• Zalety czytania książek

WPŁYW CZYTANIA NA ROZWÓJ DZIECI

I  MŁODZIEŻY

Sukces jednostek i społeczeństw zależy od ich wiedzy. Kluczem do wiedzy wciąż jest czytanie. Wiele osób, choć umie czytać, nie czyta.

Dzięki czytaniu dzieci rozwijają wyobraźnię, wzbogacają swoje słownictwo i styl wypowiedzi.

Współczesny świat jest dla dzieci często trudny i nieprzyjazny. Pośpiech i stres, brak czasu dla dziecka, ignorowanie ich potrzeb psychicznych, nadmiar mediów elektronicznych powodują, że coraz więcej dzieci ma problemy emocjonalne i coraz gorzej zna język. Dziecko, które nie rozumie języka i ma mały zasób słów, nie jest w stanie samo czytać, gdyż jest to dla niego za trudne i zbyt nudne, zwłaszcza w dobie atrakcyjnej i niewymagającej wysiłku telewizji.

W ten sposób koło się zamyka - słabo czytające dzieci coraz mniej czytają i coraz gorzej się uczą. Co piąty polski nastolatek - wg badań prof. Z. Kwiecińskiego z Uniwersytetu M. Kopernika w Toruniu - jest funkcjonalnym analfabetą.

Biegłość w czytaniu czyni dziecko zdolnym do dalszego kształcenia.

https://everydayme-pl.secure.footprint.net/Assets/Modules/Editorial/Article/Images/czytanie-bajek-dzieciom-1-size-3.jpgDzieci mają kłopoty z nauką, gdyż nie potrafią czytać ze zrozumieniem. Stąd też wielkim zadaniem szkoły i domu jest wytworzenie silnej motywacji do czytania, sprawienie, aby czytanie było zajęciem atrakcyjnym, aby książka zaspokajała różnorodne pragnienia i potrzeby dziecka- emocjonalne i intelektualne. Istnieje wiele przyczyn tego, że dzieci nie chcą czytać książek. Zaliczyć tu trzeba brak nawyku czytania.

DLACZEGO TRZEBA CZYTAĆ DZIECIOM ?

Wspólne czytanie jest formą mądrego kontaktu z dzieckiem i doskonałą metodą wychowawczą.

Czytanie pomaga zrozumieć innych ludzi

1. Czytanie książek pomaga w zrozumieniu innych ludzi, ich problemów, rozterek i motywów działania. Otwiera oczy na świat i drugiego człowieka.

Literatura wywiera ogromny wpływ na rozwój emocjonalny  dziecka:

1. oddziałuje na uczucia,
          2. wprowadza w świat fantazji,
          3. wyrabia codzienne nawyki.

Czytanie pomaga odnieść sukces w szkole

1. Czytanie pomaga nam rozwijać myślenie, język i słownictwo.
          2. Uczymy się wyrażać myśli, uczucia, rozumieć innych, poszerzamy wiedzę o innych krajach, kulturach, historii, przyrodzie, o wszystkim, co nas interesuje.
          3. Odpowiednio dobrane utwory ukazują piękno polskiej mowy.
          4. Właściwe teksty stają się przykładem poprawnego języka.
          5. Doskonalona jest mowa pod względem gramatycznym i dźwiękowym. Wzrasta zasób słów i pojęć.
          6. Ćwiczy się pamięć dziecka.
          7. Czytanie pozwala odnieść sukces nie tylko w szkole, ale także w dorosłym życiu

Książka pomaga rozwiązywać problemy

Takimi szczególnymi książkami są bajki terapeutyczne, które opowiadają często problemy, dotykające dzieci i ich rodziny.

Bajki te opowiadają historię, przenosząc ją często w świat zwierząt, roślin itp. Zawierają możliwe rozwiązanie, pokazują utożsamiającemu się z bohaterami czytelnikowi, w jaki sposób należy postąpić, aby wyjść z kłopotów.
          Jednak nie tylko bajki terapeutyczne, których celem jest terapia, mogą spełniać taką rolę. Szczególnym przykładem będzie tu "Brzydkie kaczątko", które może pomóc dzieciom z niską samooceną czy postać Pippi Langstrump, która pozwala wierzyć czytelnikowi, że świat należy do niego. W każdej bajce/książce dziecko może poszukiwać odpowiedzi na dręczące go pytania   i doskwierające mu problemy.

Odpręża, uspokaja i relaksuje

Dziecko, czytając może wejść w sytuację bohatera, przeżywać z nim różne emocje, zdystansować się do swoich problemów.

Książka dodaje sił i zapału. Dostarcza nam rozrywki i emocji. Może rozśmieszyć lub zasmucić. Może pocieszyć i wskazać nowe możliwości

Książka rozwija wyobraźnię i uczy koncentracji

W dzisiejszym świecie ludzie żyją w ciągłym pośpiechu, warto znaleźć czas na czytanie, aby się wyciszyć i zrobić coś dla siebie. Czytanie rozwija, uczy koncentracji i pobudza naszą fantazję. Doskonali pamięć i koncentrację. Aby w pełni „wejść” w książkowy świat i zrozumieć, co czytamy, musimy skupić się na tekście i skoncentrować, odłączyć od świata zewnętrznego. Czytając pobudzamy wyobraźnię, zdobywamy nową wiedzę i łączymy ją z tym, co już wiemy. Dzięki temu nasz mózg pracuje i doskonali swoje działanie, co z kolei wpływa na naszą pamięć. Badania pokazują, że czytelnicy mają dużo lepszą pamięć niż np. miłośnicy seriali.

Wzbogacamy słownictwo

Czytając uczeń wzbogaca słownictwo. Łatwiej będzie mu nawiązać kontakt z innym rówieśnikiem lub osobą dorosłą. Nie będzie się obawiał ośmieszenia, prowadząc dyskusję na różne tematy. Uniknie problemów z wysławianiem się, pisaniem prac stylistycznych.

Najskuteczniejszym sposobem wychowania czytelnika na całe życie jest głośne czytanie dziecku dla przyjemności!

Codzienne głośne czytanie dziecku warto zacząć jak najwcześniej i nie odchodzić od tego nawet, gdy dziecko samo już dobrze czyta

Gdy czytamy dziecku trzymając je w ramionach, przytulając się do niego i głosem wzbudzając zainteresowanie budujemy w ten sposób trwałe skojarzenie czytania z poczuciem bezpieczeństwa, przyjemności i więzi

1. czytając stymulujemy rozwój umysłowy dziecka, gdyż dzięki czytaniu w mózgu dziecka powstają miliony połączeń neuronowych, które wpłyną na jego inteligencję;
          2. warto utrzymać rytuał głośnego czytania nawet wtedy, gdy dziecko samo już dobrze czyta
          3. czytanie w rodzinie zbliża emocjonalnie, otwiera drogę do trudnych rozmów, chroni przed wieloma problemami wieku dorastania.

Żyjemy w cywilizacji obrazkowej. Badania naukowe wykazują:

1. szkodliwość zdrowotną nadmiernego oglądania telewizji i korzystania z komputera przez dzieci,
          2. telewizja nie rozwija u dzieci myślenia i skraca ich przedział uwagi,
          3. wiele programów oraz gier komputerowych wywołuje lęki i niepokój oraz znieczula na przemoc.