Słowa Jana Pawła II: „Musicie od siebie wymagać, nawet gdyby inni od was nie wymagali” były mottem Sympozjum Charytatywnego, w którym uczestniczyła grupa wolontariuszy z klasy VII i VIII. Konferencja odbyła się 22.listopada w Bibliotece Uniwersytetu Papieskiego JP II w Krakowie pod honorowym patronatem Pani Agaty Kornhauser-Dudy. Obecni z uwagą słuchali prelegentów m.in. siostry Marie Simone Pierre z Francji, cudownie uzdrowionej przez Jana Pawła II oraz księdza Tomasza Kancelarczyka ze wzruszeniem opowiadającego o Fundacji Małych Stópek, ratującej życie poczętym dzieciom. Z kolei dr hab. med. Bartłomiej Guzik- założyciel fundacji Doctors Africa zainteresował słuchaczy działalnością wolontariuszy - studentów medycyny w Ugandzie. Konferencję zakończył koncert gitarzysty Michała Rasska. Spotkanie było dla wszystkich ważnym przeżyciem duchowym, szczególnie ze względu na wsparcie rehabilitacji Krzysztofa Broszkiewicza - absolwenta brzeskiego liceum, który z powodu wypadku komunikacyjnego od kilku lat porusza się na wózku inwalidzkim. Serdecznie dziękujemy organizatorom za możliwość uczestniczenia w tym niezwykłym wydarzeniu.
Akcja "Szkoła pamięta"
Szanowni Państwo,
w imieniu Ministra Edukacji Narodowej Dariusza Piontkowskiego bardzo serdecznie dziękuję za włączenie się do naszej akcji „Szkoła pamięta”, która miała swój finał w piątek, 25 października br. Celem inicjatywy było zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu czy społeczności.
Do akcji „Szkoła pamięta” przyłączyło się prawie 1,3 mln uczniów oraz 108 tys. nauczycieli. Otrzymaliśmy w sumie 11 208 zgłoszeń od szkół, przedszkoli i placówek oświatowych.
W załączeniu przekazuję Państwu pamiątkowy dyplom z podziękowaniem za udział w akcji.
Łączę wyrazy szacunku
Anna Ostrowska
Rzecznik Prasowy MEN
Z wizytą w schronisku
Liczna grupa wolontariuszy z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Maszkienicach odwiedziła Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Borku, którym opiekuje się Fundacja Straż Obrony Praw Zwierząt. Przy tej okazji przekazano dary zgromadzone w ramach akcji charytatywnej z udziałem uczniów oraz przedszkolaków. Czworonożni mieszkańcy głośnym ujadaniem powitali wolontariuszy, którzy oprócz smakołyków podarowali im wspólny spacer i chwile serdeczności. Szkolne koło wolontariatu składa podziękowania wszystkim zaangażowanym w zbiórkę darów na rzecz schroniska.
Święto Niepodległości
8 listopada uczniowie Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Maszkienicach uczestniczyli w akademii z okazji 101 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Uroczystość rozpoczęto chóralnym śpiewem czterech zwrotek „Mazurka Dąbrowskiego” w ramach ogólnopolskiej akcji: Szkoła do hymnu! Następnie młodzież z klas: V-VIII przedstawiła widowisko multimedialne poruszające problematykę patriotyzmu we współczesnej rzeczywistości, które przygotowały panie: Joanna Janik, Agnieszka Osak i Elżbieta Rega. Wzruszające wiersze przypomniały trudne momenty z historii naszej ojczyzny: powstania, śmierć bliskich, tragiczne przeżycia z czasów wojny. Dialogi i recytacje połączył śpiew pieśni legionowych oraz piosenek patriotycznych. Nie zabrakło także zadumy nad losem bohaterów, których pamięć uczczono minutą ciszy.
Pasowanie na czytelnika
Uczniowie klasy I od 26. października są pełnoprawnymi użytkownikami szkolnej biblioteki. Zanim złożyli przyrzeczenie czytelnika, wykazali się umiejętnością czytania i znajomością baśni. Poznali regulamin korzystania z biblioteki i zasady wypożyczania książek. W nagrodę otrzymali pamiątkowe dyplomy, zakładki i książeczki do pierwszego samodzielnego czytania. Nowym czytelnikom życzymy wspaniałych, radosnych spotkań z literaturą.
Spotkanie autorskie
23. października szkolną bibliotekę odwiedził niezwykły gość - pisarka pani Justyna Bednarek, znana szczególnie z cyklu opowiadań o niesamowitych przygodach skarpetek. Pozycja ta od kilku lat znajduje się na liście lektur, dlatego w spotkaniu uczestniczyli uczniowie klas I-III. Dzieciaki z uwagą wysłuchały ciekawych historii związanych z twórczością pisarki oraz poznały fragmenty jej najnowszych książek. Niezwykle emocjonującym elementem spotkania było wykonanie pacynek ze skarpetek według własnego pomysłu oraz wymyślanie dla nich historii. Serdecznie dziękujemy pani Agnieszce Witek-kierownik Biblioteki Publicznej w Maszkienicach oraz pracownikom Biblioteki Publicznej w Brzesku za zorganizowanie spotkania, które odbyło się w ramach projektu: „Raz, dwa trzy-czas książki i gry”.
Erasmus+ w Polsce
Projekt Erasmus+ realizowany w naszej szkole jest już na półmetku. Tym razem przyszła kolej na naszą szkołę, aby mogła sprawdzić się w roli gospodarza. W dniach 7 – 11 października gościliśmy w naszej placówce uczniów i nauczycieli z Bułgarii, Chorwacji, Grecji, Niemiec oraz z Turcji.
Tydzień rozpoczął się wspaniałym przedstawieniem powitalnym, w którym wzięli udział uczniowie klasy Va, Vb, VI, VII oraz VIII. Było to widowisko taneczno – wokalne, do którego uczniowie zostali przygotowani przez p. Magdalenę Smoleń, p. Agnieszkę Osak, p. Joannę Janik oraz p. Karolinę Sobol. Uczniowie przedstawili również krótką historię naszej szkoły w języku angielskim. W przedstawieniu wzięli udział także najmłodsi. Pod kierownictwem p. Janusza Cierlika oraz z pomocą p. Bogumiły Kukli i p. Pauliny Góry, dzieci z kl. I,II i III zaprezentowały kilka typowych dla regionu tańców ludowych. Następnie uczestnicy projektu udali się na krótką wycieczkę po naszej szkole. Delegacje miały również możliwość spróbowania swoich sił w wypiekach wiejskiego chleba w Piekarni GS Dębno, dzięki uprzejmości pana Kazimierza Roczniaka. W trakcie oczekiwania na wypiek uczestnicy udali się również na spacer wokół Zamku w Dębnie. Wieczorem cała grupa wybrała się na spacer po Brzesku.
Następnego dnia uczniowie i nauczyciele brali udział w lekcji otwartej z języka niemieckiego przeprowadzonej w klasie VIII przez p. Barbarę Legutko. Potem uczniowie z Grecji i Chorwacji wspólnie z uczniami z naszej szkoły tworzyli książki o przyjaźni za pomocą aplikacji Story Jumper na zajęciach prowadzonych przez p. Annę Wójcik, p. Karolinę Sobol oraz p. Magdalenę Ogar-Kieraś.
Uczestnicy projektu mieli również możliwość wyjazdu na dwie wycieczki. Pierwsza z nich odbyła się we środę i była to wycieczka do Kopalni Soli Bochnia. W kopalni czekało wiele atrakcji, takich jak przejazd podziemną kolejką, wspaniała trasa multimedialna czy przeprawa podziemną rzeką. Kolejnym obowiązkowym punktem naszego tygodnia był wyjazd do Krakowa. Pani Ilona Molicka, przewodnik krakowski z wieloletnim stażem, wspaniale opowiadała o perle Małopolski w języku niemieckim. Nauczyciele byli zachwyceni miastem, a uczniowie mieli okazję poznać historię i kulturę naszego regionu.
W ostatni dzień pobytu grupa Erasmus+ spotkała się ze Starostą Brzeskim, p. Andrzejem Potępą, który zaprezentował walory powiatu brzeskiego, jak również omówił inwestycje unijne zrealizowane na terenie powiatu. Następnie wszyscy udali się do Urzędu Gminy w Dębnie na krótkie spotkanie z Wójtem Gminy, p. Wiesławem Kozłowskim. Po powrocie do szkoły uczniowie i nauczyciele mieli okazję sprawdzenia swoich możliwość w budowaniu z Klocków Lego Technic®. Dzięki p. Annie Wójcik oraz p. Dawidowi Michalikowi z firmy KreaTech zajmującej się min. programowaniem oraz robotyką, zarówno młodzież jak i dorośli mogli stworzyć swojego własnego robota z klocków Lego® a następnie go zaprogramować.
Wieczorem odbyła się uroczysta kolacja z udziałem Wójta Gminy, p. Wiesława Kozłowskiego oraz p. Justyny Wójtowicz-Wody, na której wręczono wszystkim uczestnikom projektu certyfikaty uczestnictwa.
W trakcie trwania projektu podczas pobytu w naszej szkole, uczniowie oraz nauczyciele z poszczególnych krajów mieli okazję spróbować pysznej polskiej kuchni. Wspaniałe śniadania oraz tradycyjne obiady zostały przygotowane przez panie kucharki z naszej szkoły we współpracy z panią intendentką.
W trakcie zajęć oraz wycieczek odbywających się w ramach projektu aktywnie uczestniczyli uczniowie z naszej szkoły: Eliza Jeziorek, Justyna Wasyłek, Patryk Widło, Aleksandra Machaj, Karolina Miśkowicz, Maja Stalmach, Gabriela Świączkowska oraz Michal Polanek. Film dokumentujący nasz międzynarodowy tydzień, który ukaże się niebawem, nakręcił oraz zmontował Patryk Widło. Nad całym projektem czuwała p. Karolina Sobol.
Święto Drzewa
Z okazji Święta Drzewa obchodzonego 10.października uczniowie klasy II i III odwiedzili szkolną bibliotekę. Dowiedzieli się wielu ciekawych rzeczy na temat drzew, ich gatunków oraz ich znaczenia dla zdrowia i życia człowieka. Poznali różne sposoby zastosowania drewna, wysłuchali wesołych wierszy Małgorzaty Strzałkowskiej o treści ekologicznej. W podsumowaniu zajęć dzieci obejrzały film na temat najstarszych drzew Polski.
Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia
4 października w naszej szkole obchodziliśmy Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia.
Na dzieci czekały rozgrywki matematyczno-logiczne, a dla najmłodszych sudoku obrazkowe.
Wśród osób egzaminowanych byli nie tylko uczniowie, ale również nauczyciele i pracownicy szkoły. Wszyscy spisali się na medal
Dzieci starsze mogły wziąć udział w konkursie ze znajomości tabliczki mnożenia i dzielenia, a w kolejnym
etapie zagrać w grę BINGO MATEMATYCZNE.
Poniżej przedstawiamy wyniki konkursu:
III miejsce i tytuł Mistrza Tabliczki Mnożenia uzyskał Kamil Suder
II miejsce i tytuł Mistrza Tabliczki Mnożenia uzyskał Patryk Widło
I miejsce i tytuł Szkolnego Mistrza Tabliczki Mnożenia uzyskał Wiktor Wawryka.
Spotkanie z Elmerem
4 października w ramach tygodniowych spotkań z książką organizowanych przez szkolną bibliotekę, w oddziale zerowym odbyły się zajęcia, których bohaterem był sympatyczny słoń Elmer. Dzieci z uwagą wysłuchały śmiesznej i pouczającej historii o słoniu w kratkę. Dowiedziały się także wielu ciekawostek o życiu i obyczajach tych olbrzymich ssaków, obejrzały filmik o słoniowej rodzinie w Afryce, a w finale zajęć wykonały piękne ilustracje Elmera. Najbardziej uważni słuchacze mogli wykazać się wiedzą w cukierkowym konkursie.
Wszawica to nie wstyd - PO PROSTU TRZEBA DZIAŁAĆ.
Dla wszy nie liczy się wiek, płeć,kolor ani długość włosów. Wszychodzą również do prywatnych szkółi przedszkoli.
Zapraszamy do udziału w KAMPANII EDUKACYJNEJ NA TEMAT WSZAWICY.
Stworzyliśmy gotowe materiały- zbiór najważniejszych informacji po to, aby wiedzieć, jak radzić sobie z wszawicą oraz nie żyć w przekonaniu, że problem nas nie dotyczy.
Poradnik dla nauczycielajak rozmawiać i informować rodziców o wszawicy.www.wszyzglowy.pl/kampania-edukacyjna
Edukacyjna animacja o wszawicyprezentuje wszy i gnidy z bliska.www.wszyzglowy.pl/kampania-edukacyjna
Poradnik edukacyjny dla rodzicówkompendium wiedzy na temat wszawicy.www.wszyzglowy.pl/kampania-edukacyjna
Całodobowa bezpłatna infolinia dla dzieci, młodzieży, rodziców i nauczycieli
Uprzejmie informuję, że została uruchomiona całodobowa bezpłatna infolinia dla dzieci, młodzieży, rodziców i nauczycieli. Każda młoda osoba, która zechce porozmawiać o swoich problemach, może zadzwonić pod bezpłatny numer 800 080 222 i uzyskać pomoc od doświadczonych psychologów, pedagogów i prawników. Infolinię prowadzi Fundacja ITAKA – Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych, na zlecenie Ministerstwa Edukacji Narodowej. Organizacja ta została wybrana w konkursie MEN, realizowanym w ramach Narodowego Programu Zdrowia.
Tarnowska Noc Naukowców
27 września grupa uczniów z klas: VI,VII i VIII uczestniczyła w tarnowskiej Nocy Naukowców. Młodzież odwiedziła szkoły średnie: Liceum nr 1 im. K. Brodzińskiego, Liceum nr 3 im. A. Mickiewicza, Zespół Szkół Ogólnokształcących i Technicznych im. J. Szczepanika oraz Państwową Wyższą Szkołę Zawodową, gdzie z zainteresowaniem obserwowano pokazy i eksperymenty z dziedziny chemii, fizyki, biologii i medycyny. Miłośnicy matematyki mogli spróbować swoich sił w grach, zagadkach i układaniu klocków kreatywnych. Ogromną popularnością cieszył się pokaz patyczaków oraz symulacje wybuchów wulkanów. Nie zabrakło też smacznych poczęstunków promujących zdrową żywność i pokazów osiągnięć z dziedziny elektroniki. Dreszczyk emocji wywoływały happeningi, a szczególnie stroje aktorów mrożące krew w żyłach. W PWSZ podziwiano pokazy sportowe, a zainteresowani kryminalistyką mogli poszerzyć swoją wiedzę przy stoiskach przygotowanych przez policję. Impreza była świetną okazją popularyzowania wiedzy z różnych dziedzin w interesujący i niecodzienny sposób.
Stypendium - informacja
POWER - Finlandia
Innovative Approaches to Teaching to temat kursu, w którym wzięli udział nauczyciele naszej szkoły w ramach projektu POWER. Tym razem szkolenie trwające od 11 do 17 sierpnia odbyło się w Helsinkach. Uczestnicy kursu poszerzyli swoje wiadomości na temat technologii informacyjno-komunikacyjnej. Poznali nowe narzędzia pracy z uczniem przy wykorzystaniu komputera i Internetu. Szkolenie obejmowało także zagadnienia efektywnego prowadzenia zajęć, stosowania innowacyjnych metod pracy oraz nowatorskiego podejścia do oceniania. Nauczyciele poznali fiński system edukacji, który jest jednym z najlepszych na świecie. W trakcie trwania kursu uczestnicy zwiedzili centrum stolicy Finlandii, poszerzyli wiadomości na temat kultury tego kraju oraz odwiedzili najważniejsze miejsca życia kulturalnego, m. in. The National Library of Finland. Nauczyciele zapoznali się także ciekawymi rozwiązaniami, pozwalającymi jeszcze efektywniej prowadzić lekcje, co będzie miało wpływ na podniesienie poziomu nauczania w naszej szkole. W kursie uczestniczyli przedstawiciele takich krajów jak Grecja, Hiszpania, Szkocja, Włochy, Węgry i Polska. Dzięki temu nauczyciele mieli możliwość wymiany doświadczeń i skonfrontowania swoich pomysłów.
POWER - Portugalia
W dniach 14 – 21 lipca 2019 r. grupa nauczycieli z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Maszkienicach wyjechała do Sintry w Portugalii na szkolenie organizowane w ramach Projektu POWER /Fundusze Europejskie Wiedza Edukacja Rozwój/. Tematem szkolenia była edukacja poza klasą czyli Outdoors education. Uczestnicy spotkania mieli okazję poznać innowacyjne metody pracy w dziećmi oraz wymieniać doświadczenia z nauczycielami z innych krajów. Ważnym elementem szkolenia była analiza problemu depresji wśród dzieci i młodzieży. Poznano metody, dzięki którym łatwiej można zdiagnozować tę chorobę i skutecznie pomóc swoim wychowankom. Zajęcia prowadzone były metodą warsztatową w plenerze. Uczestnicy szkolenia mieli także możliwość poznania rozwiązań edukacyjnych stosowanych w takich krajach jak Rumunia, Chorwacja, Finlandia czy Łotwa. Ponadto przedstawiciele szkoły w Maszkienicach promowali swój kraj, jego kulturę oraz doświadczenia edukacyjne na arenie międzynarodowej. W ramach szkolenia odbyły się dwie wycieczki. Obie posłużyły nie tylko jako poznanie piękna i kultury Portugalii, ale przede wszystkim jako źródło wiedzy na temat efektywnych rozwiązań, które z powodzeniem można stosować w czasie zajęć z dziećmi i młodzieżą. Dzięki udziałowi w szkoleniu nauczyciele poszerzyli swoją wiedzę na temat metod pracy, podnieśli swoje kompetencje przedmiotowe i językowe, a także rozwinęli umiejętności pracy zespołowej. Zdobyta wiedza, umiejętności i doświadczenie pozwolą jeszcze efektywniej pracować z dziećmi i młodzieżą oraz będą miały znaczący wpływ na podniesienie jakości pracy szkoły.
English Song 2019
11 czerwca 2019 r. w Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Maszkienicach rozbrzmiewały dźwięki znanych utworów takich artystów muzyki światowej, jak John Legend, Miley Cyrus, Ed Sheeran, Alan Walker, Bruno Mars, Natalie Cole, Davis Guetta czy Zara Larsson. Wszystko to za sprawą siedemnastego Gminnego Konkursu Piosenki Angielskiej English Song 2019. Do wokalnej rywalizacji przystąpiło 20 wykonawców z 7 szkół gminy Dębno. Jury w składzie: Monika Habryło - Stec – anglistka, Magdalena Ogar – Kieraś - anglistka oraz Jerzy Pleśniarski – muzyk, wyłoniło zwycięzców w trzech kategoriach wiekowych. Wśród najmłodszych najlepsza okazała się Aleksandra Sacha z Dębna. Drugie miejsce zajęła reprezentantka gospodarzy Milena Wesołowska, zaś trzecie wywalczyła Tatiana Szczupak z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Łysej Górze. W kategorii klas IV – VI pierwsze miejsce zajęła Magdalena Chrapusta z Maszkienic. Na drugim miejscu uplasowała się również uczennica Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Maszkienicach Zofia Witek. Na trzecim miejscu znalazła się Wiktoria Płaneta z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Dębnie. W kategorii klas 7 i 8 szkół podstawowych oraz 3 klas gimnazjum pierwsze miejsce wyśpiewała Julia Górska z Woli Dębińskiej. Paweł Zych z Maszkienic zajął drugie miejsce, zaś trzecie Zuzanna Kania z Publicznej Szkoły Podstawowej w Woli Dębińskiej. Przyznano także wyróżnienie. Otrzymała je Izabela Gala z Biadolin Szlacheckich. Uczestnicy przygotowani zostali przez Bożenę Czajkowską – Bugaj, Annę Duc, Annę Gurgul, Agatę Kanię, Daniela Pomykacza, Katarzynę Witek, Magdalenę Smoleń oraz Karolinę Sobol. Laureaci otrzymali dyplomy i nagrody ufundowane przez Dębińskie Centrum Kultury. Dzięki pięknym wykonaniom uczestników konkursu publiczność miała okazję przenieść się w świat muzyki żywej i inspirującej. Licznie zgromadzeni słuchacze docenili wszystkich wykonawców gromkimi brawami.
Szkolny Konkurs Literacki
10 czerwca 2019 r. zorganizowano w ramach innowacji pedagogicznej Szkolny Konkurs Literacki dla uczniów klas ósmych. Uczestnicy mieli za zadanie zredagowanie wypowiedzi pisemnej na jeden z trzech zaproponowanych tematów. Najlepsza okazała się Martyna Dudek, która zajęła I miejsce. Na drugim miejscu uplasowała się Julia Kula. Trzecie miejce wywalczyła Natalia Smoleń. Przyznano również dwa wyróżnienia. Otrzymały je Żaneta Książek i Kinga Piętka. Serdecznie gratulujemy!
Archiwum Aktualności
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Lipiec 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Październik 2022
- Wrzesień 2022
- Wszystkie