• Regulamin biblioteki

w Zespole Szkolno – Przedszkolnym

w Maszkienicach

Zasady korzystania z biblioteki

1. Z biblioteki mogą korzystać wszyscy uczniowie, nauczyciele oraz pracownicy szkoły.
          2. Korzystanie z biblioteki jest bezpłatne.
          3. Biblioteka udostępnia swoje zbiory w wyznaczonych godzinach pracy.
          4. Kategorycznie zakazuje się wnoszenia i spożywania w bibliotece napojów, kanapek, itp.
          5. W  bibliotece mogą przebywać osoby korzystające ze zbiorów, uczące się lub uczestniczące w lekcjach prowadzonych przez nauczyciela.
          6. W pomieszczeniu biblioteki obowiązuje cisza, zarówno w czasie godzin lekcyjnych jak i przerw. Kategorycznie zabrania się wbiegania do sali, hałasowania, urządzania zabaw.
          7. Czytelnicy zachowujący się głośno, łamiący zasady regulaminu będą wypraszani z biblioteki.
          8. Każdy czytelnik zobowiązany jest do zaznajomienia się z regulaminem biblioteki i godzinami udostępniania zbiorów.
          9. Wobec osób nieprzestrzegających regulaminu biblioteki będą wyciągane konsekwencje w postaci wpisu do zeszytu uwag.

Prawa i obowiązki czytelników

1. Czytelnik może wypożyczać książki jedynie na swoje nazwisko.
          2. Jednorazowo można wypożyczyć 3 książki, ale w uzasadnionych przypadkach bibliotekarz może ograniczyć lub zwiększyć liczbę wypożyczeń z podaniem terminu ich zwrotu.
          3. Nie można książek wypożyczonych oddawać samowolnie innej osobie.
          4. Czytelnik może prosić o zarezerwowanie potrzebnej mu pozycji.
          5. Czytelnik ma obowiązek dbać o wszystkie wypożyczone z biblioteki zbiory.
          6. W przypadku zniszczenia lub zagubienia książki czytelnik musi zwrócić taką samą albo inną pozycję wskazaną przez bibliotekarza.
          7. Z księgozbioru podręcznego można korzystać tylko na miejscu.
          8. Maksymalny czas wypożyczeń książki to jeden miesiąc. Lektury można wypożyczać na okres 21 dni. Za zgodą nauczyciela – bibliotekarza  dokonywana jest prolongata.
          9. Uczeń, który ma nieoddaną w terminie książkę, nie może korzystać z księgozbioru bibliotecznego.
          10. Książki z półek podaje bibliotekarz, z wystawki książek może korzystać każdy czytelnik.
          11. Czytelnicy odpowiadają materialnie za zniszczenie lub zagubienie wypożyczonych książek. Czytelnik, który zagubi lub zniszczy wypożyczoną książkę zobowiązany jest do niezwłocznego odkupienia takiej samej książki lub innej wskazanej przez nauczyciela-bibliotekarza.
          12. W czerwcu czytelnicy mogą wypożyczać książki na okres wakacji. Dokonują ich zwrotu we wrześniu.
          13. W przypadku zmiany szkoły czytelnik zobowiązany jest przed odejściem rozliczyć się z biblioteką.
          14. W uzasadnionym przypadku bibliotekarz może zażądać zwrotu książek przed upływem ustalonego terminu.
          15. Za wzorowe czytelnictwo bibliotekarz w porozumieniu z Radą Pedagogiczną przyznaje dyplomy.