• Zapisy na półkolonie feryjne “Twórcza Zima 2024”
          • Zapisy na półkolonie feryjne “Twórcza Zima 2024”

          • Wójt Gminy Dębno Wiesław Kozłowski wraz z Dębińskim Centrum Kultury serdecznie zapraszają dzieci z terenu naszej gminy do udziału w półkoloniach feryjnych, które pod nazwą „Twórcza zima 2024 z DCK”, będą organizowane w Dębińskim Centrum Kultury w Jastwi.

            Kolejny raz, organizatorzy przygotowali bardzo ciekawą ofertę feryjnej animacji czasu wolnego dla najmłodszych, która od lat cieszy się wielką popularnością.

            Ze względu na bardzo duże zainteresowanie w latach ubiegłych, oraz chcąc zwiększyć dostępność proponowanej oferty dla jeszcze większej liczby dzieci, w tym roku (tak jak w wakacyjnej edycji) organizatorzy wprowadzili WAŻNĄ ZMIANĘ. Okres uczestnictwa dla jednej osoby wynosi: jeden turnus. Skorzystanie z kolejnego turnusu będzie możliwe w sytuacji gdy pozostaną wolne miejsca. Organizator poinformuje zainteresowane osoby o dostępnych miejscach.

            1. Półkolonie adresowane są do dzieci i młodzieży szkolnej z terenu Gminy Dębno (od kl. I do kl. VIII Szkoły Podstawowej) w dwóch turnusach: I Turnus 12 – 16 lutego 2024, II Turnus 19 – 23 lutego 2024. Ilość miejsc ograniczona, decyduje kolejność poprawnie przesłanych zgłoszeń.
            2. Udział w półkoloniach jest odpłatny w wysokości 200zł /dwieście złotych/ za jeden turnus. Opłata jest stała (niezależnie od ilości obecności uczestnika). Półkolonie są współfinansowane ze środków Gminy Dębno.
            3. Zapisu na półkolonie należy dokonać za pomocą formularza zgłoszeniowego, aktywnego od dnia 4 stycznia 2024r, od godz. 9:00 do wyczerpania wolnych miejsc. Link do zapisów oraz Regulaminu półkolonii wraz z dokumentami znajduje się na portalu internetowym Dębińskiego Centrum Kultury: https://kulturadebno.pl/polkolonie-tworcze-lato-2023-copy/
            4. Zapisu uczestnika należy dokonać na jeden wybrany turnus. Należy także obowiązkowo dostarczyć, prawidłowo wypełnioną Kartę kwalifikacyjną (Załącznik nr 1 do Regulaminu), w formie skanu na adres email: wypoczynek@kulturadebno.pl lub dostarczyć osobiście do sekretariatu DCK w Jastwi bądź do skrzynki pocztowej ulokowanej przy wejściu do budynku. W przypadku braku dostarczenia karty kwalifikacyjnej, zgłoszenie elektroniczne przesłane za pomocą formularza nie będzie podlegało weryfikacji.
            5. Zapisanie na półkolonie nie jest równoznaczne z zakwalifikowaniem. O zakwalifikowaniu uczestnikana dany turnus organizator poinformuje za pomocą komunikatu SMS lub telefonicznie. Informacjao zakwalifikowaniu będzie przekazywana po weryfikacji zgłoszenia elektronicznego i otrzymaniu karty kwalifikacyjnej.
            6. Osoby zakwalifikowane (o których mowa w § 2 ust. 5) do udziału w półkolonii są zobowiązanedo uregulowania opłaty w wysokości proporcjonalnej do ilości zakwalifikowanych turnusów. Wpłaty należy regulować w  terminie do 18 stycznia 2024r. przelewem na konto DCK: 72 9453 0009 0030 0300 1687 0001, w tytule imię i nazwisko uczestnika, Twórcza Zima z DCK.

            W tegorocznym programie organizatorzy zaplanowali liczne atrakcje. Oprócz ciekawych warsztatów (muzycznych, plastycznych, teatralnych) będą także wyjazdy do muzeów i w plenery, gry terenowe, dużo ruchu i opieka wykwalifikowanych wychowawców i instruktorów DCK.

            W tym roku będzie także zapewniony jeden ciepły posiłek.

             

            Serdecznie zapraszamy!

        • Kolęda „Powiedz Ukrainie"
          • Kolęda „Powiedz Ukrainie"

          • Święta Bożego Narodzenia to czas bliskości, jedności i pamięci o tych, którym jest trudno. W przeżywaniu tego czasu pomaga słuchanie i wspólny śpiew kolęd. Jedną z nich może być nowa kolęda „Powiedz Ukrainie". Powstała ona rok temu, w odruchu serca, aby towarzyszyć ukraińskim rodzinom w ich trudnej sytuacji na Ukrainie, w Polsce i wszędzie, gdzie się chronili od marca 2022. 

            Minął kolejny rok wojny na Ukrainie. Od zrywu pomocy przeszliśmy do codzienności. A codzienność ma to do siebie, że jedność jest trochę trudniejsza, wymaga mądrości i świadomej pracy. Kolęda „Powiedz Ukrainie" to sposób na to, by przy świątecznym stole pomyśleć o tych, którym jest trudniej niż nam, by pomyśleć o tych, którzy utracili bliskich lub żyją w ciągłym zagrożeniu ich utratą, którzy nie wiedzą kiedy to wszystko się skończy... 

            Nastrój ludowej melodii łemkowskiej pomaga wczuć się w treść kolędy, a słowa zawierają przekaz nadziei płynący z narodzenia Zbawiciela. W rodzinach, w których słuchano jej lub ją śpiewano, zwłaszcza tam, gdzie goszczono uchodźców z Ukrainy, często płynęły łzy – dobre, potrzebne łzy bólu i nadziei. Kolęda trafiła też do niektórych oddziałów żołnierzy marznących w okopach i byli za nią wdzięczni. 

            Oryginalne, polskie wykonanie kolędy dostępne w Internecie zawdzięczamy grupce uczniów i absolwentów Publicznego Liceum Sióstr Prezentek w Krakowie, z których część jest z Polski, a część z Ukrainy. Autorem słów jest Szymon Grzelak, założyciel i prezes Instytutu Profilaktyki Zintegrowanej, psycholog, którego pasją jest praca z młodzieżą. 

            Pod nagraniem, w opisie na Youtube, znaleźć można tekst kolędy po polsku i ukraińsku. Zamieszczono tam także nuty oraz, na prośbę pewnego chóru z Tarnopola, sam podkład muzyczny. Dzięki temu łatwiej jest samodzielnie zaśpiewać kolędę lub przygotować jej chóralne wykonanie. 

            Drugie z dotąd opublikowanych nagrań kolędy jest w języku ukraińskim. Tłumaczenie zawdzięczamy pani Iwonie Marciszak, która zaśpiewała utwór wraz z akompaniującym na gitarze mężem Rusłanem, grekokatolickim księdzem i jedną z ich córek. 

            Kolędy można posłuchać na kanale YouTube Instytutu Profilaktyki Zintegrowanej:

            Wersja polska: https://www.youtube.com/watch?v=cAYvNhNPxeo&t=3s 

            Wersja ukraińska: https://www.youtube.com/watch?v=c4AuoTmOTF4

        • Świąteczne wypieki
          • Świąteczne wypieki

          • Dnia 18.12. 23r. odbyły się w klasach 1-2 warsztaty cukiernicze pt.: Świąteczne wypieki - ciasteczka maślane". Zostały one zorganizowane przez wychowawców. Uczniowie mieli okazję własnoręcznie przygotować ciasteczka z wcześniej przygotowanych składników. Każdy z nich wykrawał foremką różne kształty, piekł, a następnie  dekorował swoje dzieło i oczywiście kosztował. Wszystkim towarzyszył świąteczny nastrój.

        • Czytamy baśnie
          • Czytamy baśnie

          • W dniu 19 grudnia zawitał do nas miły gość - Pani Agnieszka Wyborska - mama uczennicy klasy pierwszej. Przeczytała nam jedną z pięknych baśni H. Ch. Andersena " Dziewczynka z zapałkami".

        • SPOTKANIE Z MISJONARZEM
          • SPOTKANIE Z MISJONARZEM

          • 6 grudnia w bibliotece szkolnej odbyło się spotkanie z księdzem Piotrem Dydo -Rożnieckim-misjonarzem pracującym w Kazachstanie. Wydarzenie zorganizowano w ramach projektu: „Mieć wyobraźnię miłosierdzia”, realizowanego przez koło wolontariuszy. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie klas: IV-VII, którym ksiądz opowiadał  o parafii w Kulsarach, zwracając uwagę na trudne warunki życia chrześcijan w kraju muzułmańskim, ogólnie panującą biedę oraz mało sprzyjający klimat. Uwagę słuchaczy przykuwały także zdjęcia i filmiki, co zachęcało uczniów do zadawania pytań, także o charakter pomocy, jaką koło mogłoby zorganizować dla parafian w Kazachstanie. Bardzo dziękujemy za ciekawą lekcję, która zapewne zainspiruje wolontariuszy do działań na rzecz misji.

        • Mikołajki
          • Mikołajki

          • Szósty grudnia to data, którą zna każde dziecko i każdy dorosły. Mikołajki w klasach 1-3 wpisały się w kalendarz wydarzeń klasowych. W tym roku również nie zabrakło radości i uśmiechów. Wszyscy uczniowie ubrani byli dziś w stroje z akcentem mikołajkowym. W związku z tym dniem, została zorganizowana wycieczka do kina na film pt.:”Życzenie”. W klasach dzieci kodowały, oglądały filmy, przeliczały elementy na świątecznych pierniczkach, rozwiązywały zadania mikołajkowe. Na koniec sięgały do skarpety Św. Mikołaja. Każdz uczniów zapamięta ten dzień, jako niezwykły i pełen radości.

        • GRAMY WE FREDRĘ
          • GRAMY WE FREDRĘ

          • 29 listopada w bibliotece odbyła się lekcja, którą poprowadziła pani Karolina Smoleń-Możgin z Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Brzesku. Podczas zajęć uczniowie klasy VI i VII poznali niezwykle interesujący życiorys Aleksandra Fredry, a swoją pamięć i koncentrację podczas wykładu mogli sprawdzić, rozwiązując zagadki, rebusy i krzyżówki. Dziękujemy pani kierownik Małgorzacie Derus za zorganizowanie ciekawej lekcji, która przybliżyła młodzieży postać Patrona 2023roku. Spotkanie odbyło się w ramach projektu: „Mocium Panie, czas na czytanie!”