• Spotkanie z pisarzem
          • Spotkanie z pisarzem

          • 16 listopada w bibliotece szkolnej odbyło się spotkanie z pisarzem panem Wiesławem Drabikiem, który poprowadził ciekawe zajęcia z uczniami klasy I, II i III. Dzieci dowiedziały się, jak powstaje książka oraz jak się wykonuje do niej ilustracje. Ponieważ nasz Gość jest miłośnikiem przyrody, przygotował mnóstwo zagadek angażujących całą grupę. Rymy wymyślał na zawołanie, więc śmiechu było co niemiara! Wszystkim podobały się wesołe historie, dlatego wiele osób zakupiło książeczki z autografem autora. Bardzo dziękujemy za spotkanie, które odbyło się dzięki współpracy z Biblioteką Publiczną w Maszkienicach.

        • Dla Niepodległej
          • Dla Niepodległej

          • "Dla Niepodległej" - pod takim hasłem odbyły się 10 listopada 2023 roku obchody 105. rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości w Zespole Szkolno - Przedszkolnym w Maszkienicach. Licznie zgromadzeni uczniowie, przedszkolacy, rodzice i nauczyciele mieli okazję poczuć atmosferę wydarzeń sprzed ponad wieku. Uczniowie klasy 4 wcielili się role żołnierzy, którzy z wielką determinacją i oddaniem walczyli o wolność ojczyzny. Publiczność na moment przeniosła się do symbolicznego domu z początku XX w., by zobaczyć polską rodzinę, żyjącą w okolicznościach I wojny światowej. Młodzi aktorzy we wzruszający sposób oddali również euforię pierwszych dni wolności. Przedstawienie oparto na tekstach wybitnych polskich poetów i powieściopisarzy, a tłem inscenizacji stały się utwory najbardziej znanych polskich kompozytorów oraz najpopularniejsze pieśni patriotyczne. Dzięki retrospekcji, uroczystość skłoniła do wielu przemyśleń i refleksji nad istotą patriotyzmu.

            Ca­łem mem ser­cem, du­szą nie­win­ną,

            Ko­cham te świę­tą zie­mię ro­dzin­ną...

            /Władysław Bełza/

        • Czas z książką
          • Czas z książką

          • W związku z przerabianą lekturą "Cukierku, ty łobuzie" W. Cichonia, odwiedził nas jeden z rodziców, pani Katarzyna Zając - mama Szymona. Celem było uświadomienie uczniom, że czas z książką może być przyjemną formą spędzania czasu przez rodzica i dziecko. Rozmowy, poruszane tematy podczas wspólnego czytania dają nam możliwość wzmocnienia więzi rodzinnych. Pani Kasia przeczytała klasie dwa rozdziały z lektury. Ponadto przeprowadzono losowanie obliczeń matematycznych pod hasłem "Kotek mądra główka". Zrealizowano dodatkowo karty pracy, które wymagały koncentracji i uwagi. Dziękujemy pani Kasi za wspólnie spędzony czas.

            Klasa1z wychowawczynią

        • Akcja „Różaniec dla Maryi”
          • Akcja „Różaniec dla Maryi”

          • Uczniowie klasy V w październiku wykonali własnoręcznie różańce. Wykazali się przy tym dużą kreatywnością. Celem zorganizowanej  po raz kolejny akcji, było zwrócenie uwagi na wartości takie jak dobro, prawda, piękno, niesienie pomocy bliźnim, praca, modlitwa.  Takie wspólne działanie ku czci Maryi, można wręcz nazwać modlitwą czynu, która jest pięknem sama w sobie, a dopełniona zostanie, gdy wspólnie modlić się będziemy przesuwając różańcowe paciorki.

            Justyna Knap

        • Próbna ewakuacja
          • Próbna ewakuacja

          • W dniu 19 października 2023 r. na zaproszenie Pani Dyrektor Doroty Batko oraz nauczycieli techniki odpowiedziała Państwowa Straż Pożarna w Brzesku.

            PSP wraz z Ochotniczą Strażą Pożarną w Maszkienicach przeprowadziły w naszym Zespole próbną ewakuację uczniów, przedszkolaków oraz wszystkich pracowników szkoły.

            Zostało stworzone symulowane zagrożenie pożarowe z efektem zadymienia.
            Wszyscy przebywający na terenie Szkoły zachowali spokój oraz poddali się poleceniom służb.

            Następnie odbyła się prelekcja wraz z pokazem RKO (reanimacji krążeniowo - oddechowej), uczniowie zapoznali się ze schematem postępowania w przypadku udzielania pierwszej pomocyprzedmedycznej, a także samodzielnie wykonywali uciski ratunkowe z wykorzystaniem manekinów.

            Serdecznie dziękujemy za czas poświęcony naszym uczniom, przekazanie im wiedzy i umiejętności oraz za to, że zawsze jesteście tam, gdzie zachodzi potrzeba pomocy.

        • Warsztaty "Lekko, zdrowo i kolorowo"
          • Warsztaty "Lekko, zdrowo i kolorowo"

          • W październiku klasa I oraz II wzięła udział w przeprowadzonych przez swoje wychowawczynie warsztatach pt.:”Lekko, zdrowo i kolorowo”. Są to kolejne działania wynikające z prowadzonej w tym roku innowacji w klasach I-III. Uczniowie przygotowali smaczne, a przede wszystkim zdrowe sałatki owocowe. Do sporządzenia "witaminowych pyszności" wykorzystali przeróżne owoce, które lubią. Przed przystąpieniem do pracy nauczyciele przypomnieli o zasadach higieny i bezpieczeństwa. Następnie, uczniowie dowiedzieli się, jaką rolę odgrywają witaminy we właściwym funkcjonowaniu organizmu człowieka oraz jak ważne jest codzienne spożywanie warzyw i owoców. Własnoręcznie przygotowane sałatki bardzo smakowały dzieciom, dały im wiele satysfakcji a jednocześnie uświadomiły , jak ważną rolę odgrywają owoce w diecie człowieka. Drugą częścią warsztatów była praca grupowa uczniów. Dzieci wykonały piękny plakat o zdrowym odżywianiu. 

        • Finał akcji dla schroniska w Borku
          • Finał akcji dla schroniska w Borku

          • 30 października  grupa wolontariuszy licząca 28 osób pojechała do Schroniska dla Bezdomnych Psów i Kotów w Borku, gdzie przekazano dary zgromadzone w ramach akcji charytatywnej. Pani behawiorystka opowiedziała o zasadach funkcjonowania placówki,  szczególną uwagę zwracając na odpowiednie traktowanie zwierząt oraz odczytywanie sygnałów, jakie psy dają człowiekowi swoim zachowaniem. Wizyta zakończyła się spacerem z łagodnymi pieskami, które radosnym szczekaniem i merdaniem ogonkami wyraziły swoją wdzięczność.

        • Zapraszamy na Gminne, Niepodległościowe Dyktando!
          • Zapraszamy na Gminne, Niepodległościowe Dyktando!

          • Wójt Gminy Dębno Wiesław Kozłowski i Dębińskie Centrum Kultury w Jastwi serdecznie zapraszają do udziału w Dyktandzie "O Złote Pióro Gminy Dębno".

            Dyktando odbędzie się w niedzielę 12 listopada o godz. 10:00 w Dębińskim Centrum Kultury w Jastwi.

            To już druga edycja tego wydarzenia, które jest organizowane z okazji obchodów Narodowego Święta Niepodległości w naszej gminie.

            Zapraszamy wszystkich mieszkańców naszej małej lokalnej Ojczyzny do wzięcia udziału w tym wydarzeniu i zmierzenia się z wyzwaniami polskiego języka i prawidłowej polszczyzny!

            Zapisy na Dyktando "O Złote Pióro Gminy Dębno" oraz jego Regulamin dostępne są na stronie internetowej Dębińskiego Centrum Kultury (link poniżej).

            Serdecznie zapraszamy!

             

            Link do strony z Regulaminem i Formularzem zapisów:

            https://kulturadebno.pl/dyktando-o-zlote-pioro-gminy-debno/

        • Pasowanie na czytelnika
          • Pasowanie na czytelnika

          • 19 października w bibliotece szkolnej miało miejsce bardzo ważne wydarzenie. Pierwszoklasiści zostali przyjęci w poczet czytelników, a przedtem rozwiązywali baśniowe zagadki, wykazali się znajomością liter oraz umiejętnością czytania, poznali także regulamin wypożyczania książek i korzystania z biblioteki. Pani Joanna Janik uroczyście pasowała każdego ucznia, po czym wręczyła dyplomy, wyprawki czytelnicze zawierające książkę "Pierwsze abecadło", zakładki oraz listy skierowane do rodziców. W tym dniu po raz pierwszy uczniowie mogli wypożyczyć książki i zabrać je do domu. Nowym czytelnikom życzymy wspaniałych spotkań z książką i zapraszamy do częstego korzystania z zasobów biblioteki.

        • Spotkanie z pisarką
          • Spotkanie z pisarką

          • 18 października do biblioteki szkolnej zawitał wyjątkowy gość: pani Joanna Krzyżanek. Autorka książek dla dzieci jest osobą, która potrafi zainteresować literaturą nawet najbardziej opornych uczniów. Tym razem w spotkaniu uczestniczyli czwarto- i piątoklasiści, którzy z wielkim przejęciem słuchali fantastycznych opowieści pani Joanny o początkach swojego pisania i o różnych metodach przyciągania czytelników do książek, m.in. poprzez zamykanie zapachów na ich stronicach.  Bardzo dziękujemy pani kierownik Biblioteki Publicznej                    w Maszkienicach Małgorzacie Derus za zorganizowanie spotkania. 

        • Wycieczka do Muzeum Przyrodniczego
          • Wycieczka do Muzeum Przyrodniczego

          • Dnia 18 października 2023 roku dzieci z klas 1-3 i przedszkole odwiedziły Muzeum Przyrodnicze w Ciężkowicach. Celem wycieczki była chęć rozwijania zainteresowań przyrodniczych, pogłębianie wiedzy dotyczących życia zwierząt leśnych, ptaków i ssaków. Dzieci wysłuchały ciekawostek odnośnie uwarunkowań żywieniowych zwierząt występujących w lasach w naszych okolicach prezentowanych przez Pana przewodnika. Podziwiały zgromadzone w muzeum eksponaty np. niedźwiedzia brunatnego, żubra, łosia itp. Ciekawość wśród dzieci rozbudziła interaktywna podłoga, pod którą odtworzone zostały fragmenty siedlisk i wybrane zbiorowiska roślinne. Na koniec dzieci udały się w podróż łodzią- batyskafem po dnie rzeki Białej, poznając występujące tam ryby. Wycieczka ta była bardzo ciekawą lekcją przyrodniczą.

        • Przerwa na czytanie
          • Przerwa na czytanie

          • 12.10.2023r. uczestniczyliśmy w IV międzynarodowej i VIII ogólnopolskiej akcji: "Przerwa na czytanie". Pogoda dopisała wyjątkowo, dlatego czytaliśmy na świeżym powietrzu. Zabraliśmy ze sobą ulubione książki i zatopiliśmy się w lekturze w odpowiednio przygotowanych przez klasy strefach czytania. Starsi uczniowie z ogromnym zaangażowaniem czytali przedszkolakom i pierwszoklasistom zaczynającym przygodę z książkami. Miękkie kocyki i kolorowe podusie sprawiły, że wszyscy miło spędzili czas i w doskonałych nastrojach wrócili do szkoły na kolejne lekcje. Teraz czekamy na wyniki organizatorów akcji: pracowników Biblioteki Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego w Gorzowie Wielkopolskim. Jesteśmy przekonani, że również tym razem pobijemy kolejny rekord czytania.

        • Dzień Edukacji Narodowej i Ślubowanie Pierwszoklasistów
          • Dzień Edukacji Narodowej i Ślubowanie Pierwszoklasistów

          • W dniu 11 października 2023 r. odbyło się pasowanie na ucznia. W pierwszej części uroczyste ślubowanie złożyli uczniowie klasy I. Pasowanie to jedno z najważniejszych wydarzeń w szkolnym życiu pierwszoklasisty. Od tego dnia każde dziecko czuje się już prawdziwym uczniem, czyli pełnoprawnym członkiem szkolnej rodziny. Uczniowie klas pierwszych ślubowali być godnymi Polakami i wzorowymi uczniami. W ten sposób oficjalnie przyjęci zostali do grona uczniów naszej szkoły. W drugiej części uczniowie klasy 2 i 3 wspomnieli o 250-letniej rocznicy utworzenia Komisji Edukacji Narodowej .

        • Europejski Tydzień Kodowania
          • Europejski Tydzień Kodowania

          • Code Week jest inicjatywą, w ramach której organizowane są wydarzenia związane z programowaniem.

            Akcja co roku jest organizowana na terenie całej Europy i dedykowanawszystkim, któzy rozpoczynają lub kontynuują przygodę z kodowaniem.

            Ze względu na duże znaczenie programowania, liczne walory edukacyjne, jak np. umiejętności analitycznego i logicznego myślenia, nasi uczniowie podjęli wyzwanie i rozpoczęli naukę przez zabawę z prostą grafiką komputerową, programowaniem i robotyką. 

            Ciekawe wyzwania będą nam towarzyszyć przynajmniej do zakończenia inicjatywy, tj. do 22 października 2023 r.

        • DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA
          • DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA

          • 29 września w szkole przeprowadzono akcję w ramach Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania, którą koordynowali wolontariusze pod opieką pani Joanny Janik. W każdej klasie odbyło się głośne czytanie wzbogacone rekwizytami i odpowiednimi strojami. Wydarzenie stało się także okazją do przypomnienia, jak ważną rolę odgrywa książka w naszym życiu.  Dziękujemy wolontariuszom za ich zaangażowanie!

        • Oferta edukacyjna Dębińskiego Centrum Kultury w nowym sezonie 2023/24
          • Oferta edukacyjna Dębińskiego Centrum Kultury w nowym sezonie 2023/24

          • Serdecznie zapraszamy do skorzystania z bogatej i różnorodnej oferty zajęć edukacyjnych w sezonie 2023/24 organizowanych przez Dębińskie Centrum Kultury w Jastwi. “Rozwijamy skrzydła w DCK” to hasło, które także w tym roku będzie towarzyszyć w twórczej podróży dla wszystkich grup wiekowych z wielu przestrzeni kultury (muzyki, tańca, plastyki, ceramiki, teatru, i wielu innych). W tegorocznej ofercie DCK, są zarówno te dobrze znane zajęcia, jak i zupełnie nowe. Dębińskie Centrum Kultury po intensywnym okresie wydarzeń plenerowych już czeka na Państwa, na dzieci i młodzież z terenu gminy Dębno z wielką radością i motywacją do twórczego rozwoju.

            Zapisy na tegoroczne zajęcia będą możliwe za pomocą wygodnego formularza internetowego.

            Także obsługa zajęć odbywa się przy wykorzystaniu zarówno bankowości elektronicznej jak i skutecznego systemu komunikacji i powiadomień sms.

            Formularz zapisów i szczegółowa oferta dostępna jest na stronie: https://kulturadebno.pl/zajecia-kreatech-2023-2024-copy-2/

            Dodatkowych informacji można uzyskać także drogą telefoniczną (14 66 58 661), email: edu@kulturadebno.pl, na portalu internetowym DCK www.kulturadebno.pl oraz w siedzibie Dębińskiego Centrum Kultury w Jastwi.

            Serdecznie zapraszamy!

        • Dzień chłopaka
          • Dzień chłopaka

          • Dnia 29.09.23 r. klasy 1-3 obchodziły Dzień Chłopaka. W tym dniu nie obyło się bez życzeń, słodkości i miłych słów kierowanych w ich stronę. Wszystkim chłopcom życzymy samych sukcesów i radości na co dzień. 

        • Sprzątanie Świata
          • Sprzątanie Świata

          • W tym roku po raz 30. uczniowie uczestniczyli w ogólnopolskiej akcji Sprzątania Świata, zainicjowanej przez fundację Nasza Ziemia, która od 1994r. prowadzi działalność ekologiczną na rzecz ochrony środowiska.  Zaopatrzeni w worki i rękawiczki z zapałem sprzątali pobliskie rowy, łąki oraz miejsca użyteczności publicznej,tym samym przekonując się, że wciąż mamy wiele do zrobienia w dziedzinie ekologii. Nie zaśmiecajmy naszej planety. W końcu to nasz wspólny dom!

        • Spotkanie z pisarką
          • Spotkanie z pisarką

          • Uczniowie klasy IV uczestniczyli w spotkaniu autorskim z panią Anną Czerwińską-Rydel, autorką książek dla dzieci takich jak  „Fotel czasu. Opowieść o Aleksandrze Fredrze”, „Mój brat czarodziej. Opowieść o Julianie Tuwimie”.Wydarzenie miało miejsce w Regionalnym Centrum Kulturalno – Bibliotecznym w Brzesku i odbyło się dzięki współpracy tej instytucji z naszą biblioteką szkolną. Spotkanie przebiegło w bardzo miłej atmosferze, dzięki czemu dzieci z zainteresowaniem słuchały barwnych opowiadań autorki, przy okazji zadając mnóstwo pytań dotyczących charakteru pracy pisarza.

        • Warsztaty kulinarne
          • Warsztaty kulinarne

          • Dnia 25.09.2023 r. uczniowie klas 1-3 wraz z wychowawcami przeprowadzili warsztaty kulinarne pod hasłem : „Zdrowo i kolorowo” w ramach innowacji. Temat nawiązywał do zdrowego śniadania - kolorowe kanapki, na których zagościły same witaminki, a mianowicie serek, szyneczka, papryka, pomidor, ogórek, sałata wiele innych. Dzieci z uśmiechem i wielkim zapałem wykonywały powierzone im zadanie. Po samodzielnym wykonaniu kanapek nastąpiła degustacja.