• Akcja Babeczka wielkopostna
          • Akcja Babeczka wielkopostna

          • 17 marca wolontariusze przeprowadzili akcję charytatywną: „Babeczka wielkopostna dla misji w Kazachstanie”. W jej ramach upiekli mnóstwo wspaniałych, przepysznych babeczek, które w niedzielę po nabożeństwach sprzedawano przed kościołem. Akcja spotkała się z dużym zainteresowaniem, o czym świadczy fakt, że wszystkie przygotowane paczuszki (ok.190) znalazły nabywców, a łączny dochód wyniósł 3180,00zł. Kwota w całości została przesłana księdzu misjonarzowi Piotrowi Dydo - Rożnieckiemu, który w grudniu odwiedził naszą szkołę i który przekazuje wyrazy wdzięczności. Wolontariusze oraz opiekunowie koła składają serdeczne podziękowania rodzicom, dziadkom oraz uczniom za wielkie zaangażowanie i pomoc w przeprowadzeniu akcji w ramach projektu: „Mieć wyobraźnię miłosierdzia”.

        • Szkolny Konkurs Ortograficzny
          • Szkolny Konkurs Ortograficzny

          • 5 marca odbył się szkolny konkurs ortograficzny w kategorii klas: 4-6, w którym uczniowie walczyli o zakwalifikowanie się do etapu gminnego. W konkursie uczestnicy napisali trudne dyktando oraz rozwiązali test sprawdzający znajomość zasad pisowni, zasób słownictwa oraz ogólne umiejętności ortograficzne. W zmaganiach najlepiej poradziły sobie uczennice klasy 6. Oto wyniki:

            I miejsce: Aleksandra Kukla

            II miejsce: Milena Wesołowska

            III miejsce: Amelia Piwowarska

            Wyróżnienie: Lena Pudełek

            Laureatki dwóch pierwszych miejsc będą walczyć o tytuł Gminnego Mistrza Ortografii. Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział, gratulujemy sukcesów i trzymamy kciuki za kolejne. Rodzicom dziękujemy za ufundowanie nagród książkowych.

        • „Zdrowo i bezpiecznie - to jest dla nas konieczne!”
          • „Zdrowo i bezpiecznie - to jest dla nas konieczne!”

          • Dzieci z klasy I i II doskonale wiedzą, że aby być zdrowym, należy się między innymi zdrowo odżywiać. Każdy uczeń rozumie potrzebę spożywania dużej ilości owoców oraz warzyw. W ramach innowacji prowadzonej w klasach I-III  pt. „Zdrowo i bezpiecznie - to jest dla nas konieczne!” zrobiliśmy w klasie soki owocowo - warzywne. Uczniowie przynieśli do szkoły jabłka, banany, truskawki, cytrynę, kiwi oraz marchewki. 

            Zanim przystąpiliśmy do pracy, dzieci zapoznały się z urządzeniem do robienia soku – sokowirówką, jego działaniem i utrwaliły sobie zasady bezpieczeństwa podczas obsługi. Pozostało tylko wrzucenie składników do sokowirówki i sok gotowy. Sok wszystkim bardzo smakował i był bardzo zdrowy. Bez dodatku cukru i bez konserwantów!

        • ”Opowieść o dobrym człowieku”
          • ”Opowieść o dobrym człowieku”

          • 27.02.24 r. naszą szkołę i przedszkole  odwiedził teatr "Eden", aby przedstawić spektakl pt. ”Opowieść o dobrym człowieku”. Wspaniała gra  aktorów, a także ciekawe stroje i rekwizyty sprawiły, że dzieci były zachwycone. Historia opierała się na udzielaniu pomocy przez miłosiernego samarytanina, który udzielił pomocy osobie w  trudnym momencie swojego życia. Ta postawa dobroci i współczucia dla bliźniego została w pełni ukazana naszym wychowankom.

        • Jasełka w naszej szkole
          • Jasełka w naszej szkole

          • 5 stycznia 2024r. nasza szkoła na chwilę zamieniła się w teatr. Na scenie wystąpiło bowiem 41 młodych artystów z klas: IV-VI, którzy zaprezentowali przedstawienie jasełkowe pt. „Kiedy licho nie śpi”. Spektakl oglądała licznie zgromadzona publiczność: rodzice, dziadkowie, dzieci, młodzież oraz mieszkańcy Maszkienic i sąsiednich miejscowości. Uczniowie stworzyli niezwykły klimat na scenie, na której wystąpiły Anioły, diabły, Święta Rodzina, pasterze, królowie, Herod oraz chór i tancerze.  Sceny liryczne przeplatały się z humorystycznymi dialogami, nie zabrakło także momentów refleksji nad obecnością dobra i zła w świecie. Widowisko wzbogaciły aranżacje tradycyjnych kolęd i współczesnych pastorałek w wykonaniu młodzieży, do śpiewu włączała się także żywiołowo reagująca publiczność. Po spektaklu rozległy się gromkie brawa, a kapelusze pastuszków wypełniły się datkami, które grupa teatralna przeznaczy na dofinansowanie wycieczki do Warszawy. Serdecznie dziękujemy za niezwykłą atmosferę, hojność oraz wspaniały odbiór  przedstawienia. Podziękowania kierujemy także w stronę nauczycieli, którzy przygotowali młodzież do występu. Byli to: Joanna Janik, Agnieszka Osak, Karolina Sobol, Rafał Babisz oraz Tomasz Świerczek.

        • Konkurs Plastyczny
          • Konkurs Plastyczny

          • Rozstrzygnięty został szkolny konkurs plastyczny na najpiękniejszą ozdobę choinkową. W klasach I-IV III miejsce zdobyły ex aequo Blanka Kural oraz Michalina Kądziolka, uczennice kl. III. II miejsce przypadło Szymonowi Zającowi z kl. I, natomiast laureatką w kategorii klas młodszych została Patrycja Rojek, uczennica kl. II. W kategorii kl. V-VIII przyznane zostało I miejsce dla Róży Jeziorek z kl. V, pozostali uczestnicy: Lena Śledź, Dawid Stolarczyk oraz Milena Wesołowska otrzymali wyróżnienia. Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy.

        • Kolędnicy misyjni w Maszkienicach
          • Kolędnicy misyjni w Maszkienicach

          • 26 grudnia uczniowie naszej szkoły, realizując projekt „Mieć Wyobraźnię Miłosierdzia”, jako kolędnicy misyjni czynnie zaangażowali się w przebieg każdej Mszy Świętej. Ofiarodawcy tegorocznej kolędy misyjnej wsparli m.in. szpital w Bagandou, szkołę dla dzieci głuchoniemych w Bertua, placówkę dla dzieci z niepełnosprawnością w Kazachstanie, a także szkoły i świetlice parafialne w Kongu, Republice Środkowoafrykańskiej, Tanzanii i Boliwii. Serdecznie dziękujemy wszystkim ofiarodawcom oraz naszym kolędnikom misyjnym, którzy zaangażowali się w tak szlachetne dzieło.

        • Niech kolęduje z nami cały świat…
          • Niech kolęduje z nami cały świat…

          • 22 grudnia 2023 r. w Zespole  Szkolno – Przedszkolnym w Maszkienicach odbył się Szkolny Konkurs Kolęd pod hasłem Niech kolęduje z nami cały świat… Jury w składzie: Paulina Góra, Kinga Miechurska oraz Amanda Stępak wyłoniło zwycięzców w trzech kategoriach wiekowych. Laureatką I miejsca w kategorii klas I - III została Amelia Grochola. Na drugim miejscu uplasowała się Hanna Rudek, zaś na trzecim ex aequo Karolina Śledź i Julia Michałek. W kategorii klas IV – VI pierwsze miejsce zajęła Maja Nalepka. Na drugim miejscu znalazł się duet: Mikołaj Całka i Ksawery Pałucki. Trzecie miejsce zajęła Lena Śledź. Ponadto wyróżniono Milenę Wesołowską. Pięknie zaprezentowali się również przedstawiciele przedszkola – Emilia Pałucka, Emilia Gajcowska, Idalia Buziak, Antoni Kurek i zwycięzca w kategorii uczniów klasy „0” – Kacper Kądziołka. Finaliści otrzymali dyplomy i nagrody ufundowane przez Radę Rodziców. Laureaci pierwszych miejsc z wszystkich kategorii wiekowych reprezentować będą szkołę w Gminnym Konkursie kolęd i pastorałek bożonarodzeniowych w Łysej Górze. Wykonawcy sięgnęli po piękne, tradycyjne kolędy, jak również po ciekawe, współczesne pastorałki. Poziom tegorocznego konkursu był bardzo wysoki. Uroczystość zakończyły życzenia oraz wspólne kolędowanie.

        • Zapisy na półkolonie feryjne “Twórcza Zima 2024”
          • Zapisy na półkolonie feryjne “Twórcza Zima 2024”

          • Wójt Gminy Dębno Wiesław Kozłowski wraz z Dębińskim Centrum Kultury serdecznie zapraszają dzieci z terenu naszej gminy do udziału w półkoloniach feryjnych, które pod nazwą „Twórcza zima 2024 z DCK”, będą organizowane w Dębińskim Centrum Kultury w Jastwi.

            Kolejny raz, organizatorzy przygotowali bardzo ciekawą ofertę feryjnej animacji czasu wolnego dla najmłodszych, która od lat cieszy się wielką popularnością.

            Ze względu na bardzo duże zainteresowanie w latach ubiegłych, oraz chcąc zwiększyć dostępność proponowanej oferty dla jeszcze większej liczby dzieci, w tym roku (tak jak w wakacyjnej edycji) organizatorzy wprowadzili WAŻNĄ ZMIANĘ. Okres uczestnictwa dla jednej osoby wynosi: jeden turnus. Skorzystanie z kolejnego turnusu będzie możliwe w sytuacji gdy pozostaną wolne miejsca. Organizator poinformuje zainteresowane osoby o dostępnych miejscach.

            1. Półkolonie adresowane są do dzieci i młodzieży szkolnej z terenu Gminy Dębno (od kl. I do kl. VIII Szkoły Podstawowej) w dwóch turnusach: I Turnus 12 – 16 lutego 2024, II Turnus 19 – 23 lutego 2024. Ilość miejsc ograniczona, decyduje kolejność poprawnie przesłanych zgłoszeń.
            2. Udział w półkoloniach jest odpłatny w wysokości 200zł /dwieście złotych/ za jeden turnus. Opłata jest stała (niezależnie od ilości obecności uczestnika). Półkolonie są współfinansowane ze środków Gminy Dębno.
            3. Zapisu na półkolonie należy dokonać za pomocą formularza zgłoszeniowego, aktywnego od dnia 4 stycznia 2024r, od godz. 9:00 do wyczerpania wolnych miejsc. Link do zapisów oraz Regulaminu półkolonii wraz z dokumentami znajduje się na portalu internetowym Dębińskiego Centrum Kultury: https://kulturadebno.pl/polkolonie-tworcze-lato-2023-copy/
            4. Zapisu uczestnika należy dokonać na jeden wybrany turnus. Należy także obowiązkowo dostarczyć, prawidłowo wypełnioną Kartę kwalifikacyjną (Załącznik nr 1 do Regulaminu), w formie skanu na adres email: wypoczynek@kulturadebno.pl lub dostarczyć osobiście do sekretariatu DCK w Jastwi bądź do skrzynki pocztowej ulokowanej przy wejściu do budynku. W przypadku braku dostarczenia karty kwalifikacyjnej, zgłoszenie elektroniczne przesłane za pomocą formularza nie będzie podlegało weryfikacji.
            5. Zapisanie na półkolonie nie jest równoznaczne z zakwalifikowaniem. O zakwalifikowaniu uczestnikana dany turnus organizator poinformuje za pomocą komunikatu SMS lub telefonicznie. Informacjao zakwalifikowaniu będzie przekazywana po weryfikacji zgłoszenia elektronicznego i otrzymaniu karty kwalifikacyjnej.
            6. Osoby zakwalifikowane (o których mowa w § 2 ust. 5) do udziału w półkolonii są zobowiązanedo uregulowania opłaty w wysokości proporcjonalnej do ilości zakwalifikowanych turnusów. Wpłaty należy regulować w  terminie do 18 stycznia 2024r. przelewem na konto DCK: 72 9453 0009 0030 0300 1687 0001, w tytule imię i nazwisko uczestnika, Twórcza Zima z DCK.

            W tegorocznym programie organizatorzy zaplanowali liczne atrakcje. Oprócz ciekawych warsztatów (muzycznych, plastycznych, teatralnych) będą także wyjazdy do muzeów i w plenery, gry terenowe, dużo ruchu i opieka wykwalifikowanych wychowawców i instruktorów DCK.

            W tym roku będzie także zapewniony jeden ciepły posiłek.

             

            Serdecznie zapraszamy!

        • Kolęda „Powiedz Ukrainie"
          • Kolęda „Powiedz Ukrainie"

          • Święta Bożego Narodzenia to czas bliskości, jedności i pamięci o tych, którym jest trudno. W przeżywaniu tego czasu pomaga słuchanie i wspólny śpiew kolęd. Jedną z nich może być nowa kolęda „Powiedz Ukrainie". Powstała ona rok temu, w odruchu serca, aby towarzyszyć ukraińskim rodzinom w ich trudnej sytuacji na Ukrainie, w Polsce i wszędzie, gdzie się chronili od marca 2022. 

            Minął kolejny rok wojny na Ukrainie. Od zrywu pomocy przeszliśmy do codzienności. A codzienność ma to do siebie, że jedność jest trochę trudniejsza, wymaga mądrości i świadomej pracy. Kolęda „Powiedz Ukrainie" to sposób na to, by przy świątecznym stole pomyśleć o tych, którym jest trudniej niż nam, by pomyśleć o tych, którzy utracili bliskich lub żyją w ciągłym zagrożeniu ich utratą, którzy nie wiedzą kiedy to wszystko się skończy... 

            Nastrój ludowej melodii łemkowskiej pomaga wczuć się w treść kolędy, a słowa zawierają przekaz nadziei płynący z narodzenia Zbawiciela. W rodzinach, w których słuchano jej lub ją śpiewano, zwłaszcza tam, gdzie goszczono uchodźców z Ukrainy, często płynęły łzy – dobre, potrzebne łzy bólu i nadziei. Kolęda trafiła też do niektórych oddziałów żołnierzy marznących w okopach i byli za nią wdzięczni. 

            Oryginalne, polskie wykonanie kolędy dostępne w Internecie zawdzięczamy grupce uczniów i absolwentów Publicznego Liceum Sióstr Prezentek w Krakowie, z których część jest z Polski, a część z Ukrainy. Autorem słów jest Szymon Grzelak, założyciel i prezes Instytutu Profilaktyki Zintegrowanej, psycholog, którego pasją jest praca z młodzieżą. 

            Pod nagraniem, w opisie na Youtube, znaleźć można tekst kolędy po polsku i ukraińsku. Zamieszczono tam także nuty oraz, na prośbę pewnego chóru z Tarnopola, sam podkład muzyczny. Dzięki temu łatwiej jest samodzielnie zaśpiewać kolędę lub przygotować jej chóralne wykonanie. 

            Drugie z dotąd opublikowanych nagrań kolędy jest w języku ukraińskim. Tłumaczenie zawdzięczamy pani Iwonie Marciszak, która zaśpiewała utwór wraz z akompaniującym na gitarze mężem Rusłanem, grekokatolickim księdzem i jedną z ich córek. 

            Kolędy można posłuchać na kanale YouTube Instytutu Profilaktyki Zintegrowanej:

            Wersja polska: https://www.youtube.com/watch?v=cAYvNhNPxeo&t=3s 

            Wersja ukraińska: https://www.youtube.com/watch?v=c4AuoTmOTF4

        • Świąteczne wypieki
          • Świąteczne wypieki

          • Dnia 18.12. 23r. odbyły się w klasach 1-2 warsztaty cukiernicze pt.: Świąteczne wypieki - ciasteczka maślane". Zostały one zorganizowane przez wychowawców. Uczniowie mieli okazję własnoręcznie przygotować ciasteczka z wcześniej przygotowanych składników. Każdy z nich wykrawał foremką różne kształty, piekł, a następnie  dekorował swoje dzieło i oczywiście kosztował. Wszystkim towarzyszył świąteczny nastrój.

        • Czytamy baśnie
          • Czytamy baśnie

          • W dniu 19 grudnia zawitał do nas miły gość - Pani Agnieszka Wyborska - mama uczennicy klasy pierwszej. Przeczytała nam jedną z pięknych baśni H. Ch. Andersena " Dziewczynka z zapałkami".

        • Akcja wolontariatu: „Z Dobrą Nowiną na święta”
          • Akcja wolontariatu: „Z Dobrą Nowiną na święta”

          • 18 grudnia 2023r. grupa wolontariuszy pod opieką pani Joanny Janik i pani Justyny Knap udała się do Zakładu Opiekuńczo - Leczniczego w Brzesku, aby w kaplicy Hospicjum zaprezentować montaż słowno - muzyczny w nastroju bożonarodzeniowym. Wizyta była także okazją do wspólnego kolędowania oraz przekazania pacjentom i pracownikom drobnych upominków i własnoręcznie zrobionych kart z życzeniami. Dziękujemy wolontariuszom za ich postawę współczucia i motywację do niesienia pomocy chorym i cierpiącym.

        • SPOTKANIE Z MISJONARZEM
          • SPOTKANIE Z MISJONARZEM

          • 6 grudnia w bibliotece szkolnej odbyło się spotkanie z księdzem Piotrem Dydo -Rożnieckim-misjonarzem pracującym w Kazachstanie. Wydarzenie zorganizowano w ramach projektu: „Mieć wyobraźnię miłosierdzia”, realizowanego przez koło wolontariuszy. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie klas: IV-VII, którym ksiądz opowiadał  o parafii w Kulsarach, zwracając uwagę na trudne warunki życia chrześcijan w kraju muzułmańskim, ogólnie panującą biedę oraz mało sprzyjający klimat. Uwagę słuchaczy przykuwały także zdjęcia i filmiki, co zachęcało uczniów do zadawania pytań, także o charakter pomocy, jaką koło mogłoby zorganizować dla parafian w Kazachstanie. Bardzo dziękujemy za ciekawą lekcję, która zapewne zainspiruje wolontariuszy do działań na rzecz misji.

        • Mikołajki
          • Mikołajki

          • Szósty grudnia to data, którą zna każde dziecko i każdy dorosły. Mikołajki w klasach 1-3 wpisały się w kalendarz wydarzeń klasowych. W tym roku również nie zabrakło radości i uśmiechów. Wszyscy uczniowie ubrani byli dziś w stroje z akcentem mikołajkowym. W związku z tym dniem, została zorganizowana wycieczka do kina na film pt.:”Życzenie”. W klasach dzieci kodowały, oglądały filmy, przeliczały elementy na świątecznych pierniczkach, rozwiązywały zadania mikołajkowe. Na koniec sięgały do skarpety Św. Mikołaja. Każdz uczniów zapamięta ten dzień, jako niezwykły i pełen radości.

        • GRAMY WE FREDRĘ
          • GRAMY WE FREDRĘ

          • 29 listopada w bibliotece odbyła się lekcja, którą poprowadziła pani Karolina Smoleń-Możgin z Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Brzesku. Podczas zajęć uczniowie klasy VI i VII poznali niezwykle interesujący życiorys Aleksandra Fredry, a swoją pamięć i koncentrację podczas wykładu mogli sprawdzić, rozwiązując zagadki, rebusy i krzyżówki. Dziękujemy pani kierownik Małgorzacie Derus za zorganizowanie ciekawej lekcji, która przybliżyła młodzieży postać Patrona 2023roku. Spotkanie odbyło się w ramach projektu: „Mocium Panie, czas na czytanie!”

        • Warsztaty ze Stowarzyszeniem "Miasta w Internecie"
          • Warsztaty ze Stowarzyszeniem "Miasta w Internecie"

          • 23 listopada 2023 r. odbyły się warsztaty z robotyki dla klas 1-5, podczas których uczniowie zapoznali się z zasadami działania elementów elektronicznych, stanowiących zestawy robotyczne LEGO. Następnie zbudowali pojazdy oraz obiekty architektury, które po stworzeniu odpowiedniego programu blokowego, wprawili w ruch.  Zadanie wykonały wszystkie grupy, dzięki czemu mogliśmy oglądać działającą farmę wiatraków, oraz fabrykę samochodów elektrycznych. Najstarsi uczniowie - z klas 6 i 7 - wykonywali zadania związane z gamifikacją. Zapoznali się z możliwościami, jakie daje nam sieć Internet oraz umiejętne korzystanie z jej zasobów. Zespoły dwuosobowe wykonały zakodowane zadania i pokonały wirtualny escape room. Zajęcia dla dzieci i młodzieży naszej szkoły przeprowadzili edukatorzy ze Stowarzyszenia "Miasta w Internecie" z inicjatywy p. Anny Wójcik.

        • Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia
          • Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

          • Już po raz kolejny nasza szkoła przystąpiła do akcji, której hasło brzmi: "Młodsi sprawdzają, czy starsi tabliczkę mnożenia znaja", czyli XIII Światowego Dnia Tabliczki Mnozenia. Uczniowie klasy piątej wraz z wychowawczynią p. Agnieszką Osak przygotowali liczne konkurencje, w których mogli się zmierzyć uczniowie i gromadzić na swoim koncie punkty. Zainteresowanie rozgrywkami, podczas wydarzenia było spore, ze względu na możliwość uzyskania tytułu Mistrza Tabliczki Mnożenia. Zaszczytny tytuł trafił do osoby z największą liczbą punktów. W kategorii klas IV-V tytuł Mistrza Tabliczki Mnożenia zdobył Franciszek Alfawicki (kl. 5), natomiast w kategorii klas VI-VII tytuł Mistrza otrzymał Jakub Rydz (kl. 7). Klasy młodsze miały natomiast inne zadanie. Uczniowie wspólnymi siłami musieli rozkodować obrazek, na którym 5-klasisci wraz z p. Anną Wójcik ukryli sowę. Zadanie nie należało do łatwych. Najmłodsi naszej szkoły musieli wykazać się bowiem sprytem i logicznym myśleniem, ponieważ kratownica do kodowania była wypełniona aż 100 przykładami działań z tabliczką mnożenia w zakresie do 100. W poprawnym wykonaniu zadania wspierały najmłodszych p. Paulina Góra oraz p. Anna Wójcik.

            Zachęcamy do obejrzenia zdjęć z wydarzenia.

        • Dzień Pluszowego Misia
          • Dzień Pluszowego Misia

          • 23 listopada w bibliotece szkolnej odbyły się zajęcia dla przedszkolaków. Ich bohaterami były misie. Dzieci poznały zatem wiele  gatunków niedźwiedzi żyjących na różnych kontynentach, wysłuchały bajeczki o Złotowłosej i trzech niedźwiadkach, poznały historię powstania maskotki oraz mogły sprawdzić swoją wiedzę, uczestnicząc w quizie. Spotkanie zakończyło się tańcem z Gumisiem i wspólnym śpiewem piosenki "Jadą misie".

        • Dzień Misia
          • Dzień Misia

          • Klasy I-III świętowały cały tydzień  DZIEŃ MISIA - naszego pluszowego przyjaciela. W tym tygodniu uczniowie uczestniczyli w różnorodnych zabawach, wykonywali prace plastyczne, dekorowali misie (pancakes) oraz degustowali miód. Dzięki doświadczeniu przeprowadzonym przez panią Paulinę, dzieci dowiedziały się o kodzie genetycznym miodu.