• SZKOLNY KONKURS PIĘKNEGO CZYTANIA
          • SZKOLNY KONKURS PIĘKNEGO CZYTANIA

          • 21 kwietnia 2023r. odbył się konkurs o tytuł Mistrza Pięknego Czytania, w którym uczestniczyło 19 uczniów z klas: I-VIII. Konkurs odbył się z okazji Międzynarodowego Dnia Książki w ramach realizacji zadań Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.  Uczniowie zostali ocenieni w dwóch kategoriach wiekowych przez jury w składzie: pani Katarzyna Barnacka - przedstawicielka Grona Pedagogicznego, panie: Barbara Grochola i Agata Chrząszcz reprezentujące Radę Rodziców oraz Angelina Grochola – Samorząd Uczniowski. Komisja wzięła pod uwagę płynność czytania, dykcję, sposób interpretacji oraz dobór tekstu. Oto wyniki:

            Kategoria klas: I-III

            I miejsce: Karol Krawczyk

            II miejsce: Magdalena Zadróż

            III miejsce: Noah Drużkowski

             

            Kategoria klas: IV-VIII

            I miejsce: Magdalena Chrapusta

            II miejsce: Milena Wesołowska

            III miejsce: Zofia Witek

            Wyróżnienie: Lena Śledź

             

            Laureaci konkursu otrzymali dyplomy oraz nagrody książkowe ufundowane przez Radę Rodziców, a wszyscy uczestniczy słodycze oraz drobne upominki. Gratulujemy sukcesów i dziękujemy za udział w konkursie.

        • Dzień Ziemi
          • Dzień Ziemi

          • Z okazji Międzynarodowego Dnia Ziemi na świetlicy odbyły się zajęcia biblioteczne, podczas których poruszono problematykę zgubnego wpływu działalności człowieka na przyrodę oraz przypomniano zasady ochrony środowiska naturalnego. Dzieci poznały wybrane wiersze z książki Małgorzaty Strzałkowskiej pt. „Raj na Ziemi czyli Rady nie od parady II” oraz obejrzały film o ekologii z serii EduKredka. Zajęcia zakończyły się wspólnym wykonaniem prac plastycznych promujących ekologiczny tryb życia. Z kolei uczniowie klas starszych poruszali ten temat podczas zajęć z wychowawcami. W bibliotece przygotowano wystawkę książek popularyzujących treści ekologicze oraz wiedzę o przyrodzie Polski. Piątek 21 kwietnia był dniem zielonym w szkole, co miało symbolizować zbiorową odpowiedzialność za losy naszej planety.

        • Wycieczka klas ósmych
          • Wycieczka klas ósmych

          • W dniach 13 i 14 kwietnia 2023 r. uczniowie klas ósmych wyjechali na wycieczkę szkolną do kopalni soli w Bochni. Zanim dotarli na miejsce, czekały ich ciekawe wydarzenia. Uczestnicy wyjazdu obejrzeli film "Dungeons and Dragons" w kinie Planeta w Brzesku oraz rywalizowali w grach zespołowych w kręgle i bilard. Po przyjeździe do Bochni, uczniowie zjechali windami górniczymi w głąb kopalni, a po pokonaniu pieszo ponad trzystu schodów, wyruszyli  trasą turystyczną na zwiedzanie kopalni. Dzięki ciekawej narracji przewodnika i licznym efektom multimedialnym, uczniowie mieli okazję dobrze poznać historię najstarszej w Polsce kopalni soli. Po zakończeniu zwiedzania, czekały na uczestników wycieczki kolejne atrakcje, m. in. gry i zabawy sportowe oraz dyskoteka. Noc spędzili w komorze Ważyn. Wycieczka zakończyła się następnego dnia. Po wyjeździe na powierzchnię, nieco zmęczeni, ale zadowoleni ósmoklasiści, wrócili do domów.

        • Najlepszy Matematyk Gminy Dębno
          • Najlepszy Matematyk Gminy Dębno

          • Już po raz kolejny uczniowie naszej szkoły walczyli o Tytuł Najlepszego Matematyka Gminy Dębno. Jest nam szczególnie miło, gdyż w kategorii klas ósmych Adam Kukla wywalczył drugie miejsce, w kategorii klas piątych Nikodem Nowak zajął trzecie miejsce oraz w kategorii klas czwartych Lenka Wołek również zajęła trzecie miejsce. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

        • ŚWIĘTO SZKOŁY
          • ŚWIĘTO SZKOŁY

          • 22 marca z okazji Święta Szkoły odbył się Festiwal Talentów, którego idea nawiązuje do działalności Patrona - profesora Franciszka Bujaka. Życie naukowca było świadectwem ciężkiej, wytrwałej pracy, odważnego dążenia do realizacji własnych marzeń i życiowych celów, rozwijania talentów oraz wspierania ubogich w drodze do lepszego życia. Taka postawa profesora została przypomniana w przedstawieniu uczennic klasy V, które wystąpiły w roli dziennikarek. Zaproszeni do studia TVM goście wypowiadali się na temat Patrona szkoły oraz przypomnieli historię oświaty w Maszkienicach, począwszy od czasów zaborów tj. od połowy XIXw. Program, wzbogacony prezentacją starych fotografii szkoły, zakończył się  projekcją filmiku zrealizowanego z dziećmi, które wypowiadały się na temat talentów. W drugiej części uroczystości sceną zawładnęli mali artyści prezentujący swoje uzdolnienia: muzyczne, aktorskie, recytatorskie, taneczne i plastyczne. Duża ilość uczestników (55 uczniów i 36 przedszkolaków) zachwyciła licznie zgromadzoną publiczność, m.in rodziców i dziadków, a pani dyrektor podziękowała za wspaniałe występy, życząc wielu sukcesów w pracy nad rozwijaniem talentów. Następnie wręczono statuetki z logo Festiwalu wydrukowane w szkolnej pracowni informatycznej w technologii 3D, w ramach projektu „Laboratoria przyszłości”. Do podziękowań dołączyli się także rodzice, którzy nagrodzili uczestników słodkimi upominkami. Uczestnikom oraz organizatorom składamy podziękowania i zapraszamy za rok!

        • FINAŁ KONKURSU CZYTELNICZEGO
          • FINAŁ KONKURSU CZYTELNICZEGO

          • 9 marca 2023r. uczniowie klas ósmych uczestniczyli w Szkolnym Konkursie Czytelniczym sprawdzającym znajomość powieści Stefana Żeromskiego pt. „Syzyfowe prace”. Konkurs odbył się w ramach realizowanej innowacji polonistycznej: „W świecie lektur”, a jego organizacją zajęły się polonistki: Joanna Janik i Magdalena Smoleń. Spośród czternastu uczestników wyłoniono zwycięzców.

            I miejsce:  Joanna Niemiec

            II miejsce: Zofia Witek

            III miejsce:  Olga Zborowska

            Laureatki odebrały dyplomy oraz nagrody książkowe ufundowane przez Radę Rodziców.

             

             Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

        • Spotkanie z "BABKĄ OD HISTY"
          • Spotkanie z "BABKĄ OD HISTY"

          • W ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa dnia 27 stycznia 2023 uczniowie klas 8 Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Maszkienicach uczestniczyli w spotkaniu online z Agnieszką Jankowiak-Maik, autorką książki „Historia, której nie było”. Pisarka, znana jako blogerka „BABKA OD HISTY” jest przede wszystkim nauczycielką historii i w szerokim rozumieniu edukatorką historyczną, umiejętnie wykorzystującą nowoczesne media do popularyzowania nauki o przeszłości. Jej dokonania zostały wielokrotnie docenione, m.in. dwukrotnie otrzymała Nagrodę Prezydenta Miasta Poznania a także wyróżnienie w konkursie Wielkopolski Nauczyciel Roku, a to tylko niektóre z jej tytułów.

            Pani Agnieszka Jankowiak-Maik jako autorka pasjonuje się odkrywaniem przed czytelnikami mniej znanych epizodów, których zrozumienie zmienia postrzeganie ważnych wydarzeń i procesów dziejowych. Zależy jej także na walce ze stereotypami i ukazywaniu prawd historycznych w sposób ukierunkowany na samodzielne wysnuwanie wniosków przez czytelników. Nic więc dziwnego, że spotkanie było dla młodzieży ciekawym doświadczeniem edukacyjnym i możliwości zmiany perspektywy. „Babka od histy” nie tylko poruszyła wiele ciekawych wątków wielowiekowej historii Polski, ale także wskazała uczniom inspirujące narzędzia cyfrowe pomocne w poznawaniu przeszłości. Bardzo serdecznie dziękujemy Pani Agnieszce Jankowiak-Maik za odwiedzenie naszej szkoły i życzymy następnych interesujących publikacji!

        • ELIMINACJE SZKOLNE  DO GMINNEGO KONKURSU ORTOGRAFICZNEGO
          • ELIMINACJE SZKOLNE DO GMINNEGO KONKURSU ORTOGRAFICZNEGO

          • 21.02.2023r. w Dniu Języka Ojczystego odbyły się eliminacje szkolne do konkursu          o tytuł Mistrza Ortografii Gminy Dębno, zorganizowane przez polonistki: Magdalenę Smoleń i Joannę Janik. Do zmagań przystąpiło 19 uczniów, którzy swoje umiejętności wykazali w dyktandzie oraz teście sprawdzającym m.in. znajomość zasad pisowni. Oto wyniki:

            Kategoria klas IV-VI

            I miejsce: Milena Wesołowska

            II miejsce: Aleksandra Kukla

            III miejsce: Amelia Piwowarska

            Kategoria klas VII-VIII

             I miejsce: Maja Wołek

            II miejsce: Zofia Witek

            III miejsce: Karolina Machaj

            Laureatki konkursu otrzymały dyplomy oraz nagrody książkowe ufundowane przez Radę Rodziców. Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział w konkursie, laureatkom  gratulujemy wspaniałych wyników i życzymy powodzenia w eliminacjach gminnych.

        • Wyniki rekrutacji
          • Wyniki rekrutacji

          • Wyniki rekrutacji do Publicznego Przedszkola oraz Publicznej Szkoły Podstawowej w Maszkienicachna rok szkolny 2023/2024

             

            1. Po przeanalizowaniu wniosków o przyjęcie do przedszkola na rok 2023/2024 Komisja Rekrutacyjna orzeka, co następuje:

            Wszystkie dzieci zostały przyjęte do Publicznego Przedszkola w Maszkienicach na rok 2023/2024.

             

             

            2. Po przeanalizowaniu wniosków o przyjęcie do szkoły podstawowej na rok 2023/2024 Komisja Rekrutacyjna orzeka, co następuje:

            Wszystkie dzieci zostały przyjęte do Publicznej Szkoły Podstawowej w Maszkienicach na rok 2023/2024.

             

             

            W terminie od 6 marca do 9 marca 2023 należy potwierdzić wolę przyjęciaw postaci pisemnego oświadczenia.

            Dokumenty należy składać w sekretariacie Szkoły.

             

            Dokumenty dostępne w zakładce -> Rekrutacja
            link poniżej

            https://zspmaszkienice.edupage.org/a/rekrutacja

        • Program Stypendialny Horyzonty
          • Program Stypendialny Horyzonty

          • Zgłoś się do Programu Stypendialnego Horyzonty
            i ucz się w wybranym liceum lub technikum w Polsce!

             

            Jeżeli osiągasz dobre wyniki w nauce, chcesz się dalej rozwijać i poznać przyjaciół na całe życie – zgłoś się do Programu Stypendialnego Horyzonty! To szansa na naukę w najciekawszych liceach i technikach w Polsce. Stypendium przyznawane jest na cały okres nauki w szkole średniej.

            • Pokrywamy pełne koszty zamieszkania w bursie, wyżywienia i biletów komunikacji miejskiej oraz częściowo szkolnych wycieczek. 
            • Organizujemy i finansujemy wakacje i ferie, podczas których uczymy się żeglować, pływać na desce, jeździć na nartach czy snowboardzie.
            • Wiemy, że znajomość języków obcych jest ważna, dlatego finansujemy naukę w szkole językowej i egzaminy certyfikujące.
            • Podchodzimy do stypendystów indywidualnie i wspieramy ich w rozwijaniu zainteresowań i pasji. Zapraszamy też do udziału w ciekawych warsztatach i projektach społecznych.
            • Nad stypendystami czuwa zespół Fundacji EFC oraz wykwalifikowani koordynatorzy pracujący w miastach, w których uczy się młodzież. W trudnych sytuacjach stypendyści nigdy nie są sami, mogą też liczyć na wsparcie naszych psychologów.

            Zapraszamy uczniów klas 8 szkół podstawowych, którzy mieszkają w miejscowościach do 30 tysięcy mieszkańców, a miesięczny dochód w rodzinie nie przekracza 1700 złotych netto na osobę. Średnia ocen nie jest kryterium udziału w Programie, jednak wyniki w nauce powinny wskazywać na możliwość dostania się do jednej ze szkół partnerskich Fundacji EFC.

            Poniżej lista szkół, z którymi współpracujemy w województwie małopolskim:

            • V Liceum Ogólnokształcące im. Augusta Witkowskiego w Krakowie
            • VIII Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie
            • Technikum Łączności Nr 14 w Zespole Szkół Łączności w Krakowie

            Rekrutacja startuje 15 lutego i trwa do 31 marca! Więcej informacji znajduje się na stronie internetowej Fundacji EFC: https://efc.edu.pl/programy/horyzonty, na Instagramie i TikToku: @stypendium_horyzonty.

            ***

            Fundacja EFC od 13 lat wspiera dzieci, młodzież i nauczycieli w równym dostępie do rzetelnej i jakościowej edukacji. Wzmacnia szkoły w tworzeniu przyjaznego środowiska do wszechstronnego rozwoju. Promuje postawy zaangażowania społecznego i filantropii. To jedna z największych fundacji rodzinnych w Polsce. Utworzona przez polskiego biznesmena  i filantropa – Andrzeja Czerneckiego, obecnie zarządzana jest przez jego synów – Igora i Andrzeja Czerneckich. 

            Do tej pory Program Stypendialny Horyzonty wsparł edukację blisko tysiąca uczniów i uczennic. Obecnie ponad 200 stypendystów i stypendystek uczy się w 18 szkołach średnich w całej Polsce.

            Program prowadzony jest w partnerstwie z Fundacją Rodziny Staraków.

        • Spotkanie z Babką od Histy
          • Spotkanie z Babką od Histy

          • W ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa  dnia 27 stycznia 2023 uczniowie klas 8 Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Maszkienicach uczestniczyli w spotkaniu online z Agnieszką Jankowiak-Maik, autorką książki „Historia, której nie było”. Pisarka, znana jako blogerka „BABKA OD HISTY” jest przede wszystkim nauczycielką historii i w szerokim rozumieniu edukatorką historyczną, umiejętnie wykorzystującą nowoczesne media do popularyzowania nauki o przeszłości. Jej dokonania zostały wielokrotnie docenione, m.in. dwukrotnie otrzymała Nagrodę Prezydenta Miasta Poznania a także wyróżnienie w konkursie Wielkopolski Nauczyciel Roku, a to tylko niektóre z jej tytułów.

            Pani Agnieszka Jankowiak-Maik jako autorka pasjonuje się odkrywaniem przed czytelnikami mniej znanych epizodów, których zrozumienie zmienia postrzeganie ważnych wydarzeń i procesów dziejowych. Zależy jej także na walce ze stereotypami i ukazywaniu prawd historycznych w sposób ukierunkowany na samodzielne wysnuwanie wniosków przez czytelników. Nic więc dziwnego, że spotkanie było dla młodzieży ciekawym doświadczeniem edukacyjnym i możliwości zmiany perspektywy. „Babka od histy” nie tylko poruszyła wiele ciekawych wątków wielowiekowej historii Polski, ale także wskazała uczniom inspirujące narzędzia cyfrowe pomocne w poznawaniu przeszłości. Bardzo serdecznie dziękujemy Pani Agnieszce Jankowiak-Maik za odwiedzenie naszej szkoły i życzymy następnych interesujących publikacji!

        • Rekrutacja
          • Rekrutacja

          • Bardzo prosimy o zapoznanie się z informacjami dotyczącymi rekrutacji do Publicznej Szkoły Podstawowej oraz Publicznego Przedszkola w Maszkienicach na rok szkolny 2023/2024. 

        • KONKURS CZYTELNICZY ROZSTRZYGNIĘTY!
          • KONKURS CZYTELNICZY ROZSTRZYGNIĘTY!

          • 19 stycznia 2023r. uczniowie klas: IV-VI uczestniczyli w Szkolnym Konkursie Czytelniczym pod hasłem: "W roli detektywa niezwykłe przygody się przeżywa" zorganizowanym przez bibliotekę szkolną. Najlepszą znajomością powieści detektywistycznej Adama Bahdaja pt. "Kapelusz za sto tysięcy" wykazali się uczniowie klasy V. Zwycięstwo wywalczyła Aleksandra Kukla, drugą lokatę zajął Wojciech Chrząszcz, a na trzecim miejscu uplasowali się ex aequo: Maja Nalepka i Nikodem Nowak. Laureaci otrzymali nagrody książkowe ufundowane przez Radę Rodziców oraz pamiątkowe dyplomy przygotowane przez panią Joannę Janik. Zwycięzcom gratulujemy, a wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział i życzymy wielu fantastycznych wrażeń podczas spotkań z książkami.

        • Wokół Świąt Bożego Narodzenia
          • Wokół Świąt Bożego Narodzenia

          • Od grudnia 2022r. do stycznia 2023r., realizowano w przedszkolu innowację pedagogiczną „Wokół Świąt Bożego Narodzenia”. Święta Bożego Narodzenia są dla wszystkich ludzi, a zwłaszcza dla dzieci, szczególnym przeżyciem. W każdej rodzinie dzieci przygotowują się do Świąt, również w naszym przedszkolu na zajęciach z religii, dzieci miały okazję zapoznać się w ciekawy sposób z tradycjami i zwyczajami świątecznymi. W galerii prezentujemy zdjęcia z zajęć grupowych w ramach innowacji:

            - Adwentowe oczekiwanie,

            - Ozdoby na choinkę-gipsowe aniołki,

            - Inscenizacja szopki z figurek,

            - Szopki krakowskie,

            - Kolędnicy misyjni – zabawa Czyj to strój?

        • Kolędnicy misyjni z Maszkienic
          • Kolędnicy misyjni z Maszkienic

          • W poniedziałek 26.12.2022 r., uczniowie naszej szkoły zaangażowali się w tradycyjną Kolędę Misyjną.  Hasłem tegorocznego kolędowania były słowa: „Mibu Ntuku Mitano”. Celem tej akcji była pomoc w realizacji projektów humanitarnych, edukacyjnych i ewangelizacyjnych, w których misjonarze proszą o wsparcie dla mieszkańców Afryki, Ameryki i Azji. Łącznie w tegoroczne dzieło kolędowe zaangażowało się 18 uczniów. Wszystkie dzieci ubrane były w barwne stroje - Azjatów, Afrykańczyków, Latynosów, nie zabrakło Maryi, Józefa, anioła i pasterzy. Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w przygotowanie kolędników misyjnych, szczególnie rodzicom za ich trud i poświęcenie. Zebrane ofiary do puszek zostały przekazane do Wydziału Misyjnego Kurii Diecezjalnej w Tarnowie. Wszystkim ofiarodawcom składamy serdeczne „Bóg zapłać”.

        • Podsumowanie konkursu o św. Mikołaju
          • Podsumowanie konkursu o św. Mikołaju

          • W styczniu 2023r. został podsumowany Szkolny Etap Konkursu Ogólnopolskiego Św. Mikołaj- biskup o miłosiernym sercu. Celem konkursu było rozwijanie wrażliwości dzieci na potrzeby drugiego człowieka, poznanie życiorysu św. Mikołaja, rozwijanie wyobraźni, pomysłowości i aktywności twórczej.  Komisja konkursowa wyłoniła następujących laureatów:

            - I miejsce Lena Pudełek kl. V

            - II miejsce Milena Wesołowska kl. V

            - III miejsce Lena Wołek kl. IV

            - Wyróżnienie: Monika Rydz kl. V

            Dziękujemy wszystkim, którzy podjęli wyzwanie i wzięli udział w konkursie. Zwycięzcom gratulujemy i zachęcamy do wzięcia udziału w kolejnych konkursach.

        • Akcja Wieniec Adwentowy
          • Akcja Wieniec Adwentowy

          • Adwent to dla wszystkich czas związany z wieloma tradycjami. Jedną z nich jest wieniec adwentowy. W akcję Wieniec Adwentowy zaangażowali się uczniowie klas IV – V, którzy wykonali wieńce wraz z rodzicami i dostarczyli je do szkoły. Dzięki Wam w klasach  zagościła atmosfera Świąt Bożego Narodzenia, bo na każdej lekcji religii, zapalaliśmy kolejno świece w adwentowym oczekiwaniu.

        • Finał konkursu literackiego
          • Finał konkursu literackiego

          • W ramach projektu: „Z książką przez życie” realizowanego przez uczniów klas: IV-VI odbył się szkolny konkurs literacki pod hasłem: „O tym, co w życiu ważne”, w którym należało przygotować książeczki zawierające opowiadania. Wszystkie prace zasługiwały na pochwałę, dlatego zostały nagrodzone wysokimi ocenami z języka polskiego. Komisja oceniająca miała bardzo trudne zadanie, zatem o wyborze zadecydowały wrażliwość literacka i oryginalne ujęcie tematu. Autorzy wyróżnionych prac: Lena Śledź, Eliza Macheta, Lena Pudełek, Milena Wesołowska, Karol Stec, Wiktor Machota otrzymali m.in. książki Marcina Szmela- pisarza, z którym w październiku 2022r. odbyło się spotkanie autorskie. Dziękujemy za udział w konkursie i gratulujemy wspaniałych prac literackich!