23 kwietnia już po raz ósmy w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Maszkienicach odbył się Wieczór z Książką. Spotkanie, podczas którego czytano baśń Carlo Collodiego pt. „Pinokio”, zgromadziło wielu miłośników literatury. Wśród czytających oprócz uczniów byli pan Grzegorz Kubacki - wizytator Małopolskiego Kuratorium Oświaty, pan Jacek Szklarz - zastępca Wójta Gminy Dębno, rodzice, dziadkowie i nauczyciele. Wzorowo przygotowane prezentacje fragmentów tekstu urozmaiciły odpowiednio dobrane sceny filmowej adaptacji utworu oraz konkurs wiedzy o książce i autorze. Niepowtarzalny klimat stworzyła piękna dekoracja oraz wystawa drewnianych rzeźb, starych narzędzi z drewna i dziecięcych zabawek. W przerwie częstowano domowymi wypiekami, a dla najwytrwalszych w finale zorganizowano loterię z drobnymi upominkami. Spotkanie było wspaniałą okazją do promowania kultury czytelniczej oraz integracji środowiska lokalnego. Wszystkim zaangażowanym w przygotowanie projektu i obecnym na Wieczorze serdecznie dziękujemy!
Konstytucja 3 Maja
W dniu 26 kwietnia 2024 r. społeczność naszej szkoły wzięła udział w uroczystej akademii z okazji Święta Konstytucji 3 Maja. Część artystyczną pod tytułem "Niesamowita podróż do przeszłości" przygotowali uczniowie klas IV i VI wraz z wychowawcami. W czasie spotkania zgromadzeni na hali sportowej w Maszkienicach mieli okazję zobaczyć przedstawienie, przybliżające okoliczności i przebieg uchwalenia pierwszej w Europie Konstytucji. Wydarzenie zakończył tradycyjny polonez.
Akcja Babeczka wielkopostna
17 marca wolontariusze przeprowadzili akcję charytatywną: „Babeczka wielkopostna dla misji w Kazachstanie”. W jej ramach upiekli mnóstwo wspaniałych, przepysznych babeczek, które w niedzielę po nabożeństwach sprzedawano przed kościołem. Akcja spotkała się z dużym zainteresowaniem, o czym świadczy fakt, że wszystkie przygotowane paczuszki (ok.190) znalazły nabywców, a łączny dochód wyniósł 3180,00zł. Kwota w całości została przesłana księdzu misjonarzowi Piotrowi Dydo - Rożnieckiemu, który w grudniu odwiedził naszą szkołę i który przekazuje wyrazy wdzięczności. Wolontariusze oraz opiekunowie koła składają serdeczne podziękowania rodzicom, dziadkom oraz uczniom za wielkie zaangażowanie i pomoc w przeprowadzeniu akcji w ramach projektu: „Mieć wyobraźnię miłosierdzia”.
Szkolny Konkurs Ortograficzny
5 marca odbył się szkolny konkurs ortograficzny w kategorii klas: 4-6, w którym uczniowie walczyli o zakwalifikowanie się do etapu gminnego. W konkursie uczestnicy napisali trudne dyktando oraz rozwiązali test sprawdzający znajomość zasad pisowni, zasób słownictwa oraz ogólne umiejętności ortograficzne. W zmaganiach najlepiej poradziły sobie uczennice klasy 6. Oto wyniki:
I miejsce: Aleksandra Kukla
II miejsce: Milena Wesołowska
III miejsce: Amelia Piwowarska
Wyróżnienie: Lena Pudełek
Laureatki dwóch pierwszych miejsc będą walczyć o tytuł Gminnego Mistrza Ortografii. Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział, gratulujemy sukcesów i trzymamy kciuki za kolejne. Rodzicom dziękujemy za ufundowanie nagród książkowych.
„Zdrowo i bezpiecznie - to jest dla nas konieczne!”
Dzieci z klasy I i II doskonale wiedzą, że aby być zdrowym, należy się między innymi zdrowo odżywiać. Każdy uczeń rozumie potrzebę spożywania dużej ilości owoców oraz warzyw. W ramach innowacji prowadzonej w klasach I-III pt. „Zdrowo i bezpiecznie - to jest dla nas konieczne!” zrobiliśmy w klasie soki owocowo - warzywne. Uczniowie przynieśli do szkoły jabłka, banany, truskawki, cytrynę, kiwi oraz marchewki.
Zanim przystąpiliśmy do pracy, dzieci zapoznały się z urządzeniem do robienia soku – sokowirówką, jego działaniem i utrwaliły sobie zasady bezpieczeństwa podczas obsługi. Pozostało tylko wrzucenie składników do sokowirówki i sok gotowy. Sok wszystkim bardzo smakował i był bardzo zdrowy. Bez dodatku cukru i bez konserwantów!
3
”Opowieść o dobrym człowieku”
27.02.24 r. naszą szkołę i przedszkole odwiedził teatr "Eden", aby przedstawić spektakl pt. ”Opowieść o dobrym człowieku”. Wspaniała gra aktorów, a także ciekawe stroje i rekwizyty sprawiły, że dzieci były zachwycone. Historia opierała się na udzielaniu pomocy przez miłosiernego samarytanina, który udzielił pomocy osobie w trudnym momencie swojego życia. Ta postawa dobroci i współczucia dla bliźniego została w pełni ukazana naszym wychowankom.
Jasełka w naszej szkole
5 stycznia 2024r. nasza szkoła na chwilę zamieniła się w teatr. Na scenie wystąpiło bowiem 41 młodych artystów z klas: IV-VI, którzy zaprezentowali przedstawienie jasełkowe pt. „Kiedy licho nie śpi”. Spektakl oglądała licznie zgromadzona publiczność: rodzice, dziadkowie, dzieci, młodzież oraz mieszkańcy Maszkienic i sąsiednich miejscowości. Uczniowie stworzyli niezwykły klimat na scenie, na której wystąpiły Anioły, diabły, Święta Rodzina, pasterze, królowie, Herod oraz chór i tancerze. Sceny liryczne przeplatały się z humorystycznymi dialogami, nie zabrakło także momentów refleksji nad obecnością dobra i zła w świecie. Widowisko wzbogaciły aranżacje tradycyjnych kolęd i współczesnych pastorałek w wykonaniu młodzieży, do śpiewu włączała się także żywiołowo reagująca publiczność. Po spektaklu rozległy się gromkie brawa, a kapelusze pastuszków wypełniły się datkami, które grupa teatralna przeznaczy na dofinansowanie wycieczki do Warszawy. Serdecznie dziękujemy za niezwykłą atmosferę, hojność oraz wspaniały odbiór przedstawienia. Podziękowania kierujemy także w stronę nauczycieli, którzy przygotowali młodzież do występu. Byli to: Joanna Janik, Agnieszka Osak, Karolina Sobol, Rafał Babisz oraz Tomasz Świerczek.
Konkurs Plastyczny
Rozstrzygnięty został szkolny konkurs plastyczny na najpiękniejszą ozdobę choinkową. W klasach I-IV III miejsce zdobyły ex aequo Blanka Kural oraz Michalina Kądziolka, uczennice kl. III. II miejsce przypadło Szymonowi Zającowi z kl. I, natomiast laureatką w kategorii klas młodszych została Patrycja Rojek, uczennica kl. II. W kategorii kl. V-VIII przyznane zostało I miejsce dla Róży Jeziorek z kl. V, pozostali uczestnicy: Lena Śledź, Dawid Stolarczyk oraz Milena Wesołowska otrzymali wyróżnienia. Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy.
Kolędnicy misyjni w Maszkienicach
26 grudnia uczniowie naszej szkoły, realizując projekt „Mieć Wyobraźnię Miłosierdzia”, jako kolędnicy misyjni czynnie zaangażowali się w przebieg każdej Mszy Świętej. Ofiarodawcy tegorocznej kolędy misyjnej wsparli m.in. szpital w Bagandou, szkołę dla dzieci głuchoniemych w Bertua, placówkę dla dzieci z niepełnosprawnością w Kazachstanie, a także szkoły i świetlice parafialne w Kongu, Republice Środkowoafrykańskiej, Tanzanii i Boliwii. Serdecznie dziękujemy wszystkim ofiarodawcom oraz naszym kolędnikom misyjnym, którzy zaangażowali się w tak szlachetne dzieło.
Niech kolęduje z nami cały świat…
22 grudnia 2023 r. w Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Maszkienicach odbył się Szkolny Konkurs Kolęd pod hasłem Niech kolęduje z nami cały świat… Jury w składzie: Paulina Góra, Kinga Miechurska oraz Amanda Stępak wyłoniło zwycięzców w trzech kategoriach wiekowych. Laureatką I miejsca w kategorii klas I - III została Amelia Grochola. Na drugim miejscu uplasowała się Hanna Rudek, zaś na trzecim ex aequo Karolina Śledź i Julia Michałek. W kategorii klas IV – VI pierwsze miejsce zajęła Maja Nalepka. Na drugim miejscu znalazł się duet: Mikołaj Całka i Ksawery Pałucki. Trzecie miejsce zajęła Lena Śledź. Ponadto wyróżniono Milenę Wesołowską. Pięknie zaprezentowali się również przedstawiciele przedszkola – Emilia Pałucka, Emilia Gajcowska, Idalia Buziak, Antoni Kurek i zwycięzca w kategorii uczniów klasy „0” – Kacper Kądziołka. Finaliści otrzymali dyplomy i nagrody ufundowane przez Radę Rodziców. Laureaci pierwszych miejsc z wszystkich kategorii wiekowych reprezentować będą szkołę w Gminnym Konkursie kolęd i pastorałek bożonarodzeniowych w Łysej Górze. Wykonawcy sięgnęli po piękne, tradycyjne kolędy, jak również po ciekawe, współczesne pastorałki. Poziom tegorocznego konkursu był bardzo wysoki. Uroczystość zakończyły życzenia oraz wspólne kolędowanie.
Zapisy na półkolonie feryjne “Twórcza Zima 2024”
Wójt Gminy Dębno Wiesław Kozłowski wraz z Dębińskim Centrum Kultury serdecznie zapraszają dzieci z terenu naszej gminy do udziału w półkoloniach feryjnych, które pod nazwą „Twórcza zima 2024 z DCK”, będą organizowane w Dębińskim Centrum Kultury w Jastwi.
Kolejny raz, organizatorzy przygotowali bardzo ciekawą ofertę feryjnej animacji czasu wolnego dla najmłodszych, która od lat cieszy się wielką popularnością.
Ze względu na bardzo duże zainteresowanie w latach ubiegłych, oraz chcąc zwiększyć dostępność proponowanej oferty dla jeszcze większej liczby dzieci, w tym roku (tak jak w wakacyjnej edycji) organizatorzy wprowadzili WAŻNĄ ZMIANĘ. Okres uczestnictwa dla jednej osoby wynosi: jeden turnus. Skorzystanie z kolejnego turnusu będzie możliwe w sytuacji gdy pozostaną wolne miejsca. Organizator poinformuje zainteresowane osoby o dostępnych miejscach.
- Półkolonie adresowane są do dzieci i młodzieży szkolnej z terenu Gminy Dębno (od kl. I do kl. VIII Szkoły Podstawowej) w dwóch turnusach: I Turnus 12 – 16 lutego 2024, II Turnus 19 – 23 lutego 2024. Ilość miejsc ograniczona, decyduje kolejność poprawnie przesłanych zgłoszeń.
- Udział w półkoloniach jest odpłatny w wysokości 200zł /dwieście złotych/ za jeden turnus. Opłata jest stała (niezależnie od ilości obecności uczestnika). Półkolonie są współfinansowane ze środków Gminy Dębno.
- Zapisu na półkolonie należy dokonać za pomocą formularza zgłoszeniowego, aktywnego od dnia 4 stycznia 2024r, od godz. 9:00 do wyczerpania wolnych miejsc. Link do zapisów oraz Regulaminu półkolonii wraz z dokumentami znajduje się na portalu internetowym Dębińskiego Centrum Kultury: https://kulturadebno.pl/polkolonie-tworcze-lato-2023-copy/
- Zapisu uczestnika należy dokonać na jeden wybrany turnus. Należy także obowiązkowo dostarczyć, prawidłowo wypełnioną Kartę kwalifikacyjną (Załącznik nr 1 do Regulaminu), w formie skanu na adres email: wypoczynek@kulturadebno.pl lub dostarczyć osobiście do sekretariatu DCK w Jastwi bądź do skrzynki pocztowej ulokowanej przy wejściu do budynku. W przypadku braku dostarczenia karty kwalifikacyjnej, zgłoszenie elektroniczne przesłane za pomocą formularza nie będzie podlegało weryfikacji.
- Zapisanie na półkolonie nie jest równoznaczne z zakwalifikowaniem. O zakwalifikowaniu uczestnikana dany turnus organizator poinformuje za pomocą komunikatu SMS lub telefonicznie. Informacjao zakwalifikowaniu będzie przekazywana po weryfikacji zgłoszenia elektronicznego i otrzymaniu karty kwalifikacyjnej.
- Osoby zakwalifikowane (o których mowa w § 2 ust. 5) do udziału w półkolonii są zobowiązanedo uregulowania opłaty w wysokości proporcjonalnej do ilości zakwalifikowanych turnusów. Wpłaty należy regulować w terminie do 18 stycznia 2024r. przelewem na konto DCK: 72 9453 0009 0030 0300 1687 0001, w tytule imię i nazwisko uczestnika, Twórcza Zima z DCK.
W tegorocznym programie organizatorzy zaplanowali liczne atrakcje. Oprócz ciekawych warsztatów (muzycznych, plastycznych, teatralnych) będą także wyjazdy do muzeów i w plenery, gry terenowe, dużo ruchu i opieka wykwalifikowanych wychowawców i instruktorów DCK.
W tym roku będzie także zapewniony jeden ciepły posiłek.
Serdecznie zapraszamy!
Kolęda „Powiedz Ukrainie"
Święta Bożego Narodzenia to czas bliskości, jedności i pamięci o tych, którym jest trudno. W przeżywaniu tego czasu pomaga słuchanie i wspólny śpiew kolęd. Jedną z nich może być nowa kolęda „Powiedz Ukrainie". Powstała ona rok temu, w odruchu serca, aby towarzyszyć ukraińskim rodzinom w ich trudnej sytuacji na Ukrainie, w Polsce i wszędzie, gdzie się chronili od marca 2022.
Minął kolejny rok wojny na Ukrainie. Od zrywu pomocy przeszliśmy do codzienności. A codzienność ma to do siebie, że jedność jest trochę trudniejsza, wymaga mądrości i świadomej pracy. Kolęda „Powiedz Ukrainie" to sposób na to, by przy świątecznym stole pomyśleć o tych, którym jest trudniej niż nam, by pomyśleć o tych, którzy utracili bliskich lub żyją w ciągłym zagrożeniu ich utratą, którzy nie wiedzą kiedy to wszystko się skończy...
Nastrój ludowej melodii łemkowskiej pomaga wczuć się w treść kolędy, a słowa zawierają przekaz nadziei płynący z narodzenia Zbawiciela. W rodzinach, w których słuchano jej lub ją śpiewano, zwłaszcza tam, gdzie goszczono uchodźców z Ukrainy, często płynęły łzy – dobre, potrzebne łzy bólu i nadziei. Kolęda trafiła też do niektórych oddziałów żołnierzy marznących w okopach i byli za nią wdzięczni.
Oryginalne, polskie wykonanie kolędy dostępne w Internecie zawdzięczamy grupce uczniów i absolwentów Publicznego Liceum Sióstr Prezentek w Krakowie, z których część jest z Polski, a część z Ukrainy. Autorem słów jest Szymon Grzelak, założyciel i prezes Instytutu Profilaktyki Zintegrowanej, psycholog, którego pasją jest praca z młodzieżą.
Pod nagraniem, w opisie na Youtube, znaleźć można tekst kolędy po polsku i ukraińsku. Zamieszczono tam także nuty oraz, na prośbę pewnego chóru z Tarnopola, sam podkład muzyczny. Dzięki temu łatwiej jest samodzielnie zaśpiewać kolędę lub przygotować jej chóralne wykonanie.
Drugie z dotąd opublikowanych nagrań kolędy jest w języku ukraińskim. Tłumaczenie zawdzięczamy pani Iwonie Marciszak, która zaśpiewała utwór wraz z akompaniującym na gitarze mężem Rusłanem, grekokatolickim księdzem i jedną z ich córek.
Kolędy można posłuchać na kanale YouTube Instytutu Profilaktyki Zintegrowanej:
Wersja polska: https://www.youtube.com/watch?v=cAYvNhNPxeo&t=3s
Wersja ukraińska: https://www.youtube.com/watch?v=c4AuoTmOTF4
Świąteczne wypieki
Dnia 18.12. 23r. odbyły się w klasach 1-2 warsztaty cukiernicze pt.: „Świąteczne wypieki - ciasteczka maślane". Zostały one zorganizowane przez wychowawców. Uczniowie mieli okazję własnoręcznie przygotować ciasteczka z wcześniej przygotowanych składników. Każdy z nich wykrawał foremką różne kształty, piekł, a następnie dekorował swoje dzieło i oczywiście kosztował. Wszystkim towarzyszył świąteczny nastrój.
Akcja wolontariatu: „Z Dobrą Nowiną na święta”
18 grudnia 2023r. grupa wolontariuszy pod opieką pani Joanny Janik i pani Justyny Knap udała się do Zakładu Opiekuńczo - Leczniczego w Brzesku, aby w kaplicy Hospicjum zaprezentować montaż słowno - muzyczny w nastroju bożonarodzeniowym. Wizyta była także okazją do wspólnego kolędowania oraz przekazania pacjentom i pracownikom drobnych upominków i własnoręcznie zrobionych kart z życzeniami. Dziękujemy wolontariuszom za ich postawę współczucia i motywację do niesienia pomocy chorym i cierpiącym.
SPOTKANIE Z MISJONARZEM
6 grudnia w bibliotece szkolnej odbyło się spotkanie z księdzem Piotrem Dydo -Rożnieckim-misjonarzem pracującym w Kazachstanie. Wydarzenie zorganizowano w ramach projektu: „Mieć wyobraźnię miłosierdzia”, realizowanego przez koło wolontariuszy. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie klas: IV-VII, którym ksiądz opowiadał o parafii w Kulsarach, zwracając uwagę na trudne warunki życia chrześcijan w kraju muzułmańskim, ogólnie panującą biedę oraz mało sprzyjający klimat. Uwagę słuchaczy przykuwały także zdjęcia i filmiki, co zachęcało uczniów do zadawania pytań, także o charakter pomocy, jaką koło mogłoby zorganizować dla parafian w Kazachstanie. Bardzo dziękujemy za ciekawą lekcję, która zapewne zainspiruje wolontariuszy do działań na rzecz misji.
Mikołajki
Szósty grudnia to data, którą zna każde dziecko i każdy dorosły. Mikołajki w klasach 1-3 wpisały się w kalendarz wydarzeń klasowych. W tym roku również nie zabrakło radości i uśmiechów. Wszyscy uczniowie ubrani byli dziś w stroje z akcentem mikołajkowym. W związku z tym dniem, została zorganizowana wycieczka do kina na film pt.:”Życzenie”. W klasach dzieci kodowały, oglądały filmy, przeliczały elementy na świątecznych pierniczkach, rozwiązywały zadania mikołajkowe. Na koniec sięgały do skarpety Św. Mikołaja. Każdy z uczniów zapamięta ten dzień, jako niezwykły i pełen radości.
GRAMY WE FREDRĘ
29 listopada w bibliotece odbyła się lekcja, którą poprowadziła pani Karolina Smoleń-Możgin z Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Brzesku. Podczas zajęć uczniowie klasy VI i VII poznali niezwykle interesujący życiorys Aleksandra Fredry, a swoją pamięć i koncentrację podczas wykładu mogli sprawdzić, rozwiązując zagadki, rebusy i krzyżówki. Dziękujemy pani kierownik Małgorzacie Derus za zorganizowanie ciekawej lekcji, która przybliżyła młodzieży postać Patrona 2023roku. Spotkanie odbyło się w ramach projektu: „Mocium Panie, czas na czytanie!”
Warsztaty ze Stowarzyszeniem "Miasta w Internecie"
23 listopada 2023 r. odbyły się warsztaty z robotyki dla klas 1-5, podczas których uczniowie zapoznali się z zasadami działania elementów elektronicznych, stanowiących zestawy robotyczne LEGO. Następnie zbudowali pojazdy oraz obiekty architektury, które po stworzeniu odpowiedniego programu blokowego, wprawili w ruch. Zadanie wykonały wszystkie grupy, dzięki czemu mogliśmy oglądać działającą farmę wiatraków, oraz fabrykę samochodów elektrycznych. Najstarsi uczniowie - z klas 6 i 7 - wykonywali zadania związane z gamifikacją. Zapoznali się z możliwościami, jakie daje nam sieć Internet oraz umiejętne korzystanie z jej zasobów. Zespoły dwuosobowe wykonały zakodowane zadania i pokonały wirtualny escape room. Zajęcia dla dzieci i młodzieży naszej szkoły przeprowadzili edukatorzy ze Stowarzyszenia "Miasta w Internecie" z inicjatywy p. Anny Wójcik.
Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia
Już po raz kolejny nasza szkoła przystąpiła do akcji, której hasło brzmi: "Młodsi sprawdzają, czy starsi tabliczkę mnożenia znaja", czyli XIII Światowego Dnia Tabliczki Mnozenia. Uczniowie klasy piątej wraz z wychowawczynią p. Agnieszką Osak przygotowali liczne konkurencje, w których mogli się zmierzyć uczniowie i gromadzić na swoim koncie punkty. Zainteresowanie rozgrywkami, podczas wydarzenia było spore, ze względu na możliwość uzyskania tytułu Mistrza Tabliczki Mnożenia. Zaszczytny tytuł trafił do osoby z największą liczbą punktów. W kategorii klas IV-V tytuł Mistrza Tabliczki Mnożenia zdobył Franciszek Alfawicki (kl. 5), natomiast w kategorii klas VI-VII tytuł Mistrza otrzymał Jakub Rydz (kl. 7). Klasy młodsze miały natomiast inne zadanie. Uczniowie wspólnymi siłami musieli rozkodować obrazek, na którym 5-klasisci wraz z p. Anną Wójcik ukryli sowę. Zadanie nie należało do łatwych. Najmłodsi naszej szkoły musieli wykazać się bowiem sprytem i logicznym myśleniem, ponieważ kratownica do kodowania była wypełniona aż 100 przykładami działań z tabliczką mnożenia w zakresie do 100. W poprawnym wykonaniu zadania wspierały najmłodszych p. Paulina Góra oraz p. Anna Wójcik.
Zachęcamy do obejrzenia zdjęć z wydarzenia.
Archiwum Aktualności
- Kwiecień 2025
- Marzec 2025
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Lipiec 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Wszystkie