• Wieczór z Książką
          • Wieczór z Książką

          • Wieczór z książką już po raz siódmy odbył się w Zespole Szkolno - Przedszkolnym w Maszkienicach. Tym razem 20. grudnia czytano „Opowieść wigilijną”, która swoją tematyką i przesłaniem doskonale wpisuje się w obchody świąt Bożego Narodzenia. Uroczystość zgromadziła dużą ilość uczniów, rodziców, nauczycieli i przyjaciół szkoły. Wśród nich był pan Wiesław Kozłowski – Wójt Gminy Dębno, pani Małgorzata Derus- kierownik Biblioteki Publicznej w Maszkienicach, pan Andrzej Król- aktor Teatru Nie Teraz oraz pani Agnieszka Witek- z-ca dyrektora DCK d.s. bibliotek. Młodzież, dzieci oraz dorośli czytali fragmenty książki na tle pięknej świątecznej dekoracji, w blasku świec i choinkowych światełek. Całość dopełniły kolędy w wykonaniu uczniów oraz fragmenty filmowej adaptacji opowieści. Nie zabrakło także konkursu na temat tradycji bożonarodzeniowych oraz loterii fantowej. Wszystko to stworzyło niepowtarzalną atmosferę i ciepły, rodzinny klimat, tym bardziej, że uroczystość stała się okazją do złożenia życzeń świątecznych przez pana Wójta oraz panią Dorotę Batko - dyrektor ZSP w Maszkienicach. Wszystkim uczestnikom i organizatorom Wieczoru serdecznie dziękujemy i zapraszamy za rok!

        • Z DOBRĄ NOWINĄ
          • Z DOBRĄ NOWINĄ

          • 14 grudnia wolontariuszki z klasy 5 przedstawiły montaż słowno – muzyczny w Kaplicy Zakładu Opiekuńczo - Leczniczego w Brzesku, dzięki czemu chorzy mogli wysłuchać wzruszających wierszy i śpiewu kolęd. Projekt został zrealizowany w ramach akcji: „Podaruj dobre słowo” zorganizowanej przez opiekunki koła wolontariatu: Joannę Janik i Justynę Knap. W ramach wydarzenia przekazano pacjentom samodzielnie wykonane przez naszych uczniów karty świąteczne z życzeniami oraz figurki aniołków. Wszystkim zaangażowanym w akcję serdecznie dziękujemy!

        • W Kopalni Soli w Bochni
          • W Kopalni Soli w Bochni

          • Mikołajkowy wieczór i noc z 6 na 7 grudnia  uczniowie klasy V spędzili w Kopalni Soli w Bochni pod opieka pani Joanny Janik i pana Tomasza Świerczka. Podziemny pobyt rozpoczął się zwiedzaniem muzeum trasą multimedialną, która wszystkim bardzo się podobała. Dzięki ciekawym animacjom uczniowie poznali historię wyrobiska, pierwszych władców zarządzających kopalnią oraz powiązania dworów królewskich z handlem europejskim. Uwagę przykuwały wizualizacje przedstawiające pracę górników pod ziemią, urządzenia służące do transportu soli na powierzchnię oraz niebezpieczeństwa, na jakie byli narażeni. Pobyt stał się także okazją do wzmocnienia kondycji fizycznej na boisku sportowym oraz organizowania zabaw integrujących grupę. Dodatkową atrakcją wyjazdu była podróż pociągiem na trasie: Sterkowiec-Bochnia.

        • Mikołajkowe kino
          • Mikołajkowe kino

          • Wójt Gminy Dębno serdecznie zaprasza wszystkie dzieci z terenu Gminy Dębno wraz z rodzicami na Mikołajkowe kino do hali widowiskowo-sportowej w Dębnie w najbliższą sobotę tj. 3 grudnia 2022 r. o godz. 17:00. W trakcie wydarzenia odbędą się projekcje filmów animowanych pt.: Pada Shrek i Madagwiazdka. Dodatkowe atrakcje: wizyta Św. Mikołaja, darmowy popcorn i wata cukrowa, dla każdego dziecka słodki upominek. Wstęp bezpłatny.

        • Akcja „Różaniec - to skarb, który trzeba odkryć”
          • Akcja „Różaniec - to skarb, który trzeba odkryć”

          • W listopadzie zakończyliśmy akcję „Różaniec - to skarb, który trzeba odkryć”, w której wzięli udział uczniowie z klasy IV i V.  Tematem akcji było wykonanie dowolną techniką różańca. Wykorzystano najróżniejsze metody, prace były pomysłowe i oryginalne. Jednym z głównych celów akcji było rozbudzenie umiłowania modlitwy różańcowej, a także rozwój talentów dzieci, rozwijanie aktywności twórczej, pobudzenie wyobraźni oraz wykorzystanie zdobytych umiejętności.

        • Wizyta na Wawelu
          • Wizyta na Wawelu

          • 23 listopada odbył się wyjazd najstarszych klas do Krakowa. Głównym celem wycieczki była wizyta na Wawelu. Uczniowie klas ósmych skorzystali z corocznej listopadowej akcji organizowanej przez muzeum na Zamku Królewskim na Wawelu, w której mieli okazję zwiedzić wnętrza zamku za darmo. Pod okiem przewodnika ósmoklasiści mogli podziwiać Prywatne Apartamenty Królewskie oraz Komnaty Reprezentacyjne. Uczniowie dowiedzieli się wielu ciekawostek z codziennego życia królów Polski oraz zobaczyli wspaniałe eksponaty takie jak meble z epoki czy zastawy stołowe. 

        • Szkolny Konkurs Recytatorski
          • Szkolny Konkurs Recytatorski

          • 17 listopada 2022 r. w Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Maszkienicach odbył się Szkolny Konkurs Recytatorski Poezja bawi, uczy i wzrusza zorganizowany przez p. Paulinę Górę, p. Kingę Miechurską i p. Magdalenę Smoleń. W konkursie wzięło udział 14 uczestników z klas I – VIII. Jury w składzie: p. Katarzyna Barnacka, p. Agnieszka Osak oraz Karolina Machaj wyłoniło zwycięzców w trzech kategoriach wiekowych. W grupie dzieci młodszych I miejsce zajął Karol Krawczyk, II – Wiktoria Lewandowska, zaś III Blanka Kural. Wyróżniono Magdalenę Zadróż oraz Mikołaja Całkę W kategorii klas IV – VI  najlepsze recytacje zaprezentowały Lena Pudełek i Milena Wesołowska, zajmując ex aequo I miejsce. Na II miejscu uplasowała się Aleksandra Kukla. Spośród najstarszej grupy wiekowej wyróżniły się uczennice klasy VIII: Magdalena Chrapusta – laureatka I miejsca oraz Joanna Niemiec, która zajęła II miejsce. Finaliści otrzymali dyplomy i nagrody książkowe ufundowane przez Radę Rodziców. Laureaci pierwszych miejsc we wszystkich kategoriach wiekowych reprezentować będą szkołę w Gminnym Konkursie Recytatorskim. Uroczystość przebiegła w miłej atmosferze. Publiczność miała okazję wysłuchać interesujących interpretacji wierszy znanych polskich poetów.

            zdjęcia wykonano z wykorzystaniem sprzętu zakupionego w ramach projektu #LaboratoriaPrzyszłości

          • "Szkoła do hymnu"

          • 10 listopada Przedszkolaki oraz Uczniowie Zespołu Szkolno - Przedszkolnego wzięli udział w akcji "Szkoła do hymnu".
            Dziękujemy za wspólne odśpiewanie "Mazurka Dąbrowskiego".
             

        • Dzień Życzliwości
          • Dzień Życzliwości

          • 21 listopada z okazji Dnia Życzliwości i Pozdrowień odbyły się świetlicowe zajęcia biblioteczne. Dzieci poznały wybrane wiersze Małgorzaty Strzałkowskiej z tomiku „Rady nie od parady” promujące szacunek, uprzejmość i wzajemną życzliwość oraz fragm. książki M. Michalaka pt. „Opowieści o tym, co w życiu ważne”. Spotkanie z literaturą stało się okazją do rozmów na temat kultury zachowania oraz szacunku dla ludzi i zwierząt. W tym dniu w szkole dominował kolor żółty, aby każdy pamiętał, że życzliwość i uprzejmość są ważne każdego dnia.

        • Wycieczka do teatru
          • Wycieczka do teatru

          • 15 listopada uczniowie klasy: IV, V i VI oglądali spektakl pt. "Kapelusz za 100 tysięcy" w krakowskim teatrze Bagatela. Adaptacja powieści detektywistycznej Adama Bahdaja miała premierę w ubiegłym roku. Szczególnie podobała się uczniom kreacja głównej bohaterki, niezwykle przebojowej Krysi o pseudonimie Dziewiątka, która razem z przyjacielem próbuje rozwiązać zagadkę tajemniczego zaginięcia kapeluszy, natrafiając przy okazji na trop szajki szpiegów.  Fabuła obfitowała w zawiłe sytuacje, a całość wypełniały ciekawe aranżacje piosenek i ruch sceniczny. Spektakl dostarczył uczniom wielu wrażeń, choć niektórzy woleliby oglądać tradycyjne dekoracje zamiast multimedialnych projekcji scenografii.

        • Spotkanie z Marcinem Szmelem - pisarzem i twórcą gier planszowych
          • Spotkanie z Marcinem Szmelem - pisarzem i twórcą gier planszowych

          • 4 listopada 2022 uczniów z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Maszkienicach odwiedził Marcin Szmel, człowiek wielu talentów: pisarz, poeta i twórca gier planszowych, a przy tym biznesmen i rekonstruktor historyczny, hodowca egzotycznych gadów i płazów, a jednocześnie autor artykułów na ich temat, publikowanych w specjalistycznych czasopismach, z zamiłowania ekolog i klimatolog.

            Autor książki dla dzieci „Księżniczka Zoja” (2021) oraz zbioru opowiadań dla dorosłych „Idealne miejsce do życia” (2014, obie książki wydane przez wydawnictwo Papierowy Motyl) spotkał się z uczniami klas IV-VI i opowiedział im o procesie powstawania książki, swoich inspiracjach oraz o tym, dlaczego warto iść z książką przez życie. Rozbudził naszą ciekawość i wyobraźnię, a także odpowiedział na wiele rozmaitych pytań naszych uczniów. Zakończeniem tego spotkania było zaproszenie uczniów do projektu stworzenia własnych opowiadań.

            Ponadto Marcin Szmel, jako współtwórca (wraz z Sebastianem Srebro) wielu coraz bardziej popularnych planszówek dla młodzieży i dorosłych, m.in. „Pierwszy Obywatel”, „Demokratura”, „Można panikować” (na podstawie filmu Jonathana Ramseya), przybliżył młodzieży z klas 8 interesujące szczegóły procesu powstawania gier planszowych i karcianych, a także zaprezentował rozmaite gry, które mogą się stać interesującą alternatywą w edukacji historycznej, społecznej, ekologicznej, nadal pozostając także formą rozrywki i spotkania z innymi ludźmi, a co więcej – mogą stać się także przestrzenią zawodową dla przyszłych twórców i testerów. Zwieńczeniem tego spotkania było zaproszenie uczniów do projektu stworzenia własnych gier planszowych (o tematyce historycznej).

            Marcin Szmel podarował także szkolnej bibliotece kilka egzemplarzy „Księżniczki Zoi” oraz grę planszową „Pierwszy obywatel”. Bardzo dziękujemy za ten interesujący dzień!

        • DZIEŃ POSTACI Z BAJEK
          • DZIEŃ POSTACI Z BAJEK

          • 7 listopada 2022r. odbył się Dzień Postaci z Bajek, dlatego w szkole było wyjątkowo kolorowo i wesoło. Stało się to za sprawą barwnych baśniowych strojów, które przygotowali uczniowie klas młodszych oraz przedszkolaki. Ich prezentacja odbyła się w bibliotece, każdy mógł także wziąć udział w minikonkursach ze słodkimi nagrodami. Przedszkolaki wysłuchały baśni o Śnieżce i Różyczce oraz rozwiązywały baśniowe zagadki.  W plebiscycie na najbardziej lubianą bajkową postać zwyciężył Kot w Butach.

        • Pamiętamy o zmarłych – klasowe wyjście na cmentarz
          • Pamiętamy o zmarłych – klasowe wyjście na cmentarz

          •        Listopad, to odpowiedni miesiąc na wspomnienie tych, którzy odeszli. Taki cel przyświecał uczniom klasy V, którzy w ramach lekcji religii i wolontariatu  odwiedzili cmentarz parafialny w Maszkienicach.

            Uczniowie pomodlili się i zapalili znicze na grobach nauczycieli pracujących przed laty w naszej szkole, a także na grobie ofiar bombardowania z czasów II wojny światowej.

            Niewątpliwie takie wyjścia w miejsca pamięci to jedna z ważniejszych lekcji wychowania patriotycznego, obywatelskiego i rodzinnego.

        • Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek
          • Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek

          • Bajki i baśnie, zarówno te czytane jak i oglądane, odgrywają ważną rolę w życiu dziecka. Dzięki temu bajkowi bohaterzy doczekali się swojego święta. 5-go listopada obchodzimy Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek.  W związku z tym zapraszamy wszystkich uczniów i nauczycieli do obchodów tego radosnego święta, w najbliższy poniedziałek, tj. 7 listopada. W bibliotece szkolnej spotkamy literackich bohaterów, przypomnimy sobie najpiękniejsze baśnie, nie zabraknie także wesołych konkursów. Dzięki plebiscytowi dowiemy się, którą bajkową postać lubimy najbardziej.  Mile widziane w tym dniu bajkowe stroje. ZAPRASZAMY!

        • Dzień Zmarłych
          • Dzień Zmarłych

          • W ramach lekcji historii a także wolontariatu, uczniowie klas 6 i 8 wraz z nauczycielem odwiedzili cmentarz parafialny w Maszkienicach, zapalając znicze na grobach nieżyjących już nauczycieli naszej szkoły, a także członków rodziny naszego patrona, prof. Franciszka Bujaka. Nie zapomnieliśmy też o ofiarach bombardowania z czasów II wojny światowej. Niech odpoczywają w pokoju.

        • Przerwa na Czytanie
          • Przerwa na Czytanie

          • 18 października mieliśmy przyjemność uczestniczyć w ogólnopolskiej i międzynarodowej akcji pod hasłem: „Przerwa na Czytanie”. W  projekcie bierzemy udział już po raz drugi i udowadniamy, że kontakt z książką może być zabawą i sprawia przyjemność. Tym razem akcja odbyła się na świeżym powietrzu w wesołej happeningowej atmosferze. Przerwę rozpoczęli piątoklasiści, którzy wierszem i śmieszną inscenizacją Tuwimowej „Rzepki” zachęcili wszystkich do czytania.  Rodzice, nauczyciele, uczniowie, przedszkolaki oraz czytelnicy Biblioteki Publicznej w Maszkienicach  z radością wzięli udział w akcji. Dzięki dużemu zaangażowaniu pań bibliotekarek, szkolnego koła wolontariatu oraz Samorządu Uczniowskiego w tym dniu czytało 208 maszkieniczan. Wyniki całościowe zostaną opublikowane 12 grudnia na Facebooku i na stronie internetowej organizatora tj. Biblioteki Pedagogicznej Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego w Gorzowie Wielkopolskim. Jesteśmy przekonani, że również w tym roku pobijemy rekord czytania. Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy i zapraszamy za rok!

            Podczas akcji został wykorzystany sprzęt zakupiony w ramach programu #LaboratoriaPrzyszłości

        • UWAGA! PRZERWA NA CZYTANIE!
          • UWAGA! PRZERWA NA CZYTANIE!

          • Biblioteka szkolna, Koło Wolontariatu oraz Samorząd Uczniowski zapraszają wszystkich uczniów, przedszkolaków, nauczycieli, pracowników szkoły, rodziców, dziadków oraz mieszkańców wsi do udziału w II Międzynarodowej edycji VII Ogólnopolskiej Akcji pod hasłem: „Przerwa na Czytanie”. Zapraszamy do bicia kolejnego rekordu  w czytaniu na przerwie.

            TERMIN: 19.10 - środa, godz. 11.40 – 12.45

            MIEJSCE: boiska szkolne, plac zabaw przy szkole. W razie niepogody: sala gimnastyczna

                        Poprzez akcję pragniemy pokazać uczniom, że czytanie może być zabawą i może sprawiać przyjemność. Zróbmy wszystko, żeby tak było! W tym dniu klasy przygotowują się do czytania w formie piknikowej zabawy. W tym celu przynosimy ulubione książki, kocyki, pufy, krzesełka, śmieszne gadżety do wykorzystania w czasie czytania książek, maskotki, kosze, kolorowe pudła itp. Mile widziane pomysłowe stroje, transparenty, hasła promujące czytanie. Starsi uczniowie mogą czytać młodszym, dorośli czytają dzieciom. Niech ten dzień będzie wyjątkowy!

        •  Dzień Głośnego Czytania
          • Dzień Głośnego Czytania

          • 7 października odbył się w naszej szkole Dzień Głośnego Czytania. Święto zostało ustanowione w roku 2001 z inicjatywy Polskiej Izby Książki i jest obchodzone 29 września, ponieważ tego dnia urodziła się autorka książek dla dzieci i młodzieży – Janina Porazińska.  W tym dniu uczniowie oraz nauczyciele czytali na głos podczas lekcji oraz przerw w bibliotece szkolnej.