• Zawieszenie zajęć dydaktyczno-wychowawczych w przedszkolach, szkołach i placówkach oświatowych
          • Zawieszenie zajęć dydaktyczno-wychowawczych w przedszkolach, szkołach i placówkach oświatowych

          • Od 12 do 25 marca br. funkcjonowanie jednostek systemu oświaty zostaje czasowo ograniczone. Oznacza to, że w tym okresie przedszkola, szkoły i placówki oświatowe zarówno publiczne, jak i niepubliczne nie będą prowadziły zajęć dydaktyczno-wychowawczych. To decyzja Ministra Edukacji Narodowej wynikająca z konieczności zapobiegania rozprzestrzenianiu się koronawirusa.

             

            Lekarze, specjaliści, eksperci WHO wskazują, że wprowadzenie odpowiednich i odpowiedzialnych działań może ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa. Obecna sytuacja epidemiologiczna w Polsce może zagrozić zdrowiu obywateli. Dlatego na podstawie tzw. specustawy Minister Edukacji Narodowej przygotował rozporządzenie, które czasowo ogranicza funkcjonowanie jednostek systemu oświaty na obszarze całej Polski.

            Zawieszenie zajęć dydaktyczno-wychowawczych

            Zawieszenie zajęć dotyczy przedszkoli, szkół i placówek oświatowych (publicznych i niepublicznych), z wyjątkiem: 

            • poradni psychologiczno-pedagogicznych;
            • specjalnych ośrodków szkolno-wychowawczych;
            • młodzieżowych ośrodków wychowawczych, młodzieżowych ośrodków socjoterapii, specjalnych ośrodków wychowawczych, ośrodków rewalidacyjno-wychowawczych;
            • przedszkoli i szkół w podmiotach leczniczych i jednostkach pomocy społecznej;
            • szkół w zakładach poprawczych i schroniskach dla nieletnich;
            • szkół przy zakładach karnych i aresztach śledczych.
            • Rodzicu,
            • ze względu na bezpieczeństwo zdrowotne Twoje i Twojego dziecka, zajęcia zostaną zawieszone od 12 marca br. W przedszkolach i szkołach podstawowych 12 i 13 marca br. będą jeszcze prowadzone działania opiekuńcze;
            • zachęcaj dziecko do samodzielnej nauki w czasie gdy nie będzie lekcji w szkole. Ministerstwo Edukacji Narodowej na platformie epodręczniki.pl. udostępnia szereg materiałów edukacyjnych, które pozwalają uzupełnić, ugruntować i poszerzyć wiedzę. Dostęp do tych zasobów jest bezpłatny;
            • jeśli masz dziecko w wieku do 8 lat, przysługuje Ci zasiłek opiekuńczy do 14 dni. Szczegółowe informacje znajdziesz na stronie internetowej ZUS;
            • przekaż osobom, które będą opiekować się Twoim dzieckiem, podstawowe informacje dotyczące bezpieczeństwa i higieny;
            • rygorystycznie przestrzegaj w domu zasad higieny i czystości pomieszczeń, w których przebywasz;
            • śledź na bieżąco komunikaty GIS, MZ i MEN o sytuacji epidemiologicznej w kraju oraz informacje przesyłane przez dyrektora szkoły.
            • Uczniu,

            • pamiętaj o swoim bezpieczeństwie w domu. Unikaj miejsc, gdzie są duże skupiska ludzi (np. komunikacja publiczna, kino, teatr, centra handlowe);
            • przerwa w funkcjonowaniu Twojej szkoły nie powinna oznaczać dni wolnych od nauki;
            • odpowiedzialnie wykorzystaj czas zawieszenia zajęć w Twojej szkole. Przeczytaj ulubioną książkę, spróbuj uzupełnić swoje wiadomości lub rozwijaj kompetencje. Skorzystaj przy tym z darmowej platformy epodreczniki.pl i materiałów rekomendowanych przez Twojego nauczyciela;
            • przestrzegaj w domu zasad higieny i czystości pomieszczeń, w których przebywasz.
            • Platforma epodreczniki.pl i materiały do samodzielnej nauki

            •  

              Jak się zabezpieczyć przed koronawirusem?

            • Często myj ręce przy użyciu mydła i wody.
            • Przy kasłaniu i kichaniu zakrywaj usta i nos. Zachowaj co najmniej metr odległości od osób, które kaszlą i kichają.
            • Bezpłatna infolinia NFZ jest czynna całą dobę, przez 7 dni w tygodniu. Wykwalifikowani konsultanci poinformują Cię, co zrobić, by otrzymać pomoc.

               

              Osoby wracające z regionów zarażonych koronawirusem powinny powiadomić o tym telefonicznie stację sanitarno-epidemiologiczną lub zgłosić się do oddziału obserwacyjno-zakaźnego. Więcej informacji dotyczących koronawirusa na stronie: gov.pl/koronawirus

              Podejrzewasz u siebie koronawirusa? Zadzwoń pod numer 800 190 590!

        • Drodzy Rodzice
          • Drodzy Rodzice

          • Informuję, że w związku z zawieszeniem zajęć, w okresie od 16 do 25 marca 2020 r., wydawanie oraz odbieranie dokumentów rekrutacyjnych dotyczących przyjęcia dzieci do przedszkola oraz do szkoły, odbywać się będzie w godzinach od 8.00 do 13.00.

            W miarę możliwości prosimy o pobieranie dokumentów ze strony internetowej: www.zspmaszkienice.edupage.org

            Mogą Państwo także przesłać wypełnione, zeskanowane dokumenty na adres e-mail: sp-ms@gminadebno.pl

        • Szanowni Rodzice!
          • Szanowni Rodzice!

          • W związku z informacjami na temat rozprzestrzeniania się koronawirusa zwracamy szczególną uwagę na konieczność zachowania higieny i częste mycie rąk zgodnie z zaleceniami Głównego Inspektora Sanitarnego. Jednocześnie apelujemy o uważną obserwację dzieci, a w przypadku pojawienia się jakichkolwiek objawów infekcji, o pozostawienie dziecka w domu i udanie się do lekarza.

            Lekarze pediatrzy zalecają mierzenie dzieciom temperatury dwa razy dziennie. W razie wystąpienia gorączki powyżej 37 stopni, kaszlu, bólów mięśni i duszności należy koniecznie udać się do lekarza.


            W związku z potwierdzeniem pierwszego przypadku koronawirusa w Polsce, służby sanitarne działają zgodnie z ustalonym postępowaniem.


            Należy przede wszystkim zachować spokój, na bieżąco śledzić komunikaty i wytyczne Głównego Inspektora Sanitarnego i Ministra Zdrowia.

            Należy pamiętać o przestrzeganiu podstawowych zasad zapobiegawczych, które istotnie wpłyną na ograniczenie ryzyka zakażenia:

            1. Często myć ręce

            Należy pamiętać o częstym myciu rąk wodą z mydłem, a jeśli nie ma takiej możliwości dezynfekować je płynami/żelami na bazie alkoholu (min. 60%). Wirus osłonięty jest cienką warstwą tłuszczową, którą niszczą detergenty, mydło, środki dezynfekcyjne, promienie UV.

            Mycie rąk z użyciem wody z mydłem zabija wirusa, jeśli znajduje się on na rękach.

            2. Stosować zasady ochrony podczas kichania i kaszlu

            Podczas kaszlu i kichania należy zakryć usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką – jak najszybciej wyrzuć chusteczkę do zamkniętego kosza i umyć ręce używając mydła i wody lub zdezynfekować je środkami na bazie alkoholu (min. 60%).

            Zakrycie ust i nosa podczas kaszlu i kichania zapobiega rozprzestrzenianiu się zarazków, w tym wirusów. Jeśli nie przestrzega się tej zasady można łatwo zanieczyścić przedmioty, powierzchnie lub dotykane, np. przy powitaniu, osoby.

            3. Zachować bezpieczną odległość

            Należy zachować co najmniej 1-1,5 metr odległości z osobą, która kaszle, kicha i ma gorączkę. Gdy ktoś z chorobą układu oddechowego, taką jak zakażenie koronawirusem, kaszle lub kicha, wydala pod ciśnieniem małe kropelki zawierające wirusa. Jeśli jest się zbyt blisko, można wdychać wirusa.

            4. Unikać dotykania oczu, nosa i ust

            Dłonie dotykają wielu powierzchni, które mogą być zanieczyszczone wirusem. Dotknięcie oczu, nosa lub ust zanieczyszczonymi rękami, może spowodować przeniesienie się wirusa z powierzchni na siebie.

            ​​​​​​​02-MEN-koronawirus_szkola_27.02.2020_ostateczna-informacja_GIS.doc

        • Kolędowanie z Bożą Dzieciną
          • Kolędowanie z Bożą Dzieciną

          • Kolędowanie z Bożą Dzieciną stało się tradycją w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Maszkienicach. W tym roku uroczystość odbyła się w sobotni wieczór 11 stycznia. Część artystyczną rozpoczął  występ uczniów z klas: II, V, VI, VII i VII, którzy zaprezentowali się w przedstawieniu jasełkowym pt. „W poszukiwaniu Miłości Maleńkiej”. Spektakl ukazał tradycje Bożego Narodzenia z perspektywy współczesności, skłaniając oglądających do refleksji nad istotą świąt, często pomijaną w świecie pochłoniętym komercją i sprawami doczesnymi. Piękna muzyka,  recytacje i śpiew kolęd wzruszyły publiczność w niejednym momencie. Nauczyciele pracujący z młodzieżą nad spektaklem: Joanna Janik, Karolina Sobol, Magdalena Smoleń oraz Elżbieta Rega wyrazili dumę z doskonałej gry aktorskiej uczniów. W drugiej części uroczystości sceną zawładnęła grupa młodsza Maszkieniczan, zespołu prowadzonego przez pana Janusza Cierlika. Uzdolnieni tancerze z kl. I, II i III brawurowo zaprezentowali tańce narodowe oraz program Grupy Kolędniczej z Gwiazdą. Z kolei grupa starsza Maszkieniczan wystąpiła w humorystycznej scence Grupy Kolędniczej z Kobyłką. Zgromadzeni goście przy dźwiękach kapeli ludowej śpiewali tradycyjne kolędy i pastorałki. Uroczystość zakończyła się spotkaniem opłatkowym dla Seniorów, przygotowanym przez Radę Rodziców. Uczestniczyli w nim także ksiądz proboszcz Grzegorz Nowak, ksiądz misjonarz Janusz Machota, Wójt Gminy Dębno pan Wiesław Kozłowski, dyrektor ZSP pani Dorota Batko oraz sołtys Maszkienic pan Karol Piwowarski. Składanie życzeń oraz wspólne kolędowanie przy dźwiękach kapeli ludowej stworzyły wyjątkowy klimat radosnego świętowania, którego dopełnieniem była prelekcja na temat zdrowej diety, wygłoszona przez panią Kingę Kołodziej – dyplomowaną dietetyk kliniczną. Organizatorzy składają podziękowania wszystkim uczestnikom uroczystości, przekazując równocześnie jak najserdeczniejsze życzenia noworoczne.

        • Szkolny Konkurs Kolęd
          • Szkolny Konkurs Kolęd

          • 20 grudnia 2019 r. w Zespole  Szkolno – Przedszkolnym w Maszkienicach odbył się XVIII Szkolny Konkurs Kolęd pod hasłem Niech kolęduje z nami cały świat… zorganizowany przez Karolinę Sobol i Magdalenę Smoleń. Jury w składzie: Paulina Góra, Katarzyna Barnacka oraz Maja Stalmach wyłoniło zwycięzców w dwóch kategoriach wiekowych. Laureatką I miejsca w kategorii klas I - III została Maja Nalepka. Na drugim miejscu uplasowała się Milena Wesołowska, zaś na trzecim Lena Śledź. W kategorii klas IV – VIII pierwsze miejsce zajęła Izabela Ciuruś. Drugie miejsce wywalczyli ex aequo Magdalena Chrapusta oraz Kamil Latocha. Trzecie miejsce zajęła Zofia Wtek. Ponadto wyróżniono Agatę Kądziołkę i Angelinę Grocholę. Pięknie zaprezentowała się również przedstawicielka przedszkola – Blanka Kural. Zwycięzcy otrzymali dyplomy i nagrody ufundowane przez Radę Rodziców. Laureaci pierwszych miejsc z wszystkich kategorii wiekowych reprezentować będą szkołę w Gminnym Konkursie kolęd i pastorałek bożonarodzeniowych w Łysej Górze. Wykonawcy sięgnęli po piękne, tradycyjne kolędy jak również po ciekawe, współczesne pastorałki. Poziom tegorocznego konkursu był bardzo wysoki. Uroczystość zakończyły życzenia, wspólne kolędowanie oraz uroczysta wigilia szkolna.

        • Mikołajkowo w Parku Trampolin
          • Mikołajkowo w Parku Trampolin

          • W ramach mikołajek uczniowie klasy VII i VIII spędzili czas na sportowo w krakowskim Parku Trampolin. Zabawa była wyśmienita! Dwugodzinny pobyt okazał się świetnym sprawdzianem wytrzymałości, koordynacji ruchowej, gibkości i szybkości. Polecamy każdemu, kto chciałby popracować nad swoją kondycję fizyczną.

        • Razem na święta
          • Razem na święta

          • Przed świętami Bożego Narodzenia nasi wolontariusze zaangażowali się w akcje na rzecz osób potrzebujących. Wsparli zbiórkę żywności dla ubogich z parafii Maszkienice zorganizowaną przez parafialny oddział Caritas, wykonali kartki świąteczne, które przekazano podopiecznym Domu Pomocy Społecznej w Brzesku oraz kwestowali na rzecz chorego 10-letniego Jakuba Tuczyńskiego z Porąbki Uszewskiej.  Sprzedawali kartki świąteczne, z których dochód został przekazany Fundacji Sursum Corda z Nowego Sącza. Za sprzedaż samodzielnie upieczonych pierniczków przygotowano paczkę żywnościową dla podopiecznych brzeskiego DPS-u. Wszystkim zaangażowanym wolontariuszom za bezinteresowną pomoc i poświęcony czas serdecznie dziękujemy. Dzięki Wam możemy pomagać innym i zmieniać świat na lepsze!

        • O świętach w Bullerbyn
          • O świętach w Bullerbyn

          • W świątecznym nastroju odbyło się spotkanie z książką w ramach piątkowych zajęć bibliotecznych. Tym razem drugoklasiści z uwagą wysłuchali fragmentu książki A. Lindgren pt. „Dzieci z Bullerbyn” przedstawiającego przygotowania do Gwiazdki. Stało się to pretekstem do poszerzenia wiedzy na temat świątecznych obyczajów w różnych krajach Europy, co spotkało się z dużym zainteresowaniem dzieci. Okazało się bowiem, że nie tylko Mikołaj rozdaje prezenty, a upominki są wręczane także 6. stycznia. Spotkanie urozmaicił mini konkurs wiedzy na temat świątecznych obyczajów w Szwecji.

        • OGÓLNOPOLSKI PROJEKT CZYTELNICZY
          • OGÓLNOPOLSKI PROJEKT CZYTELNICZY

          • „Człowieku, nie bądź bezwartościowy” – to myśl przewodnia ogólnopolskiego programu: „Wychowanie przez Czytanie”, koordynowanego przez Fundację: Cała Polska Czyta Dzieciom. W naszej szkole realizowali go uczniowie klas: Va, Vb i VI pod kierunkiem pani Joanny Janik. W ramach projektu poznano wybrane opowiadania zawarte w tomie pt. „Gorzka czekolada”, co stało się inspiracją do rozmów o szacunku, uczciwości, przyjaźni, smodyscyplinie czy odpowiedzialności. Młodzież zrealizowała także filmiki na temat wybranych wartości oraz uczestniczyła w spotkaniu z pisarką Katarzyną Ryrych. Wspaniałą atrakcją wydarzenia, które odbyło się w Politechnice Krakowskiej, był koncert Miksera rapującego o wartościach.

        • Szkolny Konkurs Recytatorski
          • Szkolny Konkurs Recytatorski

          • 21 listopada 2019 r. w Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Maszkienicach odbył się Szkolny Konkurs Recytatorski „W zgodzie z naturą”, zorganizowany przez Kingę Muchę i Magdalenę Smoleń W konkursie wzięło udział 16 uczestników z klas I – VIII. Jury w składzie: Katarzyna Barnacka, Joanna Janik i Karolina Miśkowicz wyłoniło zwycięzców w dwóch kategoriach wiekowych. W grupie dzieci młodszych I miejsce zajęła Maja Nalepka, II – Leon Wróbel, zaś III – Lena Śledź. W kategorii klas V – VIII najlepsza okazała się Paulina Rusin. II miejsce zajęła Zofia Witek, zaś III miejsce wywalczyła Kamila Błańska. Organizatorzy konkursu zadbali o dyplomy i nagrody książkowe. Laureaci pierwszych miejsc w obu kategoriach wiekowych reprezentować będą szkołę w Gminnym Konkursie Recytatorskim.

        • Sympozjum Charytatywne
          • Sympozjum Charytatywne

          • Słowa Jana Pawła II: „Musicie od siebie wymagać, nawet gdyby inni od was nie wymagali” były mottem Sympozjum Charytatywnego, w którym uczestniczyła grupa wolontariuszy z klasy VII i VIII. Konferencja odbyła się 22.listopada w Bibliotece Uniwersytetu Papieskiego JP II w Krakowie pod honorowym patronatem Pani Agaty Kornhauser-Dudy. Obecni z uwagą słuchali  prelegentów m.in. siostry Marie Simone Pierre z Francji, cudownie uzdrowionej przez Jana Pawła II oraz księdza Tomasza Kancelarczyka ze wzruszeniem opowiadającego o Fundacji Małych Stópek, ratującej życie poczętym dzieciom. Z kolei dr hab. med. Bartłomiej Guzik- założyciel fundacji Doctors Africa zainteresował słuchaczy działalnością wolontariuszy - studentów medycyny w Ugandzie. Konferencję zakończył koncert gitarzysty Michała Rasska. Spotkanie było dla wszystkich ważnym przeżyciem duchowym, szczególnie ze względu na  wsparcie rehabilitacji Krzysztofa Broszkiewicza - absolwenta brzeskiego liceum, który z powodu wypadku komunikacyjnego od kilku lat porusza się na wózku inwalidzkim. Serdecznie dziękujemy organizatorom za możliwość uczestniczenia w tym niezwykłym wydarzeniu.

        • Akcja "Szkoła pamięta"
          • Akcja "Szkoła pamięta"

          • Szanowni Państwo,

            w imieniu Ministra Edukacji Narodowej Dariusza Piontkowskiego bardzo serdecznie dziękuję za włączenie się do naszej akcji „Szkoła pamięta”, która miała swój finał w piątek, 25 października br. Celem inicjatywy było zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu czy społeczności.

            Do akcji „Szkoła pamięta” przyłączyło się prawie 1,3 mln uczniów oraz 108 tys. nauczycieli. Otrzymaliśmy w sumie 11 208 zgłoszeń od szkół, przedszkoli i placówek oświatowych.

            W załączeniu przekazuję Państwu pamiątkowy dyplom z podziękowaniem za udział w akcji.

             

            Łączę wyrazy szacunku

            Anna Ostrowska
            Rzecznik Prasowy MEN

        • Z wizytą w schronisku
          • Z wizytą w schronisku

          • Liczna grupa wolontariuszy z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Maszkienicach odwiedziła Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Borku, którym opiekuje się Fundacja Straż Obrony Praw Zwierząt. Przy tej okazji  przekazano dary zgromadzone w ramach akcji charytatywnej z udziałem uczniów oraz przedszkolaków. Czworonożni mieszkańcy głośnym ujadaniem powitali wolontariuszy, którzy oprócz smakołyków podarowali im wspólny spacer i chwile serdeczności. Szkolne koło wolontariatu składa podziękowania wszystkim zaangażowanym w zbiórkę darów na rzecz schroniska.

        • Święto Niepodległości
          • Święto Niepodległości

          • 8 listopada uczniowie Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Maszkienicach uczestniczyli w akademii z okazji 101 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Uroczystość rozpoczęto chóralnym śpiewem czterech zwrotek „Mazurka Dąbrowskiego” w ramach ogólnopolskiej akcji: Szkoła do hymnu! Następnie młodzież z klas: V-VIII przedstawiła widowisko multimedialne poruszające problematykę patriotyzmu we współczesnej rzeczywistości, które przygotowały panie: Joanna Janik, Agnieszka Osak i Elżbieta Rega. Wzruszające wiersze przypomniały trudne momenty z historii naszej ojczyzny: powstania, śmierć bliskich, tragiczne przeżycia z czasów wojny. Dialogi i recytacje połączył śpiew pieśni legionowych oraz piosenek patriotycznych. Nie zabrakło także zadumy nad losem bohaterów, których pamięć uczczono minutą ciszy.

        • Pasowanie na czytelnika
          • Pasowanie na czytelnika

          • Uczniowie klasy I od 26. października są pełnoprawnymi użytkownikami szkolnej biblioteki. Zanim złożyli przyrzeczenie czytelnika, wykazali się umiejętnością czytania i znajomością baśni. Poznali regulamin korzystania z biblioteki i zasady wypożyczania książek. W nagrodę otrzymali pamiątkowe dyplomy, zakładki i książeczki do pierwszego samodzielnego czytania. Nowym czytelnikom życzymy  wspaniałych, radosnych spotkań z literaturą.

        • Spotkanie autorskie
          • Spotkanie autorskie

          • 23. października szkolną bibliotekę odwiedził niezwykły gość - pisarka pani Justyna Bednarek, znana szczególnie z cyklu opowiadań o niesamowitych przygodach skarpetek. Pozycja ta od kilku lat znajduje się na liście lektur, dlatego w spotkaniu uczestniczyli uczniowie klas I-III. Dzieciaki z uwagą wysłuchały ciekawych historii związanych z twórczością pisarki oraz poznały fragmenty jej najnowszych książek. Niezwykle emocjonującym elementem spotkania było wykonanie pacynek ze skarpetek według własnego pomysłu oraz wymyślanie dla nich historii. Serdecznie dziękujemy pani Agnieszce Witek-kierownik Biblioteki Publicznej w Maszkienicach oraz pracownikom Biblioteki Publicznej w Brzesku za zorganizowanie spotkania, które odbyło się w ramach projektu: „Raz, dwa trzy-czas książki i gry”.

        • Erasmus+ w Polsce
          • Erasmus+ w Polsce

          • Projekt Erasmus+ realizowany w naszej szkole jest już na półmetku. Tym razem przyszła kolej na naszą szkołę, aby mogła sprawdzić się w roli gospodarza. W dniach 7 – 11 października gościliśmy w naszej placówce uczniów i nauczycieli z Bułgarii, Chorwacji, Grecji, Niemiec oraz z Turcji.

            Tydzień rozpoczął się wspaniałym przedstawieniem powitalnym, w którym wzięli udział uczniowie klasy Va, Vb, VI, VII oraz VIII. Było to widowisko taneczno – wokalne, do którego uczniowie zostali przygotowani przez p. Magdalenę Smoleń, p. Agnieszkę Osak, p. Joannę Janik oraz p. Karolinę Sobol. Uczniowie przedstawili również krótką historię naszej szkoły w języku angielskim. W przedstawieniu wzięli udział także najmłodsi. Pod kierownictwem p. Janusza Cierlika oraz z pomocą p. Bogumiły Kukli i p. Pauliny Góry, dzieci z kl. I,II i III zaprezentowały kilka typowych dla regionu tańców ludowych. Następnie uczestnicy projektu udali się na krótką wycieczkę po naszej szkole. Delegacje miały również możliwość spróbowania swoich sił w wypiekach wiejskiego chleba w Piekarni GS Dębno, dzięki uprzejmości pana Kazimierza Roczniaka. W trakcie oczekiwania na wypiek uczestnicy udali się również na spacer wokół Zamku w Dębnie. Wieczorem cała grupa wybrała się na spacer po Brzesku.

            Następnego dnia uczniowie i nauczyciele brali udział w lekcji otwartej z języka niemieckiego przeprowadzonej w klasie VIII przez p. Barbarę Legutko. Potem uczniowie z Grecji i Chorwacji wspólnie z uczniami z naszej szkoły tworzyli książki o przyjaźni za pomocą aplikacji Story Jumper na zajęciach prowadzonych przez p. Annę Wójcik, p. Karolinę Sobol oraz p. Magdalenę Ogar-Kieraś.

            Uczestnicy projektu mieli również możliwość wyjazdu na dwie wycieczki. Pierwsza z nich odbyła się we środę i była to wycieczka do Kopalni Soli Bochnia. W kopalni czekało wiele atrakcji, takich jak przejazd podziemną kolejką, wspaniała trasa multimedialna czy przeprawa podziemną rzeką. Kolejnym obowiązkowym punktem naszego tygodnia był wyjazd do Krakowa. Pani Ilona Molicka, przewodnik krakowski z wieloletnim stażem, wspaniale opowiadała o perle Małopolski w języku niemieckim. Nauczyciele byli zachwyceni miastem, a uczniowie mieli okazję poznać historię i kulturę naszego regionu.  

            W ostatni dzień pobytu grupa Erasmus+ spotkała się ze Starostą Brzeskim, p. Andrzejem Potępą, który zaprezentował walory powiatu brzeskiego, jak również omówił inwestycje unijne zrealizowane na terenie powiatu. Następnie wszyscy udali się do Urzędu Gminy w Dębnie na krótkie spotkanie z Wójtem Gminy, p. Wiesławem Kozłowskim. Po powrocie do szkoły uczniowie i nauczyciele mieli okazję sprawdzenia swoich możliwość w budowaniu z Klocków Lego Technic®. Dzięki p. Annie Wójcik oraz p. Dawidowi Michalikowi z firmy KreaTech zajmującej się min. programowaniem oraz robotyką, zarówno młodzież jak i dorośli mogli stworzyć swojego własnego robota z klocków Lego® a następnie go zaprogramować.

            Wieczorem odbyła się uroczysta kolacja z udziałem Wójta Gminy, p. Wiesława Kozłowskiego oraz p. Justyny Wójtowicz-Wody, na której wręczono wszystkim uczestnikom projektu certyfikaty uczestnictwa.

            W trakcie trwania projektu podczas pobytu w naszej szkole, uczniowie oraz nauczyciele z poszczególnych krajów mieli okazję spróbować pysznej polskiej kuchni. Wspaniałe śniadania oraz tradycyjne obiady zostały przygotowane przez panie kucharki z naszej szkoły we współpracy z panią intendentką.

            W trakcie zajęć oraz wycieczek odbywających się w ramach projektu aktywnie uczestniczyli uczniowie z naszej szkoły: Eliza Jeziorek, Justyna Wasyłek, Patryk Widło, Aleksandra Machaj, Karolina Miśkowicz, Maja Stalmach, Gabriela Świączkowska oraz Michal Polanek. Film dokumentujący nasz międzynarodowy tydzień, który ukaże się niebawem, nakręcił oraz zmontował Patryk Widło. Nad całym projektem czuwała p. Karolina Sobol.