• Wieczór z Książką
          • Wieczór z Książką

          • Serdecznie zapraszamy na Wieczór z Książką pod hasłem: "Śladami legend regionu". Spotkanie odbędzie się 12. maja 2022 r. w bibliotece Zespołu Szkolno -Przedszkolnego w Maszkienicach w godz. 17:00 - 20:00.

            W programie:

            - Czytanie fragmentów legend związanych z RegionemTarnowskim i Krakowem;

            - Oglądanie fragmentów legend w wersji filmowej;

            - Przedstawienie uczniów klasy IV;

            - Konkursy i zagadki;

            - Słodki poczęstunek.

            Zapraszają:

            Dyrektor, Nauczyciele oraz Samorząd Uczniowski

        • Dębiński Bieg Po Flagę
          • Dębiński Bieg Po Flagę

          • Po 3 trudnych latach Wójt gminy Dębno Wiesław Kozłowski ma przyjemność zaprosić Państwa na VII edycję Dębińskiego Biegu Po Flagę! Tradycyjnie wystartujemy już 3 maja spod szkoły podstawowej w Woli Dębińskiej, a dostępne dystanse pozwolą wziąć udział osobom w każdym wieku!

            • Bieg główny na 10 km
            • Bieg towarzyszący 2,5 km
            • Nordic Walking 4,5 km
            • Biegi dla dzieci:- 150 m - dzieci przedszkolne z roczników 2015 i młodszych,- 300 m - dzieci młodsze z roczników 2013 - 2014,- 600 m - dzieci starsze z roczników 2011 - 2012.

            Zapisy - https://chronotex.pl/opis-zawodow/?id_zawodow=773

            Zapisy do biegów dzieci w dniu imprezy.

            Bieg będzie połączony z piknikiem, na którym będą liczne atrakcje, dlatego zapraszamy całe rodziny do wspólnego świętowania na sportowo!

        • Baśń Marii Konopnickiej na scenie Domu Ludowego
          • Baśń Marii Konopnickiej na scenie Domu Ludowego

          • W czwartkowe przedpołudnie 21-go kwietnia sala Domu Ludowego w Maszkienicach zapełniła się po brzegi. Stało się to za sprawą dyrektora Dębińskiego Centrum Kultury pana Łukasza Przybyło, który zaprosił przedszkolaki oraz uczniów klas I-V na spektakl oparty na motywach baśni Marii Konopnickiej pt. „O krasnoludkach i o sierotce Marysi”. Na scenie wystąpili aktorzy Teatru Nie Teraz działającego od kilku lat w tutejszej instytucji. Tym razem zaprezentowano sztukę dla dzieci, a powstała ona we współpracy z Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu. Dzieciom bardzo podobał się spektakl, szczególnie za sprawą humoru obecnego w dialogach oraz dzięki barwnym kostiumom i lalkom teatralnym. Chociaż baśń powstała 126 lat temu, jej wartości takie jak: szacunek do pracy, uczciwość, wzajemna pomoc i  patriotyzm są nadal aktualne. Spotkanie zakończyło się warsztatami aktorskimi, które poprowadził dyrektor teatru odpowiedzialny za adaptację i reżyserię, pan Tomasz Antoni Żak.

            Dziękujemy za zaproszenie!

        • Najlepsi z ortografii
          • Najlepsi z ortografii

          • Na początku kwietnia odbył się szkolny konkurs ortograficzny dla klas: IV-VIII. w którym wzięło udział 28 uczniów. Uczestnicy turnieju pisali dyktando najeżone trudnościami ortograficznymi oraz rozwiązywali test sprawdzający znajomość zasad ortografii. W kategorii klas IV-V zwyciężyła Milena Wesołowska, drugą lokatę zajęła Aleksandra Kukla, a miejsce trzecie zdobyła Amelia Piwowarska. W kategorii klas starszych pierwsze miejsce wywalczyła Martyna Kralka, drugie Maja Wołek, zaś trzecie Weronika Błańska.

            Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział, a laureatom gratulujemy sukcesu i życzymy powodzenia w eliminacjach gminnych.

        • Drodzy uczniowie i rodzice !!!
          • Drodzy uczniowie i rodzice !!!

          • Nasza szkoła przystąpiła do projektu  “Wszystkie dzieci zbierają elektrośmieci”.
            Celem akcji jest podniesienie świadomości ekologicznej wśród dzieci i młodzieży, oraz zwrócenie uwagi na prawidłowe zagospodarowanie odpadami.

            W zamian za przyniesiony zużyty sprzęt elektroniczny i elektryczny szkoła otrzyma   bon, który wykorzysta na nagrody rzeczowe w postaci sprzętu sportowego lub materiałów biurowych. Jedynym warunkiem jest mobilizacja do działania, porządki domowe i chęci!

            Do akcji szkolnej mogą przyłączyć się również firmy i instytucje, które oddadzą zużyty

            sprzęt na rzecz wybranej szkoły. 

            ,,Im więcej sprzętu uzbieramy, tym wyższy bon otrzymamy!!!’’

             

             Termin Akcji: 22.04.22 r. -11.05.2022 r.

             

            Miejsce Akcji: obok sali gimnastycznej

             

            Operatorem Akcji jest Green Office Ecologic Spółka z o.o. 

            Siedziba Spółki - Warszawa 00-074, ul. Trębacka 4

            Kontakt telefoniczny: 669-482-511 ;  83 341 75 94 wew. 23;  w godz. 8:00 - 16:00

            e-mail: eko.szkoly@greenoffice.co / www.dzieci-zbieraja-elektrosmieci.pl

             

            ZBIERAMY: KOMPUTERY, DRUKARKI, MONITORY, TELEFONY, SPRZĘT RTV I AGD, BATERIE, AKUMULATORY, KABLE, TUSZE ATRAMENTOWE, ITP

            NIE ODBIERAMY TONERÓW  I ŚWIETLÓWEK

        • Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka
          • Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka

          • Od 2020 r. działa darmowy, całodobowy Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka 800 12 12 12 oraz specjalny czat internetowy czat.brpd.gov.pl, gdzie dzieci i młodzież mogą porozmawiać o swoich problemach, doświadczanych trudnościach, a także wspólnie ze specjalistami zastanowić się nad rozwiązaniami i sposobami radzenia sobie z kryzysem.Telefon i czat zapewniają młodym ludziom bezpieczną przestrzeń, w której wysłuchiwani i mogą bez obaw, nawet anonimowo, przedstawić swoją perspektywę sytuacji, w jakiej się znaleźli. Nasi specjaliści umożliwiają także włączanie rodzin dzieci lub szkoły w proces koniecznych zmian. Ponadto z uwagi na obecną sytuację w Ukrainie i przyjęcie do szkół dzieci i młodzieży ukraińskiej uruchomiono w ramach Dziecięcego Telefonu Zaufania dyżury psychologów w języku ukraińskim i rosyjskim. Przebywający na terenie Polski małoletni z Ukrainy wymagają specjalnych oddziaływań psychologicznych, a także wsparcia informacyjnego, które dzięki dyżurowi psychologa biegle mówiącego w ich ojczystym języku w stanie otrzymać. Lista dyżurów telefonicznych skierowanych dla dzieci i młodzieży z Ukrainy znajduje się na stronie: www.brpd.gov.pl. Kwietniowe dyżury psychologa w języku ukraińskim i rosyjskim:

            19.04 – godz. 8-15

            20.04 – godz. 8-14

            20.04 – godz. 14-22

            21.04 – godz. 8-14

            21.04 – godz. 15-22

            26.04 – godz. 9-14

            27.04 – godz. 9-14

            27.04 – godz. 14-22

            28.04 – godz. 15-22

            Także w każdy poniedziałek w godzinach od 18 do 20 dyżuruje prawnik specjalizujący się w prawach uchodźców i cudzoziemców.

        • Wyniki konkursu na Kartkę Wielkanocną
          • Wyniki konkursu na Kartkę Wielkanocną

          • Z radością przedstawiamy wyniki Szkolnego  konkursu plastycznego na Kartkę Wielkanocną.

            • Miejsce I: Leon Wróbel
            • Miejsce II: Wiktoria Lewandowska, Róża Jeziorek
            • Miejsce III: Lena Śledź, Ksawery Pałucki.

            Wszystkim uczestnikom konkursu  serdecznie gratulujemy.

        • Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci
          • Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci

          • H. Ch. Andersena kochają wszystkie dzieci, a nawet dorośli. 2 kwietnia jest okazją do uczczenia nie tylko urodzin sławnego baśniopisarza, ale także do świętowania Dnia Książki dla Dzieci. Z tej okazji najmłodsi zostali zaproszeni do biblioteki szkolnej, odświętnie przystrojonej w girlandy kwiatów i wystawki książek. Przedszkolaki poznali fragmenty baśni: „Ole Zmruż-Oczko” i „Świniopas”, a pierwszoklasiści uczestniczyli w zabawach związanych z Brzydkim Kaczątkiem. Dodatkowe atrakcje zapewniły dziewczynki z klasy IV, które przygotowały baśniowe stroje, zagadki oraz słodki poczęstunek.

        • Spotkanie z Patronem Roku 2022
          • Spotkanie z Patronem Roku 2022

          • Uczniowie klasy IV uczestniczyli w ciekawych zajęciach w Bibliotece Publicznej w Maszkienicach. Spotkanie było okazją do obejrzenia wystawy rycin i narzędzi pracy z czasów Ignacego Łukasiewicza, który „rozświetlił” nasz świat.  Pani Małgorzata Derus barwnie opowiadała o życiu polskiego farmaceuty i okolicznościach wynalezienia nafty, co przyczyniło się do rozwoju przemysłu.

            Dziękujemy za zaproszenie!

        • Patriotyczny projekt klasy III
          • Patriotyczny projekt klasy III

          • „Wędrówki bliższe i dalsze-wirtualne podróże” to tytuł projektu trzecioklasistów. W jego realizację włączyła się biblioteka szkolna, która zaprosiła uczniów do udziału w zajęciach poszerzających wiedzę na temat najbliższej okolicy. Lekcję wzbogaciła prezentacja multimedialna na temat historii zabytków gminy Dębno, a w szczególności Maszkienic. Zajęcia były doskonałą okazją do poszerzenia wiedzy o początkach nauczania w naszej wsi oraz przypomnienia wiadomości o patronie szkoły - profesorze Franciszku Bujaku. Największym zainteresowaniem cieszyła się najstarsza szkolna kronika, stare fotografie przedstawiające mieszkańców wsi i ich zajęcia oraz bezcenne listy żony profesora i członków polonijnego Klubu Maszkienice z Chicago, zaangażowanego w powstanie budynku obecnej szkoły. Uczniowie z wielkim zainteresowaniem słuchali opowiadania pani bibliotekarki o warunkach życia ludności wiejskiej w XIX-wiecznej Polsce.

        • Wycieczka do Krakowa
          • Wycieczka do Krakowa

          • 1 kwietnia 2022r. uczniowie klasy IV i V wyruszyli na wycieczkę do Krakowa. Pierwszym punktem programu był spektakl pt. „Przygody Tomka Sawyera” w teatrze Groteska. Wybór repertuaru okazał się strzałem w dziesiątkę, ponieważ przedstawienie spotkało się z aplauzem publiczności. Uczniowie siedzieli jak zaczarowani i z wielkim zainteresowaniem śledzili niesamowite, często mrożące krew w żyłach sceny.  Niekiedy rozlegały się salwy spontanicznego śmiechu wywołane zabawnymi sytuacjami i humorystycznymi dialogami. Scenografia, stroje i doskonała muzyka dopełniły całości. Uczniowie opuścili salę z przekonaniem, że dobro i prawda zawsze zwyciężają, a dzięki przyjaźni łatwiej pokonywać trudności. Mimo śnieżnej pogody bez ociągania pomaszerowali uliczkami Rynku Głównego, by z zainteresowaniem słuchać barwnych opowieści pani przewodnik o historii krakowskich zabytków: Kościoła Mariackiego, ołtarza Wita Stwosza i Katedry Wawelskiej z monumentalnym Dzwonem Zygmunta. Insygnia władzy królewskiej, szaty królów oraz cenne eksponaty wywarły na zwiedzających niemałe wrażenie. Wycieczkowicze w ciszy i skupieniu zeszli do podziemi, gdzie spoczywają polscy królowie i ich rodziny, wielcy politycy i patrioci. Wyjazd do Krakowa był wspaniałą lekcją historii i języka polskiego, dlatego wszyscy uznali, że nasze królewskie miasto należy jeszcze nieraz odwiedzić.