliczkami Rynku Głównego, by z zainteresowaniem słuchać barwnych opowieści pani przewodnik o historii krakowskich zabytków: Kościoła Mariackiego, ołtarza Wita Stwosza i Katedry Wawelskiej z monumentalnym Dzwonem Zygmunta. Insygnia władzy królewskiej, szaty królów oraz cenne eksponaty wywarły na zwiedzających niemałe wrażenie. Wycieczkowicze w ciszy i skupieniu zeszli do podziemi, gdzie spoczywają polscy królowie i ich rodziny, wielcy politycy i patrioci. Wyjazd do Krakowa był wspaniałą lekcją historii i języka polskiego, dlatego wszyscy uznali, że nasze królewskie miasto należy jeszcze nieraz odwiedzić.

        • Święto Szkoły
          • Święto Szkoły

          • 21. marca to ważna data dla naszej społeczności uczniowskiej. W tym dniu w sposób szczególny wspominamy Patrona naszej szkoły - Profesora Franciszka Bujaka, jednego z najwybitniejszych naukowców ziemi brzeskiej, syna maszkienickiej ziemi. Profesor był wielkim orędownikiem nauki i pracy, jako podstawowych czynników  postępu, a jego życie i dzieło są nadal inspiracją dla młodych pokoleń. Po dwóch latach wróciliśmy do tradycji organizowania szklonego Festiwalu Talentów, który przyciągnął wielu chętnych. Uczniowie oraz przedszkolaki zaprezentowali talenty wokalne, recytatorskie i taneczne, a w finale ósmoklasiści przedstawili nowoczesne trendy w modzie młodzieżowej. Święto stało się także okazją do przypomnienia biografii Profesora oraz pogłębienia wiedzy na temat historii najbliższej okolicy i jej obiektów. W szkolnej bibliotece zorganizowano wystawę pamiątek związanych ze szkołą, Maszkienicami oraz Profesorem Bujakiem. Uczniowie klasy VIIa przygotowali mapę topograficzną, na której za pomocą kolorowych domków każdy mógł oznaczyć miejsce zamieszkania, natomiast czwartoklasiści zgromadzili w barwnych folderach informacje z dziejów wsi, wzbogacone legendami regionu.  Na holu głównym szkoły zorganizowano wystawę prac uczniów uzdolnionych plastycznie. Wszystkim zaangażowanym w uroczystość serdecznie dziękujemy!

        • Niezwykłe kobiety i ich niezwykłe biografie...
          • Niezwykłe kobiety i ich niezwykłe biografie...

          • 23. marca gościliśmy w naszej szkole cztery wspaniałe kobiety, które swoim życiem zadziwiały Polskę i świat. Wydarzenie odbyło się dzięki Paniom pracującym w bibliotekach publicznych powiatu brzeskiego. Bohaterki spotkania wcieliły się bowiem w postaci znanych Polek: pisarki Marii Konopnickiej, chemiczki Marii Curie - Skłodowskiej, sanitariuszki i działaczki społecznej Ireny Sendlerowej oraz alpinistki Wandy Rutkiewicz. Barwne opowieści oraz odpowiednio dobrane stroje i rekwizyty pobudziły wyobraźnię dzieci, dlatego zadawały dużo pytań, a przy okazji wykazały się niemałą wiedzą na temat historycznych bohaterek. Bardzo dziękujemy Paniom za świetny pomysł przybliżenia wybitnych Polek, które swoim życiem pokazały, że warto marzyć i realizować swoje marzenia.

        • Finał konkursu: „Bawmy się polszczyzną”
          • Finał konkursu: „Bawmy się polszczyzną”

          • W nawiązaniu do Dnia Języka Ojczystego, który jest obchodzony 21.lutego, w naszej szkole  odbył się  Konkurs Poprawności Językowej. O tytuł Mistrza Polszczyzny walczyło 39 uczniów z klas II-VIII. Uczestnicy rozwiązywali test sprawdzający umiejętności z dziedziny ortografii, gramatyki oraz interpunkcji. Mogli się także wykazać znajomością związków frazeologicznych, bogactwem słownictwa oraz umiejętnością redagowania tekstów. Nie zabrakło także rebusów oraz krzyżówek.

             Wyjątkowo silna konkurencja była w kategorii klas II-III, co zaowocowało zwycięstwem dwóch uczniów. I miejsce zdobyły Anna Bernady i Lena Śledź. Miejsce II zajęli Julia Chrząszcz i Antoni Stec, natomiast na III lokacie uplasowała się Milena Biga. Wyróżnienia przyznano Antoniemu Grocholi i Ksaweremu Pałuckiemu. W kategorii klas IV-V najlepszą okazała się Aleksandra Kukla, tuż za nią uplasowała się Milena Wesołowska, a III miejsce zajęła Maja Nalepka. Wyróżnienia odebrały Lena Pudełek i Amelia Piwowarska. W kategorii klas VII-VIII zwycięstwo odniosła Karolina Machaj, drugą lokatę zajęła Maja Wołek, a trzecią Martyna Kralka. Wyróżnienia przyznano Weronice Błańskiej, Jessice Stępak i Joannie Niemiec.

             Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział, a laureatom serdecznie gratulujemy wspaniałych wyników i imponującej wiedzy o naszym języku ojczystym. Dziękujemy także Radzie Rodziców za ufundowanie nagród książkowych.

            Opiekun biblioteki szkolnej Joanna Janik

        • KOMUNIKAT
          • KOMUNIKAT

          • Informujemy, że wszystkie wnioski o przyjęcie dziecka do klasy pierwszej w roku szkolnym 2022/2023 zostały rozpatrzone pozytywnie. Lista dzieci przyjętych do przedszkola jest dostępna w sekretariacie szkoły. Kontakt telefoniczny w dniu 4 marca br. od godz. 7.30 do 15.00. Rodzice dzieci przyjętych, składają deklarację woli uczęszczania do szkoły/przedszkola od 7 marca do 10 marca 2022 r.

        • Szkolny Festiwal Talentów
          • Szkolny Festiwal Talentów

          • „Talent to rzecz cudowna, ale nie posłuży temu, komu brak wytrwałości”

            Stephen King

            Z okazji Święta Patrona Szkoły

            zapraszamy wszystkich uczniów

             do udziału w Szkolnym Festiwalu Talentów,

            który odbędzie się 23 marca 2022r.

            w godz. 900 – 1100 na hali ZSP w Maszkienicach.

            Podczas Festiwalu uczestnicy mogą  zaprezentować swoje talenty:

            • wokalne
            • muzyczne
            • recytatorskie
            • aktorskie
            • taneczne
            • sportowe
            • plastyczne

            Zapisy u wychowawców do 15 marca 2022r.

        • Pomoc dla Ukrainy
          • Pomoc dla Ukrainy

          • Nasza szkoła włącza się do akcji pomocy dla mieszkańców Ukrainy, organizowanej przez Ochotniczą Straż Pożarną w Maszkienicach. Dary można składać w bibliotece Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Maszkienicach do 2 marca do godziny. 9.00.

            Mieszkańcy najbardziej potrzebują:

            - środki opatrunkowe, zwłaszcza na zranienia i oparzenia: koce termiczne, gazy jałowe, kompresy jałowe, opaski dziane, bandaże elastyczne, ampułki soli fizjologicznej, środki odkażające, rękawiczki jednorazowe, chusty opatrunkowe sterylne, opaski uciskowe, nożyczki do opatrunków,

            - kosmetyki i chemia: żele pod prysznic, szampony, mydła, szczoteczki i pasty do zębów, kremy ochronne, podpaski, pampersy dla dzieci, płyny do prania, płyny do mycia naczyń,

            - żywność długoterminowa: konserwy, olej, cukier, makarony, mąka, kasza, ryż, herbata, kawa, słodycze, mleko UHT, warzywa/owoce w puszkach (np. fasola, groszek, kukurydza, ananas, brzoskwinia), przeciery pomidorowe w kartonach, suszone owoce, orzechy,

            - poduszki, koce, śpiwory, ręczniki (NOWE!)

            - leki (przeciwgorączkowe, przeciwwymiotne, hemostatyczne/przeciwkrwotoczne),

            - NIE ZBIERAMY ODZIEŻY!

            Zebrane rzeczy prosimy przynosić w kartonach.

            Dziękujemy wszystkim za wsparcie!

        • Akademia Bezpiecznego Puchatka
          • Akademia Bezpiecznego Puchatka

          • Bezpieczeństwo uczniów jest dla nas priorytetem. Dlatego, każdego roku nasza szkoła realizuje zadania związane z realizacją programu edukacyjnego „Akademia Bezpiecznego Puchatka”. Od września uczniowie klas I uczestniczyli w lekcjach dotyczących bezpieczeństwa, realizowanych w oparciu o starannie opracowane, merytoryczne materiały edukacyjne VIII edycji programu. Na zakończenie działań przystąpili do Ogólnopolskiego Testu Wiedzy o Bezpieczeństwie, którego głównym celem było podsumowanie, utrwalenie i sprawdzenie wiedzy pierwszoklasistów, zdobytej podczas zajęć realizowanych w ramach „Akademii Bezpiecznego Puchatka”. 

            W ramach Testu najmłodsi uczniowie odpowiadali na 12 pytań.  Po zakończeniu testu, każdy jego uczestnik otrzymał informację zwrotną z uzyskanym wynikiem oraz mógł sprawdzić, gdzie i dlaczego popełnił błąd, a także jaka jest poprawna odpowiedź na dane pytanie. 

            Serdecznie gratulujemy wszystkim pierwszoklasistom imponującej wiedzy na temat zasad bezpieczeństwa. Cieszymy się, że dzieci doskonale wiedzą jak dbać o swoje bezpieczeństwo w domu, w szkole czy na drodze. Mamy nadzieję, że tę wiedzę będą każdego dnia wprowadzać w życie. Jesteśmy przekonani, że informacje o bezpieczeństwie, zawarte w programie edukacyjnym „Akademia Bezpiecznego Puchatka”, na trwałe pozostaną w pamięci naszych uczniów.