• Szkolny Konkurs Kolęd
          • Szkolny Konkurs Kolęd

          • 15 grudnia 2021 r. w Zespole  Szkolno – Przedszkolnym w Maszkienicach odbył się Szkolny Konkurs Kolęd pod hasłem Niech kolęduje z nami cały świat… Jury w składzie: p. Katarzyna Barnacka oraz p. Rafał Babisz wyłoniło zwycięzców w dwóch kategoriach wiekowych. Laureatką I miejsca w kategorii klas I - III została Lena Śledź. Na drugim miejscu uplasowała się Blanka Kural, zaś na trzecim Wiktoria Radlińska. W kategorii klas IV – VIII pierwsze miejsce zajęła Magdalena Chrapusta, drugie Zofia Witek, zaś trzecie Milena Wesołowska. Zwycięzcy otrzymali dyplomy i nagrody ufundowane przez Radę Rodziców. Ponadto reprezentantka naszej szkoły Magdalena Chrapusta zdobyła drugie miejsce w Gminnym Konkursie Kolęd i Pastorałek w Łysej Górze. Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy.

        • Konkurs plastyczny na najpiękniejsza ozdobę choinkową rozstrzygnięty.
          • Konkurs plastyczny na najpiękniejsza ozdobę choinkową rozstrzygnięty.

          • Po rocznej przerwie odbył się w naszej szkole konkurs na najpiękniejszą ozdobę choinkową. W tym roku dominowała kolorystyka złota, srebrna i biała. Uczniowie jak zwykle dopisali i przygotowali mnóstwo pięknych prac w różnorodnych technikach. Jury, w składzie p. Katarzyna Barnacka oraz p. Kinga Miechurska, wyłoniło zwycięzców w dwóch kategoriach:

            Kl. I – IV

            Wyróżnienie: Karol Krawczyk, kl. I, Milena Wesołowska, kl. IV

            III miejsce: Nikodem Nowak, kl. IV

            II miejsce: Michalina Kądziołka, kl. I

            I miejsce: Hubert Hebda, kl. III

            Kl. V-VIII

            III miejsce: Lilianna Rzucidło, kl. V

            II miejsce: Joanna Niemiec, Kl. VII a

            I miejsce: Kamil Biga, kl. V

        • Ostrzeżenie Inspekcji Handlowej w Krakowie przed szczególnie niebezpieczną „zabawką”!
          • Ostrzeżenie Inspekcji Handlowej w Krakowie przed szczególnie niebezpieczną „zabawką”!

          • Kulki magnetyczne to „zabawka” ciekawa i kolorowa, a jednocześnie mogąca stwarzać śmiertelne zagrożenie.Naturalnym mechanizmem poznawczym małych dzieci jest wkładanie przedmiotów,w tym kulek magnetycznych, do ust. Starsze z kolei, mogą bawić się próbując przyciągnąć je do siebie np. na płatkach uszu, czy też wargach. Stąd już niedaleka droga do połknięcia kulek i ich połączenia w układzie pokarmowym.Do zagrażającego zdrowiu i życiu dzieci połączenia magnesów w organizmach może dojść, gdy siła ich wzajemnego przyciągania się jest zbyt wysoka. Dlatego do szczegółowych wymagań bezpieczeństwa zabawek, wprowadzono pojęcie wskaźnika strumienia magnetycznego, który określa wartości graniczne dla magnesów i pozwala stwierdzić, jak słabe powinny być, aby nie stanowić zagrożenia. Wynosi on 0,5 T²mm².Prowadzone przez nas od czasu pierwszych doniesień medialnych w sprawie konieczności hospitalizacji dzieci z powodu połknięcia kulek magnetycznych kontrole wykazały tymczasem, że wszystkie, które zbadaliśmy w laboratorium posiadały przekroczony dopuszczalny poziom tego wskaźnika, niekiedy nawet pięciokrotnie.Pomimo wzmożonych kontroli i wycofywania takich produktów z rynku, posiadam informacje, że wciąż wiele dzieci wymaga interwencji lekarskich z powodu połknięcia kulek magnetycznych. Połknięcie i połączenie kulek może bowiem uniemożliwić ich naturalne usunięcie z organizmów, spowodować uszkodzenie tkanek, perforację jelit i inne, daleko idące konsekwencje zagrażające ich życiu i zdrowiu.W grudniu jest szczególnie wiele okazji do obdarowywania dzieci prezentami, dlatego apeluję, by każdy „Mikołaj” wykazał się szczególną czujnością, ostrożnością i nie zostawił pod choinką kulek magnetycznych prezentu, który może sprowadzić groźne niebezpieczeństwo.Zachęcam również do zgłaszania Inspekcji Handlowej w Krakowie kulek magnetycznych, zakupionych na terenie województwa małopolskiego: Kraków, ul. Ujastek 7, tel.:12 448-10-30, e-mail: sekretariat@krakow.wiih.gov.pl, ePUAP: /vkf2ix527j/SkrytkaESP. Kulki zakupione w pozostałych województwach należy zgłaszać zgodnie z właściwością terytorialną do innych inspektoratów Inspekcji Handlowej.

            Małopolski Wojewódzki Inspektor Inspekcji Handlowej

            Joanna Jahn-Machowska

        • Andrzejkowy Dzień Postaci z Bajek
          • Andrzejkowy Dzień Postaci z Bajek

          • To był wyjątkowy dzień! 25 listopada w naszej szkole pojawiły się postaci z baśni i bajek literackich oraz filmowych. A wszystko to za sprawą fantastycznych strojów uczniów i nauczycieli. Doskonałą zabawę zapewniły uczennice z kl. 8, które przygotowały quiz wiedzowy oraz wesołe wyzwania inspirowane baśniami. W przedszkolu pojawił się także pluszowy miś, ponieważ obchodził swoje 119. urodziny. Uczniowie kl. I-III doskonale się bawili przy dyskotekowych rytmach. Nie zabrakło także tradycyjnych wróżb andrzejkowych. 

        • Szkolny Konkurs Recytatorski
          • Szkolny Konkurs Recytatorski

          • W dniu 23 listopada 2021 r. w Zespole Szkolno - Przedszkolnym w Maszkienicach odbył się Szkolny Konkurs Recytatorski pod hasłem Poezja polska bliska memu sercu. W rywalizacji wzięło udział 29 recytatorów z klas I - VIII. Jury w składzie: Joanna Janik, Karolina Sobol, Karolina Machaj, Olga Zborowska wyłoniło zwycięzców w dwóch kategoriach wiekowych. W grupie uczniów klas I - III zwyciężył Leon Wróbel. Drugie miejsce zajęła Wiktoria Lewandowska. Na trzecim miejscu uplasowała się Milena Biga. Wyróżnienia otrzymali Karol Krawczyk i Noah Drużkowski. W kategorii klas IV - VIII laureatką pierwszego miejsca została Magdalena Chrapusta. Drugie miejsce zajęła Maja Nalepka. Trzecie miejsce przyznano ex aequo Milenie Wesołowskiej i Zofii Witek. Wyróżniono Joannę Niemiec. Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy.

        • Dzień Życzliwości i Pozdrowień
          • Dzień Życzliwości i Pozdrowień

          • 22 listopada świętowaliśmy Dzień Życzliwości i Pozdrowień, który w tym roku przypadł w niedzielę. W szkole dominował zatem kolor żółty, a w każdej klasie odbyły się zajęcia na temat życzliwości. Uczniowie wymieniali się dobrym słowem, przesyłając sobie pozdrowienia. To bardzo miłe święto, dlatego warto o nim pamiętać każdego dnia. Uprzejmość, przyjazny gest i serdeczne słowo są przecież fundamentem dobrych relacji z drugim człowiekiem, m.in. koleżeństwa i przyjaźni.

        • Turniej Szachowy
          • Turniej Szachowy

          • Wójt Gminy Dębno Wiesław Kozłowski i dyrektor Dębińskiego Centrum Kultury serdecznie zapraszają do udziału w II Turnieju Szachowym, zorganizowanym z okazji gminnych obchodów Narodowego Święta Niepodległości.

            Do udziału zapraszamy wszystkich mieszkańców Gminy Dębno, bez względu na wiek. Oprócz ciekawej formy spędzenia tego ważnego dla Polaków święta, na zwycięzców czekają także atrakcyjne nagrody i okolicznościowe puchary. Wyróżnieni będą także najlepsi najmłodsi szachiści. Początek zawodów 11 listopada o godz. 9:30 w Dębińskim Centrum Kultury w Jastwi. Zgłoszenia przyjmujemy do 10 listopada do godz. 15:00. Sposób zapisów, forma rozgrywki są dostępne w Regulaminie, opublikowanym na naszej stronie internetowej. Szczegółowe informacje dostępne są także pod nr tel. 14 66 58 661 oraz email: szachy@kulturadebno.pl

            Serdecznie zapraszamy.

        • BIJEMY REKORD CZYTANIA!
          • BIJEMY REKORD CZYTANIA!

          • 28 października nasza szkoła uczestniczyła w ogólnopolskiej i międzynarodowej akcji promującej czytelnictwo pod hasłem: „Przerwa na czytanie”. W tym wyjątkowym dniu na wszystkich przerwach królowały książki, a uczniowie, nauczyciele i pracownicy szkoły zatapiali się w lekturze swoich ulubionych utworów. Przedszkolakom czytały dziewczynki z kl.4, a pierwszoklasiści samodzielnie odkrywali tajniki pisma.  Do akcji przyłączyła się także Biblioteka Publiczna w Maszkienicach, dzięki czemu pobliski przystanek i plac zabaw zamieniły się w bibliotekę polową. Rodzice, dziadkowie oraz mieszkańcy wsi chętnie czytali książeczki swoim dzieciom i wnukom. Łącznie w akcji wzięło udział 197 osób. Mamy nadzieję, że wspólnie z czytelnikami z całej Polski i Europy pobiliśmy kolejny rekord czytania podczas przerw, a przy okazji przekonaliśmy się, że czytanie jest wspaniałą rozrywką i źródłem niezapomnianych przeżyć.

        • Wycieczka do Kopalni Soli w Wieliczce
          • Wycieczka do Kopalni Soli w Wieliczce

          • 22 października 2021 r. uczniowie klas I-III wraz z wychowawcami zwiedzali Kopalnię Soli w Wieliczce. Podczas zwiedzania zobaczyli wykute w soli piękne komory, niesamowite podziemne jeziora, cudowną kaplicę św. Kingi, majestatyczne konstrukcje ciesielskie i unikalne solne rzeźby. Pokonali blisko 3 kilometry krętych korytarzy, 800 schodów i zeszli na głębokość 135 metrów pod ziemię. Zobaczyli również makietę wioski jak ówcześni ludzie żyli, jak górnicy wydobywali z kopalni sól i jak ją przetwarzali. Po tej wycieczce docenili jak ciężka jest praca górników.

        • Podsumowanie Szkolnego Konkursu Religijnego „Bł. Kardynał Stefan Wyszyński w oczach dzieci”
          • Podsumowanie Szkolnego Konkursu Religijnego „Bł. Kardynał Stefan Wyszyński w oczach dzieci”

          • „Kardynał Stefan Wyszyński – przyjaciel Maryi ” to hasło I Szkolnego Konkursu Religijnego. Dokonano oceny prac zgodnie z założeniami regulaminu, biorąc pod uwagę oryginalność ujęcia tematu, zgodność pracy z tematyką oraz walory estetyczne.

            Wyniki konkursu przedstawiają się następująco:

            I miejsce: Natalia Surga, Blanka Hebda

            II miejsce: Milena Wesołowska, Eliza Macheta

            III miejsce: Oliwia Kubala, Hubert Hebda, Leon Wróbel

            Wyróżnienia: Milena Biga, Oskar Hebda, Michalina Kądziołka,Wiktoria Lewandowska, Lena Śledź

                        Wszystkim uczestnikom konkursu gratulujemy zaangażowania i wspaniałych pomysłów.

            Organizator

            Justyna Knap

        • Zwiedzanie Muzeum Auschwitz-Birkenau
          • Zwiedzanie Muzeum Auschwitz-Birkenau

          • 11 października 2021 r. uczniowie klas 7a, 7b i 8 wraz z nauczycielami zwiedzili Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau, które powstało na terenach byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady. Muzeum od 1947 roku jest placówką naukowo‑badawczą i edukacyjną gromadzącą, opracowującą, konserwującą i udostępniającą dokumenty i przedmioty poobozowe. Miejsce Pamięci i Muzeum obejmuje obszar dwóch zachowanych części obozu: Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau. Obóz Auschwitz stał się dla świata symbolem terroru, ludobójstwa i Szoa. Wizyta młodzieży naszej szkoły w tym autentycznym Miejscu Pamięci jest unikatowym doświadczeniem edukacyjnym.

        • DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA
          • DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA

          • 29 września nasza szkoła włączyła się w obchody Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania. Z powodu obostrzeń pandemicznych uczniowie kl. IV czytali przez szkolny radiowęzeł. Były to wiersze M. Strzałkowskiej z tomiku pt. „Rady nie od parady” oraz fragmenty książki M. Kozioła pt.„Skrzynia Władcy  Piorunów”.  W przedszkolu odbyły się zajęcia pod hasłem: „Zabawy z Groszkiem”. Dzieci poznały wesołe przygody zielonego ludka, a następnie wykazały się doskonałą umiejętnością głoskowania, sylabizowania oraz rozpoznawania figur i kolorów.

          • Rok Norwida

          • Jednym z literackich  patronów roku 2021 jest C. K. Norwid. Ten wybitnie uzdolniony poeta tworzący w epoce romantyzmu, prozaik i filozof, malarz i rzeźbiarz, urodził się w 1821r. w niewielkiej wiosce w pobliżu Warszawy. 24 września, w dniu urodzin poety, młodzież z kl. VIIa i VIIb w krótkim apelu przedstawiła istotne wydarzenia z jego biografii oraz przypomniała najważniejsze utwory. Wzruszająca recytacja wierszy na tle muzyki  F. Chopina stworzyła klimat zadumy i nostalgii nad losem artysty, którego twórczość została w pełni doceniona dopiero po śmierci.

        • Niech żyją kropki!!!
          • Niech żyją kropki!!!

          • Dzień Kropki to święto kreatywności, twórczości i wspólnego działania. Z tej okazji w szkole  obowiązywał strój w kropki, co od razu wywołało wesoły nastrój.  Uczniowie klas młodszych szukali kropek wśród zwierząt, roślin i przedmiotów codziennego użytku, tworząc barwne prace plastyczne. Pierwszoklasiści poznali wiele gatunków zwierząt z kropkami w różnych kształtach i kolorach jak np. barwne motyle, salamandry czy rysie. Starsi rozwiązywali w bibliotece kropkowe zadania, które niekiedy wcale nie były takie proste, a twister cieszył się powodzeniem zarówno wśród młodszych jak i starszych uczniów. 15-go września wszyscy mieli doskonały humor!

        • Spotkanie z policjantem
          • Spotkanie z policjantem

          • 13 września klasę I odwiedził pan policjant asp. Rafał Młynarczyk, który przybliżył dzieciom podstawowe zasady bezpiecznego poruszania się po drogach oraz przypomniał numery alarmowe. Dzieci otrzymały wskazówki, jak zachować się w sytuacji spotkania osoby obcej.  Największym zainteresowaniem cieszyła się prezentacja wyposażenia policyjnego, niezbędnego podczas wykonywania pracy policjanta. Dzieci dzieliły się także swoimi doświadczeniami, pokazały, że są odpowiedzialne i wiedzą, jak należy się zachowywać na drodze i w najbliższym otoczeniu. Na zakończenie spotkania uczniowie otrzymali pamiątkowe opaski odblaskowe.

        • Narodowy Spis Powszechny
          • Narodowy Spis Powszechny

          • Szanowni Państwo,

             

            Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 trwa tylko do 30 września br.

            Udział w spisie jest obowiązkowy, a odmowa udziału może skutkować nałożeniem kary grzywny.

             

            Obowiązkową i najwygodniejszą metodą udziału w spisie jest samospis internetowy – na stronie internetowej spis.gov.pl należy zalogować się do aplikacji i wypełnić formularz spisowy.

             

            Osoby, które nie mają dostępu do Internetu, mogą spisać się samodzielnie:

            • korzystając z punktów spisowych przygotowanych w urzędzie statystycznym lub miejscowym urzędzie gminy/miasta;
            • dzwoniąc na infolinię spisową pod numer telefonu 22 279 99 99 od poniedziałku do soboty od 8.00 do 18.00 (od dnia 13 września br. do końca trwania spisu tj. 30 września br. infolinia będzie czynna w godzinach od 8.00 do 20.00).

             

            Z osobami, które nie spiszą się samodzielnie, będą kontaktować się rachmistrzowie spisowi – telefonicznie (z numerów 22 828 88 88 lub 22 279 99 99) lub bezpośrednio. Przypominamy, że zgodnie z ustawą o narodowym spisie powszechnym ludności i mieszkań w 2021 r. nie można odmówić przekazania danych rachmistrzowi kontaktującemu się z osobami fizycznymi objętymi spisem.

             

            Udział w spisie to nasz ustawowy obowiązek – nie odkładajmy go na ostatnią chwilę.

            Spiszmy się, bo Liczymy się dla Polski!

        • SĄ W ŻYCIU CHWILE TAK UROCZYSTE...
          • SĄ W ŻYCIU CHWILE TAK UROCZYSTE...

          •     25 czerwca 2021r. pożegnaliśmy kolejny rok szkolny. Ze względu na obostrzenia pandemiczne uroczystość odbyła się na szkolnym boisku.  Akademia rozpoczęła się odśpiewaniem hymnu narodowego, po czym głos zabrali absolwenci, którzy słowami poezji wspominali szkolne lata oraz dziękowali wychowawcom i nauczycielom za życzliwość, uśmiech i troskę o rozwój moralny i intelektualny. Słowa refrenu znanej piosenki: „Szczęśliwej drogi, już czas” wzruszyły zgromadzonych uczniów, nauczycieli i rodziców. Pani Dyrektor Dorota Batko złożyła ósmoklasistom życzenia wielu sukcesów w dalszej edukacji, a następnie wręczyła świadectwa ukończenia szkoły,  nagrody za wysokie wyniki w nauce oraz wzorowe zachowanie, a także nagrody za szczególne zaangażowanie w działalność szkolnego wolontariatu i wzorową frekwencję. Podziękowania za pracę na rzecz szkoły i środowiska lokalnego skierowała również do rodziców. 
                Część oficjalna uroczystości zakończyła się pożegnaniem pani mgr Bogumiły Kukli odchodzącej na emeryturę.  Wychowawczyni klasy III odebrała od pani Dyrektor słowa uznania i wdzięczności za 40 lat pracy oraz ogromne zaangażowanie w wychowanie i edukację dzieci. Po wręczeniu trzecioklasistom nagród za sukcesy w nauce uczniowie spotkali się z wychowawcami w klasach.
                Wszystkim uczniom i nauczycielom życzymy zasłużonego wakacyjnego wypoczynku oraz szczęśliwego powrotu do szkoły w pełni sił i z zapałem do podejmowania nowych wyzwań.

        • Dobry Start 300+
          • Dobry Start 300+

          • Od roku szkolnego 2021/2022 świadczenie w ramach programu „Dobry Start 300+” będzie przyznawał i wypłacał Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Dotychczas obsługę wniosków i wypłatę tego świadczenia realizowały ośrodki pomocy społecznej.

            Wnioski będzie można składać od 1 lipca do 30 listopada 2021 r. tylko drogą  elektroniczną, przy wykorzystaniu następujących kanałów:

            • portalu Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS,
            • bankowości elektronicznej,
            • portalu empatia.mpips.gov.pl.

            Świadczenie będzie wypłacane wyłącznie na konto bankowe wskazane we wniosku.

        • Uroczystość zakończenia roku szkolnego 2020/2021
          • Uroczystość zakończenia roku szkolnego 2020/2021

          • Uroczystość zakończenia roku szkolnego 2020/2021 odbędzie się 25 czerwca 2021 r. o godz. 9.30 na boisku szkolnym (w razie niekorzystnych warunków pogodowych - w sali gimnastycznej, bez udziału rodziców, z zachowaniem reżimu sanitarnego). Podczas uroczystości zostaną wręczone świadectwa i nagrody dla uczniów klas 8 i 3. Uczniowie klas 1-2 oraz 4-7 otrzymają świadectwa oraz nagrody z rąk wychowawców w salach lekcyjnych.

            Uroczysta Msza Święta na zakończenie roku szkolnego zostanie odprawiona 23 czerwca 2021 r. o godz. 16.00.