10 listopada Przedszkolaki oraz Uczniowie Zespołu Szkolno - Przedszkolnego wzięli udział w akcji "Szkoła do hymnu".
Dziękujemy za wspólne odśpiewanie "Mazurka Dąbrowskiego".
"Szkoła do hymnu"
Dzień Życzliwości
21 listopada z okazji Dnia Życzliwości i Pozdrowień odbyły się świetlicowe zajęcia biblioteczne. Dzieci poznały wybrane wiersze Małgorzaty Strzałkowskiej z tomiku „Rady nie od parady” promujące szacunek, uprzejmość i wzajemną życzliwość oraz fragm. książki M. Michalaka pt. „Opowieści o tym, co w życiu ważne”. Spotkanie z literaturą stało się okazją do rozmów na temat kultury zachowania oraz szacunku dla ludzi i zwierząt. W tym dniu w szkole dominował kolor żółty, aby każdy pamiętał, że życzliwość i uprzejmość są ważne każdego dnia.
Wycieczka do teatru
15 listopada uczniowie klasy: IV, V i VI oglądali spektakl pt. "Kapelusz za 100 tysięcy" w krakowskim teatrze Bagatela. Adaptacja powieści detektywistycznej Adama Bahdaja miała premierę w ubiegłym roku. Szczególnie podobała się uczniom kreacja głównej bohaterki, niezwykle przebojowej Krysi o pseudonimie Dziewiątka, która razem z przyjacielem próbuje rozwiązać zagadkę tajemniczego zaginięcia kapeluszy, natrafiając przy okazji na trop szajki szpiegów. Fabuła obfitowała w zawiłe sytuacje, a całość wypełniały ciekawe aranżacje piosenek i ruch sceniczny. Spektakl dostarczył uczniom wielu wrażeń, choć niektórzy woleliby oglądać tradycyjne dekoracje zamiast multimedialnych projekcji scenografii.
Spotkanie z Marcinem Szmelem - pisarzem i twórcą gier planszowych
4 listopada 2022 uczniów z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Maszkienicach odwiedził Marcin Szmel, człowiek wielu talentów: pisarz, poeta i twórca gier planszowych, a przy tym biznesmen i rekonstruktor historyczny, hodowca egzotycznych gadów i płazów, a jednocześnie autor artykułów na ich temat, publikowanych w specjalistycznych czasopismach, z zamiłowania ekolog i klimatolog.
Autor książki dla dzieci „Księżniczka Zoja” (2021) oraz zbioru opowiadań dla dorosłych „Idealne miejsce do życia” (2014, obie książki wydane przez wydawnictwo Papierowy Motyl) spotkał się z uczniami klas IV-VI i opowiedział im o procesie powstawania książki, swoich inspiracjach oraz o tym, dlaczego warto iść z książką przez życie. Rozbudził naszą ciekawość i wyobraźnię, a także odpowiedział na wiele rozmaitych pytań naszych uczniów. Zakończeniem tego spotkania było zaproszenie uczniów do projektu stworzenia własnych opowiadań.
Ponadto Marcin Szmel, jako współtwórca (wraz z Sebastianem Srebro) wielu coraz bardziej popularnych planszówek dla młodzieży i dorosłych, m.in. „Pierwszy Obywatel”, „Demokratura”, „Można panikować” (na podstawie filmu Jonathana Ramseya), przybliżył młodzieży z klas 8 interesujące szczegóły procesu powstawania gier planszowych i karcianych, a także zaprezentował rozmaite gry, które mogą się stać interesującą alternatywą w edukacji historycznej, społecznej, ekologicznej, nadal pozostając także formą rozrywki i spotkania z innymi ludźmi, a co więcej – mogą stać się także przestrzenią zawodową dla przyszłych twórców i testerów. Zwieńczeniem tego spotkania było zaproszenie uczniów do projektu stworzenia własnych gier planszowych (o tematyce historycznej).
Marcin Szmel podarował także szkolnej bibliotece kilka egzemplarzy „Księżniczki Zoi” oraz grę planszową „Pierwszy obywatel”. Bardzo dziękujemy za ten interesujący dzień!
DZIEŃ POSTACI Z BAJEK
7 listopada 2022r. odbył się Dzień Postaci z Bajek, dlatego w szkole było wyjątkowo kolorowo i wesoło. Stało się to za sprawą barwnych baśniowych strojów, które przygotowali uczniowie klas młodszych oraz przedszkolaki. Ich prezentacja odbyła się w bibliotece, każdy mógł także wziąć udział w minikonkursach ze słodkimi nagrodami. Przedszkolaki wysłuchały baśni o Śnieżce i Różyczce oraz rozwiązywały baśniowe zagadki. W plebiscycie na najbardziej lubianą bajkową postać zwyciężył Kot w Butach.
Pamiętamy o zmarłych – klasowe wyjście na cmentarz
Listopad, to odpowiedni miesiąc na wspomnienie tych, którzy odeszli. Taki cel przyświecał uczniom klasy V, którzy w ramach lekcji religii i wolontariatu odwiedzili cmentarz parafialny w Maszkienicach.
Uczniowie pomodlili się i zapalili znicze na grobach nauczycieli pracujących przed laty w naszej szkole, a także na grobie ofiar bombardowania z czasów II wojny światowej.
Niewątpliwie takie wyjścia w miejsca pamięci to jedna z ważniejszych lekcji wychowania patriotycznego, obywatelskiego i rodzinnego.
Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek
Bajki i baśnie, zarówno te czytane jak i oglądane, odgrywają ważną rolę w życiu dziecka. Dzięki temu bajkowi bohaterzy doczekali się swojego święta. 5-go listopada obchodzimy Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. W związku z tym zapraszamy wszystkich uczniów i nauczycieli do obchodów tego radosnego święta, w najbliższy poniedziałek, tj. 7 listopada. W bibliotece szkolnej spotkamy literackich bohaterów, przypomnimy sobie najpiękniejsze baśnie, nie zabraknie także wesołych konkursów. Dzięki plebiscytowi dowiemy się, którą bajkową postać lubimy najbardziej. Mile widziane w tym dniu bajkowe stroje. ZAPRASZAMY!
Dzień Zmarłych
W ramach lekcji historii a także wolontariatu, uczniowie klas 6 i 8 wraz z nauczycielem odwiedzili cmentarz parafialny w Maszkienicach, zapalając znicze na grobach nieżyjących już nauczycieli naszej szkoły, a także członków rodziny naszego patrona, prof. Franciszka Bujaka. Nie zapomnieliśmy też o ofiarach bombardowania z czasów II wojny światowej. Niech odpoczywają w pokoju.
Przerwa na Czytanie
18 października mieliśmy przyjemność uczestniczyć w ogólnopolskiej i międzynarodowej akcji pod hasłem: „Przerwa na Czytanie”. W projekcie bierzemy udział już po raz drugi i udowadniamy, że kontakt z książką może być zabawą i sprawia przyjemność. Tym razem akcja odbyła się na świeżym powietrzu w wesołej happeningowej atmosferze. Przerwę rozpoczęli piątoklasiści, którzy wierszem i śmieszną inscenizacją Tuwimowej „Rzepki” zachęcili wszystkich do czytania. Rodzice, nauczyciele, uczniowie, przedszkolaki oraz czytelnicy Biblioteki Publicznej w Maszkienicach z radością wzięli udział w akcji. Dzięki dużemu zaangażowaniu pań bibliotekarek, szkolnego koła wolontariatu oraz Samorządu Uczniowskiego w tym dniu czytało 208 maszkieniczan. Wyniki całościowe zostaną opublikowane 12 grudnia na Facebooku i na stronie internetowej organizatora tj. Biblioteki Pedagogicznej Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego w Gorzowie Wielkopolskim. Jesteśmy przekonani, że również w tym roku pobijemy rekord czytania. Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy i zapraszamy za rok!
Podczas akcji został wykorzystany sprzęt zakupiony w ramach programu #LaboratoriaPrzyszłości
UWAGA! PRZERWA NA CZYTANIE!
Biblioteka szkolna, Koło Wolontariatu oraz Samorząd Uczniowski zapraszają wszystkich uczniów, przedszkolaków, nauczycieli, pracowników szkoły, rodziców, dziadków oraz mieszkańców wsi do udziału w II Międzynarodowej edycji VII Ogólnopolskiej Akcji pod hasłem: „Przerwa na Czytanie”. Zapraszamy do bicia kolejnego rekordu w czytaniu na przerwie.
TERMIN: 19.10 - środa, godz. 11.40 – 12.45
MIEJSCE: boiska szkolne, plac zabaw przy szkole. W razie niepogody: sala gimnastyczna
Poprzez akcję pragniemy pokazać uczniom, że czytanie może być zabawą i może sprawiać przyjemność. Zróbmy wszystko, żeby tak było! W tym dniu klasy przygotowują się do czytania w formie piknikowej zabawy. W tym celu przynosimy ulubione książki, kocyki, pufy, krzesełka, śmieszne gadżety do wykorzystania w czasie czytania książek, maskotki, kosze, kolorowe pudła itp. Mile widziane pomysłowe stroje, transparenty, hasła promujące czytanie. Starsi uczniowie mogą czytać młodszym, dorośli czytają dzieciom. Niech ten dzień będzie wyjątkowy!
Dzień Głośnego Czytania
7 października odbył się w naszej szkole Dzień Głośnego Czytania. Święto zostało ustanowione w roku 2001 z inicjatywy Polskiej Izby Książki i jest obchodzone 29 września, ponieważ tego dnia urodziła się autorka książek dla dzieci i młodzieży – Janina Porazińska. W tym dniu uczniowie oraz nauczyciele czytali na głos podczas lekcji oraz przerw w bibliotece szkolnej.
Projekt czytelniczy o pszczołach
22. września naszą szkołę odwiedziła Pani Kornelia Żółty, która opowiadała uczniom klas I-III o zawodzie pszczelarza, pracy pszczół i ich ważnej roli w środowisku. Spotkanie odbyło się w ramach projektu czytelniczego: „Bez pszczół nie ma życia”, koordynowanego przez bibliotekę szkolną. Zajęcia przykuły uwagę dzięki niezwykłej pasji, z jaką pani Kornelia przedstawiała ciekawostki z życia tych niezwykle pracowitych owadów. Uczniowie zobaczyli m.in. strój pszczelarza i plaster miodu, poznali budowę pszczoły oraz obowiązki królowej, trutniów i robotnic. Z uwagą obejrzeli ciekawe filmiki przedstawiające wnętrze ula oraz proces wyrobu miodu. Pani Kornelia zachęcała także do przeczytania interesujących książek: „Pszczoły” oraz „Skąd się bierze miód”. Spotkanie stało się zatem okazją do promocji czytelnictwa. Niezwykła lekcja przyrody zakończyła się degustacją pysznego miodu malinowego. Bardzo dziękujemy za wspaniałe spotkanie, które uświadomiło nam, że pszczół nie można się bać, lecz trzeba im pomagać w myśl zasady: „Pszczoła w przyrodzie - zapomnij o głodzie!”
Małopolska Noc Naukowców
30. września 2022 r. uczniowie klas ósmych wzięli udział w Małopolskiej Nocy Naukowców. Odwiedzili oni Akademię Nauk Stosowanych w Tarnowie oraz III LO, II LO, I LO i Zespół Szkół im. Jana Szczepanika w Tarnowie. Młodzież miała okazję zobaczyć specjalne pokazy, uczestniczyć w warsztatach z wielu dziedzin nauki czy obejrzeć ciekawe wystawy. Były to m. in. zagadnienia związane z elektrostatyką i magnetyzmem, optyką, fizyką atomową, hydrostatyką, aerostatyką, mechaniką, a także zajęcia z matematyki, biologii i geografii. Uczestnicy wyjazdu brali udział w eksperymentach, poszerzali swoją wiedzę i poznawali ofertę szkół ponadpodstawowych.
Dzień Chłopaka i zajęcia technologiczne
Nowa galeria Dzień Chłopaka i zajęcia technologiczne została dodana do albumu fotograficznego
47Dzisiejszy dzień rozpoczęliśmy od życzeń dla naszych Chłopców. Uczennice wraz z Rodzicami zatroszczyły się, o niewielkie niespodzianki, które sprowodowały uśmiech na twarzach kolegów :)
Następnie rozpoczęliśmy dzień technologiczny. Podczas lekcji fizyki, Uczniowie przeprowadzali doświadczenia związane z indukcją elektrostatyczną. Kolejne klasy miały możliwość obserwacji procesu powstawania wydruków 3D z naszej nowiutkiej drukarki. Oficjalnie zapoznaliśmy się z robotami - Dash i Dot oraz mBlock, którymi mogli sterować młodsi oraz starsi Uczniowie.
Podczas zajęć korzystaliśmy ze sprzętu zakupionego w ramach projektów #Laboratoria Przyszłości oraz #CMI-edycja 2020/2021.
Zapraszamy do naszej galerii!
Dzień Chłopaka i Małopolska Noc Naukowców
Już jutro - 30 września swoje święto obchodzą Chłopcy :) Już dzisiaj życzymy Wam samych pogodnych dni, życzliwości oraz wielu sukcesów.
Także jutro, w naszym województwie organizowane są pokazy naukowe podczas tzw. Małopolskiej Nocy Naukowców, których celem jest przybliżenie społeczeństwu nowoczesnych technologii oraz innowacyjnych rozwiązań.Relacja z zajęć technologicznych w naszej szkole będzie dostępna w galerii na stronie internetowej ZSP.
Do wykonania projektów oraz zdjęć wykorzystano sprzęt otrzymany w ramach programu #LaboratoriaPrzyszłości.
Święto pasji i twórczego działania
15. września obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Kropki. To wesołe święto twórczości wyzwoliło dziecięcy entuzjazm i energię do działania. Dzieci szukały kropek w przyrodzie i literaturze, wykonywały prace plastyczne, a także odkryły rolę kropki w alfabecie Braille’a oraz Morse’a. Wspaniałym uzupełnieniem święta były zajęcia fizyczne na hali z kropką w roli głównej. Wszystkim zaangażowanym serdecznie dziękujemy i zachęcamy do rozwijania swoich pasji i talentów.
Witamy w szkole!
1. września sale szkolne znów napełniły się uczniowskim gwarem i śmiechem. Po dwóch miesiącach wakacji wypoczęci i opaleni wróciliśmy do szkoły. Inauguracja nowego roku szkolnego miała miejsce na sali gimnastycznej, gdzie uroczystość rozpoczęła się występem uczniów klasy V. Młodzi aktorzy w pierwszej części wspominali wakacje i życzyli wszystkim uczniom zapału na nauki, wytrwałości i dobrych ocen, a nauczycielom cierpliwości i satysfakcji z wykonywanej pracy. Druga część miała charakter patriotyczny, ponieważ nawiązała do 83. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Część artystyczna zakończyła się minutą ciszy za poległych w obronie naszej ojczyzny. Następnie głos zabrała pani Dyrektor, która powitała wszystkich w progach szkoły, a szczególnie pierwszoklasistów, po czym przedstawiła wychowawców klas i przydział sal. Wakacje to cudowny czas, ale nie docenilibyśmy go bez czasu przeznaczonego na naukę. Zatem cieszymy się, że znów jesteśmy razem!
Informacje dotyczące stypendium szkolnego na rok szkolny 2022/2023
Wydział Edukacji i Finansów Oświaty informuje, że istnieje możliwość ubiegania się o pomoc materialną o charakterze socjalnym w formie stypendium szkolnego na rok szkolny 2022/2023 dla uczniów zamieszkałych na obszarze Gminy Dębno. Świadczenia przeznaczone są dla dzieci i młodzieży uczącej się, stanowią formę pomocy materialnej dla rodzin znajdujących się w trudnej sytuacji finansowej i życiowej.
Udzielanie tych świadczeń ma na celu wyrównywanie szans edukacyjnych uczniów, słuchaczy i wychowanków, poprawę dostępności kształcenia na wyższych poziomach edukacji dla dzieci i młodzieży z uboższych środowisk. Podstawową przesłanką otrzymania przez ucznia stypendium szkolnego jest trudna sytuacja materialna, wynikająca z niskich dochodów na osobę w rodzinie, w szczególności gdy w rodzinie tej występuje: bezrobocie, niepełnosprawność, ciężka lub długotrwała choroba, wielodzietność, brak umiejętności wypełniania funkcji opiekuńczo-wychowawczych, alkoholizm lub narkomania, a także gdy rodzina jest niepełna lub wystąpiło zdarzenie losowe.
Miesięczna wysokość dochodu na osobę w rodzinie ucznia uprawniająca do ubiegania się o stypendium szkolne nie może być większa niż kwota 600 zł netto.
Aby uzyskać stypendium socjalne należy złożyć stosowny wniosek. Do wniosku należy dołączyć kopie dokumentów, które potwierdzają dochody netto rodziny za miesiąc sierpień 2022 r., jednocześnie oryginały powyższych dokumentów przedłożyć do wglądu.
Wypełniony formularz należy złożyć w terminie od 1 września 2022 r. do 15 września 2022 r. w Urzędzie Gminy Dębno.
Wniosek można pobrać w pok. nr 115 Urzędu Gminy Dębno lub ze strony internetowej Gminy Dębno.
Inauguracja roku szkolnego 2022/2023
godz. 8.00 - Msza Św. w kościele parafialnym
godz. 9.00 - uroczysta akademia z okazji rozpoczęcia roku szkolnego
Stypendium Wójta Gminy Dębno
Prosimy o zapoznanie się z informacjami:
https://gminadebno.pl/news,stypendium-wojta-gminy-debno,5407.html
Archiwum Aktualności
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Lipiec 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Październik 2022
- Wrzesień 2022
- Wszystkie