• Szlakiem dębińskich legend
          • Szlakiem dębińskich legend

          • 14 czerwca uczniowie klasy IV i V wyruszyli szlakiem dębińskich legend. Piesza wędrówka, której celem był zamek, prowadziła przez malownicze tereny Maszkienic, Woli Dębińskej i Dębna. Pięciokilometrową trasę pod opieką pana Tomasza Świerczka oraz pań: Joanny Janik i Sabiny Jakubowskiej pokonano bez trudu w ciągu godziny. Na miejscu uczniowie poznali historię warowni, kościoła w Dębnie oraz kaplicy Jastrzębskich. Z zaciekawieniem słuchali  barwnych legend związanych z nieczystymi siłami w zamku, figurą świętej Kingi, przydrożnym krzyżem na rozstajach dróg oraz tajemniczym przejściem łączącym zamek z kościołem. Największą atrakcją była Biała Dama stojąca w zamkowej baszcie oraz podziemna sala tortur. Zachwyt dziewcząt wzbudziła średniowieczna kuchnia i stragan na dziedzińcu zamku, natomiast chłopców szczególnie zainteresowały zbroje  rycerskie, broń myśliwska oraz poroża zwierząt. Ubytek kalorii w organizmach został uzupełniony w restauracji Pod Jesionami i w pobliskiej lodziarni. Była to fantastyczna wyprawa, która dostarczyła wiedzy historycznej i wzmocniła kondycję fizyczną.

        • Wycieczka do Warszawy
          • Wycieczka do Warszawy

          • W dniach 13 - 14 czerwca 2022 r. uczniowie klas 7a, 7b i 8 wzięli udział w wycieczce do Warszawy. Na początek  uczniowie mieli okazję zwiedzić Muzeum Powstania Warszawskiego oraz uczestniczyć w lekcji muzealnej. Następnie odwiedzili Cmentarz Powązkowski, gdzie poznali historie poległych w czasie II wojny światowej, w tym słynnych członków Szarych Szeregów. Zobaczyli także groby znanych pisarzy, polityków, aktorów, sportowców oraz ofiar katastrof lotnicznych. Kolejnym punktem zwiedzania był spacer ulicami Starego Miasta. Uczniowie dowiedzieli się o historii Warszawy, przechodząc obok m. in. Zamku Królewskiego, Kolumny Zygmunta, Pomnika Małego Powstańca czy Katedry św. Jana. Kolejny dzień wycieczki rozpoczął się od wizyty obok Stadionu Narodowego, gdzie wykonano pamiątkowe zdjęcia. Następnie uczestnicy wyjazdu udali się w kierunku Parku Łazienkowskiego. Zwiedzający poznali historię letniej rezydencji króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, a także spędzili czas w otoczeniu pięknej zieleni. Później przeszli pod pomnik Fryderyka Chopina i dalej pod pomnik marszałka Józefa Pilsudskiego oraz Belweder, po czym kontynuowali zwiedzanie Traktem Królewskim pod Pałac Prezydencki. Następnie uczniowie przeszli pod Grób Nieznanego Żołnierza gdzie zobaczyli zmianę warty. Po spacerze Ogrodem Saskim uczestnicy dotarli do Pałacu Kultury. Mieli tu okazję podziwiać panoramę miasta z XXX piętra budynku. Po zakupieniu pamiątek, uczniowie przejechali metrem do Centrum Nauki Kopernik. Odwiedzili także ogrody Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego. Stąd udali się już w drogę powrotną do domu. Wycieczka była bardzo interesująca. Uczestnicy odwiedzili ciekawe miejsca związane z historią Polski. Mogli poznać walory stolicy i wiele się nauczyć, a także miło spędzić czas z rówieśnikami.

        • English Song 2022
          • English Song 2022

          • 7 czerwca 2022 r. w Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Maszkienicach rozbrzmiewały dźwięki znanych utworów takich artystów muzyki światowej, jak Allan Walker, Alexandra Burke, Celine Dion czy Lady Gaga. Wszystko to za sprawą Gminnego Konkursu Piosenki Angielskiej English Song 2022 organizowanego wspólnie z Dębińskim Centrum Kultury. W tym roku do wokalnej rywalizacji przystąpiło 15 wykonawców z 6 szkół gminy Dębno. Jury w składzie Bogusława Frankowska – anglistka oraz Magdalena Niedbała - Solarz – muzyk, wyłoniło zwycięzców w trzech kategoriach wiekowych. Wśród najmłodszych dzieci najlepszy okazał się uczeń Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Maszkienicach – Gabriel Wyborski. Drugie miejsce zajął Nikodem Bober z Publicznej Szkoły Podstawowej w Biadolinach Szlacheckich. Trzecia była Lena Śledź z Maszkienic. Ponadto wyróżniono Wiktorię Urjasz z Biadolin Szlacheckich. W kategorii klas IV – VI pierwsze miejsce wyśpiewały ex aequo Nikola Podstawska z Publicznej Szkoły Podstawowej w Biadolinach Szlacheckich oraz Julia Biernat z Dębna. Na drugim miejscu uplasowały się również ex aequo Anna Rogóż z Woli Dębińskiej i Maja Nalepka z Maszkienic. Trzecie miejsce podzieliły między siebie Aleksandra Pluszewska z Biadolin Szlacheckich oraz Milena Wesołowska z Maszkienic. Wyróżniono Nikolę Kuklę z Dębna oraz Wiktora Niewitałę z Niedźwiedzy. W najstarszej kategorii wiekowej bezkonkurencyjna okazała się Magdalena Chrapusta – reprezentantka gospodarzy. Drugiego miejsca nie przyznano. Trzecie miejsce wywalczyły ex aequo Wiktoria Marecik z Łoniowej oraz Emilia Gzyl z Maszkienic. Uczestnicy przygotowani zostali przez Annę Gurgul, Justynę Marszałek, Katarzynę Osmędę, Ewelinę Podstawską, Joannę Witkowską, Magdalenę Smoleń oraz Karolinę Sobol. Nagrody w konkursie, ufundowane przez Dębińskie Centrum Kultury, zostaną wręczone podczas uroczystego podsumowania roku szkolnego 2021/2022 w dniu 22 czerwca 2022 r. na Hali Widowiskowo – Sportowej w Dębnie.

        • Powiatowy Konkurs Historyczny
          • Powiatowy Konkurs Historyczny

          • 7 czerwca 2022 r. odbył się X Powiatowy Konkurs Historyczny "Kazimierz Wielki i jego czasy". Organizatorami byli Zespół Szkoły i Przedszkola w Złotej, Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Czchowskiej oraz Miejski Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Czchowie. Konkurs został objęty patronatem przez Starostę Brzeskiego oraz Burmistrza Czchowa. Cele przedsięwzięcia to między innymi przybliżenie dzieciom i młodzieży faktów z życia i działalności Kazimierza Wielkiego, ukazanie wzorcowej postawy Wielkiego Budowniczego państwa polskiego, a także kształtowanie postawy patriotycznej i obywatelskiej. Finał konkursu poprzedzony został eliminacjami szkolnymi, w wyniku których naszą szkołę reprezentowało 7 uczniów. W finale wzięło udział 39 uczniów klas 3-5 szkoły podstawowej, 20 uczniów klas 6-8 szkoły podstawowej oraz 6 uczniów szkół średnich powiatu brzeskiego. W tym roku w rywalizacji wzięli udział również uczniowie spoza powiatu. Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom!