• Przerwa na Czytanie

• 18 października mieliśmy przyjemność uczestniczyć w ogólnopolskiej i międzynarodowej akcji pod hasłem: „Przerwa na Czytanie”. W  projekcie bierzemy udział już po raz drugi i udowadniamy, że kontakt z książką może być zabawą i sprawia przyjemność. Tym razem akcja odbyła się na świeżym powietrzu w wesołej happeningowej atmosferze. Przerwę rozpoczęli piątoklasiści, którzy wierszem i śmieszną inscenizacją Tuwimowej „Rzepki” zachęcili wszystkich do czytania.  Rodzice, nauczyciele, uczniowie, przedszkolaki oraz czytelnicy Biblioteki Publicznej w Maszkienicach  z radością wzięli udział w akcji. Dzięki dużemu zaangażowaniu pań bibliotekarek, szkolnego koła wolontariatu oraz Samorządu Uczniowskiego w tym dniu czytało 208 maszkieniczan. Wyniki całościowe zostaną opublikowane 12 grudnia na Facebooku i na stronie internetowej organizatora tj. Biblioteki Pedagogicznej Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego w Gorzowie Wielkopolskim. Jesteśmy przekonani, że również w tym roku pobijemy rekord czytania. Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy i zapraszamy za rok!

Podczas akcji został wykorzystany sprzęt zakupiony w ramach programu #LaboratoriaPrzyszłości

• UWAGA! PRZERWA NA CZYTANIE!

• Biblioteka szkolna, Koło Wolontariatu oraz Samorząd Uczniowski zapraszają wszystkich uczniów, przedszkolaków, nauczycieli, pracowników szkoły, rodziców, dziadków oraz mieszkańców wsi do udziału w II Międzynarodowej edycji VII Ogólnopolskiej Akcji pod hasłem: „Przerwa na Czytanie”. Zapraszamy do bicia kolejnego rekordu  w czytaniu na przerwie.

TERMIN: 19.10 - środa, godz. 11.40 – 12.45

MIEJSCE: boiska szkolne, plac zabaw przy szkole. W razie niepogody: sala gimnastyczna

Poprzez akcję pragniemy pokazać uczniom, że czytanie może być zabawą i może sprawiać przyjemność. Zróbmy wszystko, żeby tak było! W tym dniu klasy przygotowują się do czytania w formie piknikowej zabawy. W tym celu przynosimy ulubione książki, kocyki, pufy, krzesełka, śmieszne gadżety do wykorzystania w czasie czytania książek, maskotki, kosze, kolorowe pudła itp. Mile widziane pomysłowe stroje, transparenty, hasła promujące czytanie. Starsi uczniowie mogą czytać młodszym, dorośli czytają dzieciom. Niech ten dzień będzie wyjątkowy!

•  Dzień Głośnego Czytania
          • Dzień Głośnego Czytania

• 7 października odbył się w naszej szkole Dzień Głośnego Czytania. Święto zostało ustanowione w roku 2001 z inicjatywy Polskiej Izby Książki i jest obchodzone 29 września, ponieważ tego dnia urodziła się autorka książek dla dzieci i młodzieży – Janina Porazińska.  W tym dniu uczniowie oraz nauczyciele czytali na głos podczas lekcji oraz przerw w bibliotece szkolnej.

• Projekt czytelniczy o pszczołach

• 22. września naszą szkołę odwiedziła Pani Kornelia Żółty, która opowiadała uczniom klas I-III o zawodzie pszczelarza, pracy pszczół i ich ważnej roli w środowisku. Spotkanie odbyło się w ramach projektu czytelniczego: „Bez pszczół nie ma życia”, koordynowanego przez bibliotekę szkolną. Zajęcia przykuły uwagę dzięki niezwykłej pasji, z jaką pani Kornelia  przedstawiała ciekawostki z życia tych niezwykle pracowitych owadów. Uczniowie zobaczyli m.in. strój pszczelarza i plaster miodu, poznali budowę pszczoły oraz obowiązki królowej, trutniów i robotnic.  Z uwagą obejrzeli ciekawe filmiki przedstawiające wnętrze ula oraz proces wyrobu miodu.  Pani Kornelia zachęcała także do przeczytania interesujących książek: „Pszczoły” oraz „Skąd się bierze miód”. Spotkanie stało się zatem okazją do promocji czytelnictwa. Niezwykła lekcja przyrody zakończyła się degustacją pysznego miodu malinowego. Bardzo dziękujemy za wspaniałe spotkanie, które uświadomiło nam, że pszczół nie można się bać, lecz trzeba im pomagać w myśl zasady: „Pszczoła w przyrodzie - zapomnij o głodzie!”

• Małopolska Noc Naukowców

• 30. września 2022 r. uczniowie klas ósmych wzięli udział w Małopolskiej Nocy Naukowców. Odwiedzili oni Akademię Nauk Stosowanych w Tarnowie oraz III LO, II LO, I LO i Zespół Szkół im. Jana Szczepanika w Tarnowie. Młodzież miała okazję zobaczyć specjalne pokazy, uczestniczyć w warsztatach z wielu dziedzin nauki czy obejrzeć ciekawe wystawy. Były to m. in. zagadnienia związane z elektrostatyką i magnetyzmem, optyką, fizyką atomową, hydrostatyką, aerostatyką, mechaniką, a także zajęcia z matematyki, biologii i geografii. Uczestnicy wyjazdu brali udział w eksperymentach, poszerzali swoją wiedzę i poznawali ofertę szkół ponadpodstawowych.