Czytamy dla Ojczyzny
10 maja 2018r. odbył się Szkolny Konkurs Pięknego Czytania, który w tym roku ze względu na 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości zatytułowano: „Słowem Ojczyzna”. W związku z tym uczestnicy czytali fragmenty książek mówiących o historii Polski, jej legendarnej przeszłości oraz o Polakach zasłużonych dla naszej ojczyzny. Jury w składzie: pani Agnieszka Witek – kierownik Biblioteki Publicznej w Maszkienicach, pani Katarzyna Barnacka reprezentująca Grono Pedagogiczne oraz pani Barbara Bujak – przedstawicielka Rady Rodziców – oceniało płynność i tempo czytania, artykulację głosek, dykcję, odpowiednie tempo, kontakt z odbiorcą oraz ogólny wyraz artystyczny.
W kategorii klas I-III najpiękniej czytał Krystian Chamielec z kl. IIIa, II miejsce zajęła Zofia Witek z kl. IIIb, natomiast trzecią lokatę zdobyła Agata Kądziołka z kl. IIIa. Wyróżnienia przyznano Bartoszowi Rusinowi oraz Karolinie Machaj – uczniom kl. IIIa.
W kategorii klas starszych zwyciężyła Justyna Wasyłek z kl. V, drugie miejsce zajęła Julia Turlej z kl. VII, natomiast trzecią nagrodę odebrała Nikola Rojek z kl. VII. Paulinie Rusin z kl. V przyznano wyróżnienie. Laureatom serdecznie gratulujemy. Dziękujemy również wszystkim uczestnikom za udział w konkursie i zapraszamy za rok!
Joanna Janik - koordynatorka konkursu
Majowa Konstytucja
30. kwietnia uczciliśmy 227. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Piątoklasiści przenieśli publiczność w czasy Stanisława Augusta Poniatowskiego, kiedy Polska traciła swoją suwerenność. W formie magazynu wiadomości telewizyjnych przybliżyli młodym widzom atmosferę obrad sejmowych oraz treść i znaczenie Konstytucji, ustawy rządowej będącej próbą wyjścia z kryzysu politycznego i państwowego Polski. Przedstawienie wzbogaciła prezentacja multimedialna, piosenki patriotyczne oraz wiersze o naszej ojczyźnie.
Konkurs o tytuł Mistrza Ortografii Gminy Dębno rozstrzygnięty
26. kwietnia 2018r. uczniowie klas IV-VI walczyli po raz dwudziesty trzeci o zwycięstwo w Gminnym Konkursie Ortograficznym, który odbył się w Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Maszkienicach przy współpracy z Dębińskim Centrum Kultury. Uczestnicy wykazali się nie lada umiejętnościami z dziedziny ortografii, musieli bowiem napisać trudne dyktando na temat charakterystycznych cech krajobrazu naszej ojczyzny oraz polskiego folkloru. W drugiej części należało rozwiązać test sprawdzający m.in. stopień opanowania zasad pisowni oraz umiejętności językowe. Nad prawidłowym przebiegiem konkursu czuwała polonistka Joanna Janik.
Do zmagań o tytuł Mistrza Ortografii przystąpili uczniowie z siedmiu szkół gminy Dębno. Zwycięstwo wywalczył Michał Bojdo z PSP w Jaworsku (opiekun Krystyna Chamioło), na drugim miejscu uplasowała się Aleksandra Serafin z PSP w Woli Dębińskiej (opiekun Zuzanna Jarek ), trzecie miejsce zdobyła Magdalena Bojdo z PSP w Jaworsku. Wyróżnienie przyznano Weronice Łazarz z PSP w Porąbce Uszewskiej (opiekun Jolanta Polak). Laureaci oraz uczestnicy konkursu odebrali pamiątkowe dyplomy i nagrody ufundowane przez Dębińskie Centrum Kultury, które wręczył obecny na uroczystości dyrektor Włodzimierz Gurgul. Organizatorzy składają podziękowania uczniom oraz ich opiekunom za udział w konkursie, życząc kolejnych sukcesów w zgłębianiu tajników polskiej ortografii.
Rajd do Melsztyna
25 kwietnia już po raz kolejny odbył się rajd pieszy do Melsztyna. W rajdzie uczestniczyli uczniowie klas V, VI i VII. Pogoda była idealna na dłuższą pieszą wędrówkę. Trasa rajdu przebiegała niebieskim szlakiem, który jest jednym z najbardziej malowniczych szlaków na terenie naszej gminy. Uczniowie wraz z opiekunami wyruszyli o godz. 8.00 spod szkoły w Maszkienicach. Pierwszy postój był pod zamkiem w Dębnie. Następnie droga wiodła poprzez pięknie kwitnące sady owocowe, lasy w Łysej Górze aż do wzniesień w Jaworsku i Gwoźdźcu, skąd roztaczała się rewelacyjna panorama okolicy. Po dojściu do miejscowości Olszyny, przyszedł czas na dłuższy odpoczynek w restauracji „Victoria”. Potem uczniowie podjechali busem pod ruiny zamku w Melsztynie, który jest punktem docelowym rajdu. O godz. 16.00 zmęczona, ale zadowolona grupa wróciła busem do Maszkienic.
Rosyjska rewia na lodzie
23 kwietnia uczniowie klas: III –VII oglądali barwny spektakl na lodowisku Cracovii. Rewia na Lodzie pt. „Królowa Śniegu” w wykonaniu rosyjskich artystów zachwyciła widzów. Największą uwagę przykuwały przepiękne stroje, gra świateł, oryginalne układy taneczne oraz akrobacje na lodzie w wykonaniu nawet kilkuletnich dzieci. Nietypowa adaptacja baśni Andersena wszystkim uczniom bardzo się podobała.
Spotkanie z podróżnikiem
17 kwietnia w naszej szkole odbyło się spotkanie z podróżnikiem. Tym razem pan Marcin opowiadał o Egipcie, kulturze, tradycjach i obyczajach mieszkańców tego egzotycznego kraju. Szczególne zainteresowanie wzbudziły ciekawostki na temat roślin, zwierząt, zabytków oraz dawnych egipskich wierzeń. Była to niezwykle interesująca lekcja przyrody.
Spotkanie z poezją pani Anny Gaudnik
12 kwietnia uczniowie klas: V i VI uczestniczyli w spotkaniu z poezją pani Anny Gaudnik, które tym razem odbyło się w Bibliotece Publicznej w Maszkienicach. Poetka w niezwykle wzruszający sposób czytała swoje wiersze i opowiadała o okolicznościach ich powstania. Młodzież z uwagą słuchała poetyckich słów, rozpoznawała środki artystyczne w nich zawarte oraz odczytywała na głos wybrane fragmenty tekstów. Poezja pani Ani ujawnia wielką wrażliwość na człowieka i otaczający świat, dzięki czemu pokazuje czytelnikowi piękno przyrody i skłania do refleksji. Po spotkaniu uczniowie zobowiązali się spróbować własnych sił w dziedzinie tworzenia poezji. Słowa podziękowania za wzruszającą lekcję kierujemy pod adresem pani Gaudnik oraz kierownik biblioteki - pani Agnieszki Witek.
Najlepszy Matematyk Gminy Dębno
Już po raz kolejny uczniowie naszej szkoły walczyli o Tytuł Najlepszego Matematyka Gminy Dębno. Konkurs składał się z dwóch części. Pierwsza polegała na rozwiązaniu testu, a druga na rozwiązaniu tzw. równań zapałczanych. Obie części dostarczyły wszystkim uczestnikom i ich opiekunom wielu emocji. Wszystkim uczestnikom gratulujemy, a Nikoli i Radkowi szczególnie.
Święto Szkoły
22 marca 2018r. obchodziliśmy Święto Szkoły. Uroczystość rozpoczęła się mszą św. w intencji profesora Franciszka Bujaka w 65. rocznicę śmierci. Druga część obchodów odbyła się na sali gimnastycznej ZSP w Maszkienicach. Wśród licznie zgromadzonej publiczności znaleźli się przedszkolaki, uczniowie, nauczyciele, rodzice i dziadkowie. Projekcja filmu przygotowanego przez Patryka Widło - ucznia klasy V przypomniała zebranym biografię Patrona naszej szkoły, który wspomagał uzdolnioną młodzież, ponieważ pragnął, aby młodzi ludzie w przyszłości pracowali dla swojej „małej Ojczyzny”. Kultywując tę tradycję, uczniowie i przedszkolaki wzięli udział w Szkolnym Festiwalu Talentów. Dzięki temu mogli się pochwalić swoimi osiągnięciami w dziedzinie tańca, śpiewu, teatru, recytacji oraz sportu. Uroczystość zakończyła się wystąpieniem pani dyrektor, która gorąco zachęcała uczniów do pracy nad sobą i rozwijaniem pasji. Wszystkim występującym oraz zaangażowanym w przygotowanie festiwalu organizatorzy składają serdeczne podziękowania.
Szkolny Konkurs Ortograficzny
6 marca 2018 r. w Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Maszkienicach odbył się Szkolny Konkurs Ortograficzny. Uczniowie klas trzecich mieli do napisania bardzo trudne dyktando. Reprezentanci klas starszych oprócz dyktanda, musieli również rozwiązać wymagający test ortograficzny. Wszyscy uczestnicy znakomicie sobie poradzili. Wśród najmłodszych najlepsza okazała się Agata Kądziołka. Drugie miejsce zajął Jan Wilk, zaś trzecie Joanna Niemiec. W kategorii klas IV – VI najlepszy wynik uzyskała Aleksandra Machaj, drugi był Patryk Widło, zaś trzecie miejsce zajęła Eliza Jeziorek. Laureatami wśród uczniów klasy siódmej zostali: I miejsce – Natalia Miernikowska, II – Radosław Curyło, III – Martyna Dudek. Zwycięzcy otrzymali dyplomy i nagrody książkowe. Już niebawem laureaci pierwszych miejsc reprezentować będą szkołę w konkursach gminnych. Serdecznie gratulujemy!
Grupa wsparcia dla rodziców
- Ośrodek Interwencji Kryzysowej przy Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Brzesku informuje, iż w miesiącu marcu 2018 r. rusza grupa wsparcia dla rodziców. Spotkania odbywać się będą cyklicznie w każdy drugi czwartek miesiąca w godz. 16.00 -18.00. Pierwsze spotkanie planuje się na 08 marca 2018 r.
Miejsce spotkań: Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Brzesku, ul. Piastowska 2B parter, pok. nr 15, tel. 14/66-300-31.
Informacji udzielają pani Marta Knapińska i pani Aneta Rzepa.
Konkurs Blog Roku Young
Blog Roku Young 2019 to bezpłatny konkurs, adresowany do uczniów klas szkół podstawowych i gimnazjów, których zadaniem będzie regularne prowadzenie dziennika internetowego. Dodawane przez młodzież autorskie wpisy będą oceniane w określonych kategoriach.
Celem konkursu jest rozbudzanie wśród młodzieży twórczych umiejętności oraz sprawne wykorzystanie Internetu i możliwości promocji własnej twórczości, jakie daje sieć. Pragniemy promować poprawną polszczyznę, kreatywne pisanie oraz kulturę czytelniczą wśród młodego pokolenia przy pomocy nowoczesnych technik komunikowania.
Harmonogram I edycji konkursu „Blog Roku Young”:
Od 7.03.2018 do 27.03.2018 – zgłoszenie uczestnictwa w konkursie
Od 30.03.2018 do 10.06.2018 – I etap konkursu
Od września 2018 do grudnia 2018 – II etap konkursu
Od stycznia 2019 do marca 2019 – III etap konkursu
Od marca 2019 do maja 2019 – IV etap konkursu
Czerwiec 2019 – ogłoszenie zwycięzcy, wręczenie nagród zwycięzcy i finalistom konkursu.Dodatkowe informacje:
Zgłoszenie uczestnictwa w konkursie odbywa się z poziomu strony konkursowej (zakładka „KONKURSY”) dostępnej na stronie www.bloggujemy.pl poprzez formularz aplikacyjny.
Oficjalna uroczystość przedstawienia zdobywcy tytułu Blogu Roku Young 2019 oraz wręczenie nagród nastąpi w Warszawie podczas Gali Explorery w czerwcu 2019 roku. Mamy nadzieję, że wydarzenie odbędzie się w obecności uczniów (laureatów konkursu), nauczycieli, dyrektorów szkół, organizatorów konkursu, władz oświatowych oraz przedstawicieli prasy lokalnej i sponsorów.
Regulamin konkursu dostępny jest pod adresem: http://bloggujemy.pl/dlauczniow.php. Wszelkie pytania prosimy kierować na adres mailowy: agnieszka.kolyszko@communicus.pl.
Wieczór z Książką
W czwartkowy wieczór 8. lutego biblioteka Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Maszkienicach zamieniła się w niezwykłą krainę słodyczy, w której czytano fragmenty książki popularnego brytyjskiego pisarza Roalda Dahla pt. „Charlie i fabryka czekolady”. Akcja propagująca czytelnictwo odbyła się już po raz trzeci i jak zawsze przyciągnęła sporą publiczność. Za przygotowanie uroczystości odpowiedzialna była opiekunka szkolnej biblioteki Joanna Janik współpracująca z nauczycielami: Katarzyną Barnacką i Anną Rudek. Niezwykły nastrój wieczoru stworzyły dekoracje przygotowane pod kierunkiem pani Karoliny Sobol. Honorowy patronat nad akcją objął Wójt Gminy Dębno pan Wiesław Kozłowski, który przykuł uwagę słuchaczy barwnym opisem czekoladowych wynalazków. Wśród czytających znaleźli się także pan Piotr Matura – przewodniczący Rady Gminy Dębno, pan Karol Piwowarski – sołtys Maszkienic, pani Dorota Batko - dyrektor ZSP w Maszkienicach, pani Danuta Łazarz – zastępca dyrektora DCK ds. bibliotek, pani Agnieszka Witek– kierownik Biblioteki Publicznej w Maszkienicach, pani Alicja Koźmińska- kierownik Biblioteki Pedagogicznej w Brzesku, pan Robert Gąsiorek – redaktor Gazety Krakowskiej, Damian Zgraja – brzeski youtuber, rodzice, nauczyciele oraz uczniowie. Urozmaiceniem akcji była projekcja fragmentów filmowej adaptacji książki oraz filmiku o pisarzu autorstwa Patryka Widło z kl. V. Scenka z udziałem książkowych postaci oraz występ raperów zachęcających do czytania książek wywołały salwy śmiechu. Wśród najwytrwalszych w finale Wieczoru z Książką rozlosowano 5 Złotych Kuponów. Nie zabrakło także czekoladowych słodkości i pączków. Organizatorzy składają podziękowania panu Wiesławowi Kozłowskiemu oraz panu Piotrowi Maturze za podarowanie książek do szkolnej biblioteki, a także rodzicom i uczniom za pomoc w przygotowaniu akcji i liczny udział w uroczystości. Zapraszamy za rok!
Jasełka i Dzień Seniora
Jasełkowe kolędowanie stało się tradycją szkoły. W tym roku uroczystość odbyła się w niedzielę 7. stycznia i zgromadziła szerokie grono odbiorców. Oprócz mieszkańców wsi na publiczności zasiedli wójt gminy Dębno Wiesław Kozłowski, sołtys Maszkienic Karol Piwowarski, radni: Celina Wróbel i Michał Gruszkowski, prezes Towarzystwa Domu Ludowego Jan Kita , dyrektor DCK Włodzimierz Gurgul, naczelnik OSP Maszkienice Janusz Miśkowicz, ksiądz proboszcz Grzegorz Nowak oraz ksiądz senior Edward Bryła. Gości przywitała dyrektor szkoły pani Dorota Batko, następnie głos zabrał pan wójt, który złożył wszystkim zgromadzonym życzenia noworoczne.
Część artystyczną rozpoczął występ dzieci z oddziału zerowego i pierwszoklasistów. Dzieci zaprezentowały tańce ludowe przygotowane pod kierunkiem pana Janusza Cierlika. Widzowie obejrzeli także jasełka w wykonaniu uczniów klas: III –VII, które wyreżyserowały panie: Joanna Janik, Magdalena Smoleń i Magdalena Drużkowska. Przygotowaniem wokalistów kierowała pani Elżbieta Rega, scenografię wykonała pani Karolina Sobol, a sprzętem nagłaśniającym zajął się pan Tomasz Świerczek. Młodzi artyści poprzez taniec i ruch sceniczny przedstawili wzruszającą wizję zwiastowania i narodzenia Pana Jezusa. W spektaklu nie zabrakło też akcentów nawiązujących do współczesności, takich jak: pośpiech, przedświąteczne zakupy, zagubienie człowieka w materialistycznym świecie. W inscenizacji widzowie usłyszeli nastrojowe pastorałki i kolędy, a całość zakończył radosny korowód jasełkowych postaci. W finale części artystycznej wystąpił zespół ludowy Maszkieniczanie, który w humorystycznej scence z tańcem, śpiewem i turoniem powitał Nowy Rok.
Uroczystość zakończyła się spotkaniem opłatkowym dla Seniorów, przygotowanym przez Radę Rodziców oraz parafialny Oddział Caritas. Składanie życzeń, ciepły posiłek oraz wspólne kolędowanie przy dźwiękach kapeli ludowej stworzyły miły klimat tego wyjątkowego święta.
Święta poezją malowane
21. grudnia bibliotekę szkolną odwiedziła pani Anna Gaudnik, farmaceutka z Brzeska o artystycznej duszy, która czytała swoje wiersze zainspirowane wspomnieniami świąt z dzieciństwa oraz pięknem zimowej przyrody. Poetyckie słowa przemawiały do dzieci w sposób szczególny poprzez wyjątkowe obrazy namalowane przez panią Anię. Dzieciakom bardzo podobały się zdjęcia misternie ozdabianych lukrem pierniczków oraz magiczne fotografie topniejącego śniegu i lodu. Dziękujemy pani Ani za jej poetyckie spojrzenie na świat i umiejętne podglądanie przyrody. Podziwiamy ją za pasje, na które znajduje czas pomimo pracy zawodowej.
Niech kolęduje z nami cały świat...
22 grudnia 2017 r. w Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Maszkienicach odbył się XVI Szkolny Konkurs Kolęd pod hasłem Niech kolęduje z nami cały świat… zorganizowany przez Karolinę Sobol i Magdalenę Smoleń. W rywalizacji wzięło udział 13 uczniów klas I – VII oraz 4 przedszkolaków. Jury w składzie: Agnieszka Jeziorek, Katarzyna Barnacka, Julia Pabijan oraz Marlena Wielgosz wyłoniło zwycięzców w trzech kategoriach wiekowych. W najmłodszej grupie wiekowej komisja konkursowa postanowiła wyróżnić wszystkich wykonawców. Laureatką I miejsca w kategorii klas I - III została Magdalena Chrapusta. Na drugim miejscu uplasowały się ex aequo Karolina Machaj i Zofia Witek, zaś na trzecim Lillianna Rzucidło. Wyróżniono Angelinę Grocholę. W kategorii klas IV – VII pierwsze miejsce zajęła Julia Kula, II – Paulina Rusin, natomiast III Justyna Wasyłek. Ponadto wyróżniono Weronikę Błańską oraz Emilię Kubalę. Zwycięzcy otrzymali dyplomy i nagrody ufundowane przez Radę Rodziców. Laureaci pierwszych miejsc z wszystkich kategorii wiekowych reprezentować będą szkołę w Gminnym Konkursie kolęd i pastorałek bożonarodzeniowych w Łysej Górze. Wykonawcy sięgnęli po piękne, tradycyjne kolędy jak również po ciekawe, współczesne pastorałki. Poziom tegorocznego konkursu był bardzo wysoki. Uroczystość zakończyły życzenia oraz wspólne kolędowanie.
Gminny Konkurs Plastyczny Dobry klimat w szkole
ZSP w Maszkienicach był koordynatorem konkursu plastycznego Dobry klimat w szkole, który został przeprowadzony w ramach projektu Bezpieczna +. Celem konkursu było budowanie przyjaznego środowiska szklonego, propagowanie zasad tolerancji oraz szacunku wobec rówieśników, wpajanie postaw empatii jak również rozwijanie i doskonalenie umiejętności plastycznych wśród uczniów. Prace plastyczne zostały nadesłane ze szkół z terenu gminy Dębno. Najlepsze prace zostały wykorzystane do publikacji kalendarza ściennego. Ogłoszenie wyników nastąpiło 20.12.2017r w budynku Gminy Dębno a laureaci otrzymali pamiątkowe kalendarze. Wśród autorów prac znaleźli się:
PSP Sufczyn: Karolina Mól, Klaudia Kubala, Amelia Nosal; opiekun: mgr m. Wiśniowska – Robak
ZSP Dębno: Otylia Styrna, Kinga Gurgul, Artur Ciemięga; opiekun: mgr B. Lipińska
PSP Wola Debińska: Weronika Płaneta, Grzegorz Chmielowiec, Gabriela Chmielowiec, Melania Marzec; opiekun: mgr B. Faron
ZSP Maszkienice: Julia Kula, Paweł Zych, Patryk Matug, Julia Turlej; opiekun mgr K. Sobol.
Podsumowanie projektu „Bezpieczna +”
Grupa teatralna z klasy V podczas uroczystego podsumowania projektu „Bezpieczna +” w ZS w Sufczynie zaprezentowała przedstawienie pt. „Nie dla agresji”, które przygotowała pod kierunkiem pani Joanny Janik. Spektakl poruszał problem cyberprzemocy oraz wskazywał na negatywne skutki agresywnych zachowań wśród dzieci i młodzieży. Młodzi artyści za udział w Gminnym Przeglądzie Teatralnym otrzymali wyróżnienie, a Eliza Jeziorek występująca w roli Agresji, odebrała I nagrodę za najlepszą aktorkę. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Konkurs Recytatorski poezji Józefa Barana
7 grudnia 2017 r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Borzęcinie odbył się XII Regionalny Turniej Recytatorski Poezji Józefa Barana. Naszą szkołę reprezentował w tym konkursie uczeń klasy VII Paweł Zych. Komisja konkursowa, w której zasiadali m. in. poeta Józef Baran oraz prof. Marek Karwala, wysłuchała dwóch wierszy w wykonaniu Pawła: „Wyścig” oraz „Dopóki jeszcze”. Uczeń naszej szkoły zakwalifikował się do finału konkursu. Miał również okazję porozmawiać z obchodzącym w tym roku 50-lecie pracy twórczej poetą, a także otrzymał pamiątkowe wydanie wierszy Józefa Barana z autografem pisarza.
Archiwum Aktualności
- Kwiecień 2025
- Marzec 2025
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Lipiec 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Wszystkie